BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (11)

20.09.2004 22:50
Neverím, že by sa našiel niekto, že by nevedel, že plánujeme robiť výstavu o ekologickom poľnohospodárstve a biopotravinách!
A že súťažíte s nami, kto vymyslí krajší názov, vtipnejšiu alebo výstižnejšiu vetu - názor na fotku?!
V prípade ža naozaj neviete, pomôžte nám a robte s nami výstavu !
Tento deň je 11tym pokračovaním série fotografií pre vás.
Pomôcka: Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
Tým sa ocitnete na stránke, kde je formulár vhodnýk napísaniu názvu, názoru, myšlienky, ktorá Vás pri pohľade na fotografiu napadla...

Máte čas? Fotografie minulých dní si môžete prezerať a vymýšlať názvy ľubovolne dlho....

Vy spotrebitelia sa rozhodnite
Ing. Ján Šlinský (na fotografii) je známy ako pestovateľ biozeleniny, vynálezca agrotechniky a priaznivec systému spoločenstvom podporovaného poľnohospodárstva, založeného na spolupráci medzi pestovateľom a uzavretou skupinou spotrebiteľov. Tento systém je výhodný pre predávajúceho i kupujúceho. Vy, ako spotrebiteľ, máte svojho farmára, ktorý Vám na základe Vašej objednávky vypestuje Vami požadované množstvá a druhy zeleniny za vopred určené ceny. Môžete ho kedykoľvek navštíviť a preveriť si, ako pestuje. Na druhej strane, farmár vie, čo má zasadiť a komu to predá. Ušetrí čas i energiu vynaložené na pestovanie produktov, o ktoré by v konečnom dôsledku - pri realizácii na trhu - spotrebitelia ani nemuseli prejaviť záujem.

Ako to funguje v praxi? Cca 60 štvorčlenných rodín vytvorí spoločenstvo a združí finančné prostriedky na zakúpenie potrebnej agrotechniky na farmu. Úlohou farmára je zabezpečiť celoročnú potrebu zeleniny (príp. ovocia a zemiakov) pre tieto rodiny. Celkom jednoduché. Treba "len" nájsť tých 60 rodín ochotných pomôcť farmárovi na začiatku.
Pán Šlinský je pripravený a odkazuje spotrebiteľom: "Len ekologicky pestovaná zelenina je pre zdravie pestovaná zelenina, a posledný kto ju pre Vás môže zabezpečiť, sú obchodné reťazce. Na prvom mieste ste však Vy."


Toxické pesticídy
Spotrebitelia si zvykli, že potraviny, ktoré kupujeme v obchodoch, sú v poriadku. Žiaľ, nie je to celkom tak. Priemyselné poľnohospodárstvo sa vzďaľuje od prírody a používa množstvo nebezpečných chemikálií. Pozrime sa bližšie na pesticídy. Každý rok sa na svete vyrobí 2,5 milióna ton pesticídov pričom ich existuje približne 5000 rôznych druhov a ich zmesí. Ľudia priamo ohrození pesticídmi na živote sú tí, čo s nimi pracujú na farmách - podľa údajov Svetového centra zdravia vo Švajčiarsku sa za rok otrávi pesticídmi 2 000 000 ľudí, z toho 40 000 na následky otravy zomrie.
Pre zdravie nás, spotrebiteľov, je nebezpečná dlhodobá konzumácia potravín so zvyškami pesticídov, pretože niektoré pesticídy môžu narušiť delenie buniek v tele a spôsobiť tak rakovinu, poškodiť imunitný systém, viesť k vzniku alergií, atď. ...Problém pesticídov sa dnes týka celej Európy. Dokazuje to aj štatistika EÚ. V roku 2002 bolo až 20% všetkých prípadov kontaminácii potravín chemikáliami spôsobených práve pesticídmi.


Jablčná slávnosť
To je pohoda. Je posledná septembrová nedeľa roku 2003 a v Hostětíne vrcholí roztomilé podujatie nazvané "Jablčná slávnosť". Počúvame ľudovú muziku, obzeráme stánky remeselníkov a ochutnávame božský mok - čerstvo vylisovanú jablčnú šťavu. Je čo oslavovať. Mimoriadne chutný, sladkasto-trpkastý jablčný mušt z Hostětína - ocenený titulom " Biopotravina roka 2002" - si medzi konzumentmi získava čoraz väčšiu popularitu. Tešia sa všetci: spotrebitelia, že si dnes už bežne môžu kúpiť takúto lahôdku v obchode, miestni ľudia, že dedina sa rozvíja a v neposlednom rade všetci ľudia so vzťahom k prírode a krajine, že staré sady jabloní tradičných, krajových sort nie sú odsúdené na zánik...


Ako prasa v žite
Gravidné prasnice sú odchovávané v skupinových kotercoch, čo je jednoznačným pozitívom voči individuálnemu odchovu. Takýto odchov udržiava stabilné sociálne a hierarchické vzťahy v skupine. Koterec je dostatočne veľký a vybavený čistou slamou, ktorá pôsobí ako termoizolátor, substrát na vykonávanie rytia a "vyhľadávacieho pátravého správania". Pri poskytovaní koncentrovanej stravy slúži ako substrát na uspokojenie žuvacieho správania a poskytuje tráviacemu traktu dostatočné množstvo balastu a vlákniny. ...
Na obrázku nevidíme výbeh, čo je malá "chybička krásy". Prasničky by mali mať zabezpečený prístup k prirodzenému svetlu a na čerstvý vzduch.


Mangalice
Očami laika: mangalica je milé chlpaté prasiatko, ktoré si človek na prvý pohľad obľúbi. Očami odborníka: Uhorská mangalica je historické plemeno ošípaných chované prevažne pastevným spôsobom v Podunajskej nížine karpatského Euroregiónu. ...
Obnova rodinných fariem a požiadavky na kvalitu domácej bioprodukcie, ako aj pôvodných špecialít na gazdovských dvoroch agroturistického zamerania, opäť vytvárajú priestor pre jeho širšie uplatnenie. ..
Tieto mangalice si spokojne nažívajú na rodinnej farme Mašekov mlyn v Hornom Oháji pri Vrábľoch.

Hodnotenie: 60%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií