BIO spotrebiteľ

Predvolebný enviro-dotazník pre politické strany – pomôcka pre voličov

09.05.2010 18:46 Zdroj: 5.5.2010 Trenčín, Zvolen
Občianske združenia CEA – Centrum environmentálnych aktivít a CEPTA – Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy, rozoslali 4. mája 2010 všetkým politickým stranám ENVIRO-DOTAZNÍK s 13 oblasťami: energetika a klíma, poľnohospodárstvo, potraviny, ochrana prírody, financie, ekonomika, občianska participácia, vec verejná, politici a sudcovia, školstvo, zdravotníctvo, elektronizácia spoločnosti, zelená práca a odpadové hospodárstvo.

Na každú oblasť sú pripravené 3 ÁNO/NIE otázky + podotázka s priestorom pre komentár.

Ako príklad uvádzame otázku z oblasti Energetika a klíma, smerujúcu na „klimatické“ opatrenia: „Podporíte prijatie záväzného cieľa znižovania emisií skleníkových plynov v SR o 2% ročne?

Aké kľúčové opatrenia zavediete na znižovanie produkcie skleníkových plynov v SR a kedy?“

„Odpovede na otázky ENVIRO-DOTAZNÍKA v kombinácii s historickou realizovateľnosťou sľubov a personálnym obsadením jednotlivých strán môžu byť zásadným argumentom pri rozhodovaní min. 5-10% voličov v SR. Tých, ktorí vnímajú otázky životného prostredia, udržateľnej zamestnanosti a transparentnej občianskej spoločnosti presadzujúcej verejné, a nie skupinové záujmy ako prioritné“, hovorí Daniel Lešinský, predseda oz CEPTA.

Richard Medal, riaditeľ o.z. CEA dodáva: „Etických, morálnych a pro-environmentálnych hodnôt a riešení, na ktoré sa v dotazníku pýtame, majú politici plné ústa, žiaľ v reálnom živote doteraz víťazili a víťazia celkom iné hodnoty. Už je čas na inú politickú kultúru, aj na iný prístup k voľbám – preto chceme pomôcť zorientovať sa našim priateľom, známym, ale aj najširšej vnímavej verejnosti v politických sľuboch kandidujúcich strán.“

Dotazník aj odpovede budú zverejnené na stránkach www.biospotrebitel.sk, www.cepta.sk a www.ekoforum.sk a v prípade záujmu aj v ďalších celoslovenských printových či online médiách.

Začiatkom júna budú štatutári 23 environmentálnych mimovládnych organizácií združených v sieti EKOFÓRUM hodnotiť environmentálny profil jednotlivých politických strán, ktorý bude zverejnený aj formou tlačovej správy.

Kontakty:

O.z. CEA, Mgr. Richard Medal; medal@changenet.sk, 0905469707
O.z. CEPTA, Ing. Daniel Lešinský, PhD; lesinsky@changenet.sk, 0905581076

Viac info na:
www.biospotrebitel.sk, www.cepta.sk, www.ekoforum.sk


Hodnotenie: 60%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Predvolebný enviro-dotazník pre politické ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Zelená politika    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií