BIO spotrebiteľ

Záježová, Sekier, Polomy ... kde to je?!!

21.09.2004 13:38 Zdroj: www.zajezka.sk
Veľa nás vie, kde sú známe miesta Slovenska... ale skúsili ste sa niekedy dostať na známu Záježovú?! ...alebo viete čo sa môže diať a čo radšej so sebou nebrať?!
A keďže ponúkame niekoľko zaujímavých pobytov u nich, toto je malý a praktický poradca v hľadaní Sekiera, Polomu a ľudí tam bývajúcich...
Čas na zaježovských lazoch beží o čosi voľnejšie a prirodzenejšie než v mestách. Až po viacerých tu prežitých dňoch si naplno uvedomíte jeho čaro. Na podujatia, ktoré sme pre vás pripravili sa ho síce tiež pokúšame preniesť, no veľa závisí aj od vás.
Očakávame, že budete nielen prijímatelia, ale zo seba aj niečo vydáte pre nás ostatných.

Podmienky, v ktorých sa ocitnete budú veľmi skromné - spať budete v spacáku - na drevenej dlážke, v lete možno aj na sene, alebo pod orechom. Nedostatok domáceho pohodlia vám hádam vynahradí teplo a praskanie ráno rozkúrenej piecky, vôňa usušenej trávy, sýtočervený východ slnka... Alebo blízkosť ľudí, s ktorými stojí za to rozprávať sa celú noc.

Jedlo navaríme pre všetkých, bude výdatné, ale vegetariánske. To čo pôjde do hrnca nebudeme nosiť zďaleka. Ak neprežijete pár dní bez klobásky, alebo čokoládky, radšej sa zásobte už doma. Ale ešte lepšie by bolo, keby ste to predsa len skúsili...

Poplatky za naše akcie sa snažíme udržovať čo najnižšie, no ak sú pre niekoho vysoké, má možnosť zúčastniť sa pracovno-remeselných akcií, ktoré sú zadarmo. Na akciách, kde je poplatok naozaj nízky, rátajte s tým, že očakávame vašu pomoc v kuchyni, pri upratovaní a pod. Za deti do 7 rokov rodičia neplatia, za deti od 8 do 15 platia polovicu.

Na väčšine akcií sú rodičia s deťmi vítaní, ale pri niektorých to nie je vhodné preto sa o tom vopred informujte. Podobne dajte vedieť, pokiaľ si chcete zobrať so sebou psa.

Akcie sú pripravované rôznymi ľuďmi, najmä zo Zaježky. Každý sme iný, preto sú naše akcie také rôznorodé. Zodpovednosť za ne nesú ľudia, čo ich pripravujú, preto ak máte pripomienky, či pochvalu, obráťte sa predovšetkým na nich. Pokiaľ však budete mať vážne výhrady k priebehu akcie, dajte nám vedieť, pokúsime sa to napraviť. Podobne aj názory, či dokonca svetonázory, ktoré prípadne budete počuť, nemusia byť názormi všetkých Zaježovčanov. Nehádžte nás, prosím, do jedného vreca - v dobrom, ani v zlom.

Aj veľa dobrých ľudí na jednom mieste môže byť priveľa, preto na akciách, či na návšteve Sekiera privítame iba tých, čo sa dostatočne vopred ohlásia. Nežiadame zálohu, vaše prihlásenie berieme ako záväzné. Ak na víkendovku nebudete môcť z vážnych príčin prísť, dajte nám čo najskôr vedieť - uvoľníte tak priestor iným ľuďom. Ak sa pre vás nebodaj nenájde voľné miesto, skúste prísť inokedy. A nemusí to byť iba počas víkendoviek, či táborov. Celý rok prijímame návštevníkov na Sekieri. Môžte tam pobudnúť, pomôcť nám, niečo sa naučiť a zabaviť sa. Veríme, že oslovíme práve tých ľudí, ktorí budú mať radosť, že našli pekné miesto na Zemi...

Ako sa tam dostať...
Zaježová leží asi 15 km juhovýchodne od Zvolena uprostred pohoria Javorie. Je to skupina asi 200 samostatných gazdovstiev - lazov, rozprestierajúcich sa na pomerne širokej ploche. Každý laz má svoj názov - Polomy, Sekier, Častobrezie, Podlysec - to sú niektoré z nich.
Zaježovú delí od Zvolena jeden z bočných hrebeňov pohoria Javorie, preto je ku nej prístup po ceste iba okľukou cez Pliešovce, alebo z druhej strany cez Vígľaš a Slatinské Lazy. Zo Zvolena však smerom k Zaježovej vedú dve doliny, na konci ktorých sú tiež lazy patriace pod mesto.
Z konečnej zástavky zvolenskej MHD na Kráľovej, alebo Sekier-hájovni sa dá peši prejsť cez spomínaný hrebeň do Zaježovej asi za hodinu. Je to výhodné najmä ak smerujete na Sekier, alebo na Častobrezie. Na Polomy a do ďalšich častí Zaježovej trvá cesta hodinu naviac.

Ako do Zaježovej autobusom cez Pliešovce (na Polomy) Okrem jedného priameho spoja medzi Zvolenom a Zaježovou vždy budete musieť prestúpiť v Pliešovciach.
Na zvolenskej autobusovej stanici (je hneď oproti vlakovej) nájdite nástupište č. 15. Všetky autobusy z neho odchádzajúce prechádzajú cez Pliešovce. Z Pliešoviec do Zaježovej sú nasledovné spoje: 4:30x, 6:45x, 7:30a, 11:35x, 12:15+, 14:15x (iba cez školský rok), 15:30(6)(7), 16:10x, 19:00x Väčšina týchto autobusov čaká na spoj zo Zvolena, ktorý odchádza 30-40 minút predtým. Jediný priamy spoj odchádza zo Zvolena 15:40. POZOR! Autobus, ktorým môžete stihnúť posledný spoj do Zaježovej odchádza zo Zvolena o 18:25! Cesta autobusom zo Zvolena do Zaježovej trvá asi hodinu.
Ak idete na Polomy, pýtajte si v autobuse do Zaježovej lístok na zástavku Bosákovci a povedzte šoférovi, aby vám tam zastavil aj bez zvonenia, lebo neviete, kde to je. Zo zastávky pokračujte po odbočke doprava od hlavnej cesty a asi po 15 minútach chôdze uvidíte prvý dom na pravej strane, asi 100m od cesty. To je váš cieľ.

Ako do Zaježovej MHD cez Kráľovú (na Sekier a Častobrezie) Nastúpte na zvolenskú MHD č. 25 smer Kráľová. Začína na stanici a prechádza aj cez centrum. POZOR! Nedajte sa zmiasť a nenastúpte na autobus č. 20 alebo na iný, ktorý smeruje na Sekier - zvolenské sídlisko z rovnakým názvom ako laz v Zaježovej!
Autobus č.25 odchádza zo stanice o 6:10x, 7:10a, 12:10, 14:50x (cez školský rok), 15:50x (cez prázdniny), a posledný o 18:15. Odvezte sa až na konečnú zastávku.
Z nej potom pokračujte peši vľavo, najprv asi 20 m po asfaltovej ceste vedúcej k neďalekému domu a potom chodníčkom hore lúkou až na hrebeň. POZOR! V polovici kopca neodbočujte vpravo, chodník vedie do rómskej osady. Choďte až na hrebeň a po ňom pokračujte ďalších 30 minút cez lúky a lesy až kým neprídete k miestu na lúke, kde chodník zbieha vpravo z hrebeňa. Jedno miesto, ktoré vás môže spliesť je asi v polovici cesty - že nie ste na správnej odbočke spoznáte podľa toho, že nesprávny chodník dole vedie napravo z hrebeňa dole do lesa. Vy pokračujte rovno. Správnu odbočku spoznáte podľa toho, že vedie dole lúkou a aj podľa dreveného stožiara, ktorý je neďaleko.
Asi 500m pod hrebeňom je usadlosť Sekier, sídlo našej organizácie. Ak máte namierené ďalej do Zaježovej, môžte sa tam popýtať na cestu. Ak máte namierené na Častobrezie, pokračujte pri stožiari ďalej po hrebeni a poľnej ceste a po 20-tich minútach dôjdete do cieľa. Na rázcestí za lúkou nechoďte vpravo.

Ako do Zaježovej autom Do Zaježovej sa môžete dostať zo západu cez Pliešovce, alebo od východu cez Vígľaš.
Cesta cez Pliešovce je približne rovnako dlhá ako cez Vígľaš, avšak oveľa náročnejšia na orientáciu, preto vám odporúčame druhú možnosť. Zo Zvolena choďte smerom na Košice a za dedinkou Vígľaš odbočte vpravo smer Slatinské Lazy a Kalinka. Po prejdení týmito obcami sa po pár kilometroch dostanete za sedlo. Tak spoznáte, že ste v Zaježovej.
Ak máte namierené na Polomy, prejdite asi 5 km pomedzi roztrúsené domy a po tom ako miniete družstvo na pravej strane odbočte z hlavnej cesty vľavo. Prvý dom asi 100m napravo od cesty je vašim cieľom.

Ak idete na Sekier, ešte pred družstvom odbočte doprava na križovatke, ktorú spoznáte podľa drevenej búdky - autobusovej zastávky. Pokračujte po rozbitej asfaltovej ceste až po druhú odbočku vpravo. Po nej sa štrkom posypanou cestou autom môžete dostať až na Podsekier - ku skupine 3 gazdovstiev. V dome napravo od cesty bývajú naši priatelia, auto tam môžete odparkovať a ďalej musíte pokračovať peši. Sekier je odtiaľ asi 20 minút chôdze po poľnej ceste hore svahom.

Pokiaľ sa predsa rozhodnete ísť cez Pliešovce, dajte si pozor na rázcestiách za touto dedinou. Tabule sú zmätočné, riaďte sa podľa toho, že vždy treba ísť vľavo (smer Zaježová, Slatinské Lazy). Na začiatku Zaježovej je uvítacia tabuľa. Ak idete na Polomy, na prvej odbočke choďte vpravo a potom až kým neuvidíte prvý dom 100m napravo od cesty. Ak idete na Sekier pokračujte za družstvo až na križovatku z drevenou búdou a potom podľa popisu pár riadkov vyššie.
DOVIDENIA NA ZAJEŽKE!

Redakcia vám tiež praje príjemný pobyt!

Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články

 • Záježová, Sekier, Polomy ... kde to je?!! (práve čítate)

Diskusia: Záježová, Sekier, Polomy ... kde to ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Iné  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií