BIO spotrebiteľ

Ako na psíčkarov?

02.06.2010 07:51
V priebehu októbra 2009 pribudlo v Liptovskom Mikuláši 192 nových informačných tabúľ a označení „Voľný pohyb psa zakázaný“, „Vstup so psom zakázaný“, ktorých cieľom bolo usmerniť občanov pri vodení psov na verejných priestranstvách.
Zóny so zákazom vstupu so psom - napr. detské ihriská
Zóny so zákazom vstupu so psom
- napr. detské ihriská
foto: Rudolf Pado

Tabule informujúce o zákaze vstupu so psom boli umiestnené na cintoríny, detské ihriská a do areálov škôl. Detské ihriská, ktoré prechádzajú postupnou rekonštrukciou, sú označené, okrem iného, informačnými tabuľami o ich prevádzkovej dobe. Mimo nej, sú zatvorené, aby sa predišlo vandalizmu.

Majitelia psov sú povinní vodiť psov na vôdzke v pešej zóne mesta, na autobusových zástavkách, železničnej a autobusovej stanici a na verejných priestranstvách ako sú parky. Miesta s voľným pohybom psov sú vyznačené informačnými tabuľami.

Súčasťou informačných tabúľ sú aj koše na vhodenie exkrementov psov. Každý majiteľ psa je povinný po svojom psovi výkaly odstrániť, nakoľko pokuta za znečistenie verejného priestranstva môže dosiahnuť až 33 eur.

Mestská polícia Liptovský Mikuláš začala v tejto veci osvetovú kampaň s ústredným motívom „Upratujte za svojim psom ... alebo si myslíte, že to Váš pes zvládne sám?“ Kampaň je zameraná najmä na školskú mládež a majiteľov psov.

OZ TATRY oceňuje tento príspevok mesta k zlepšovaniu čistoty verejných priestranstiev, ktorý synergický nadväzuje na kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“.

Infekcie zo znečistených verejných priestranstiev

Detské ihriská majú slúžiť deťom, nie psom
Detské ihriská majú slúžiť deťom, nie psom
foto: Rudolf Pado

Toxokaróza

Ide o jedno z najčastejších parazitných ochorení človeka. Jej pôvodcom je škrkavka psia alebo mačacia. Toxokaróza je parazitárne ochorenie, ktoré je za určitých podmienok prenosné aj na človeka. Rôzne substráty (piesok, tráva) môžu byť kontaminované výkalmi zvierat, v ktorých sa nachádzajú vajíčka parazitov. Takýmto spôsobom sa môžu dostať do tráviaceho traktu dieťaťa. Vo vajíčkach je larva, ktorá sa priamo v tele uvoľní a krvou môže cirkulovať do jednotlivých orgánov – čriev, pečene, obličiek, pľúc. Ak nie je toxokaróza včas zachytená a liečená môže mať vážne dôsledky pre zdravie dieťaťa.

Príznaky: priebeh choroby je spravidla nenápadný. Dieťa sa sťažuje na bolesti brucha, má hnačky, ale inak sa nedá nič závažnejšie zaregistrovať.

Informačná tabuľa o prevádzkových hodinách detského ihriska a zákaze pohybu so psami
Informačná tabuľa o prevádzkových hodinách
detského ihriska a zákaze pohybu so psami
foto: Rudolf Pado

Toxoplazmóza

Parazit Toxoplazma gondii vyvoláva ochorenie nazývané toxoplazmóza. Zdrojom nákazy je mačací trus, ktorý sa nachádza napr. v znečistenom pieskovisku. Dieťa sa nakazí špinavými rukami prostredníctvom vajíčok toxoplazmy.

Príznaky: Ochorenie prebieha zväčša bezpríznakovo a prejaví sa až v dospelosti vo forme uzlinových, očných, mozgových, respektíve gynekologických problémov.

Hlísty

Hlísty sú parazity stavovcov, hlavne cicavcov a vtákov. Deti dostávajú hlísty v dôsledku cmúľania a oblizovania rôznych predmetov alebo po zjedení jedla, ktoré bolo kontaminované vajíčkami parazitov. Požité vajíčka sa v črevách vyvinú na dospelé hlísty. Samičky hlístov vyliezajú v noci z konečníka, aby naložili vajíčka do kože okolo ritného otvoru.

Príznaky: svrbenie v oblasti konečníka najmä v noci, keď samičky kladú vajíčka, u dievčat svrbenie v pošve, zapálenie ritného otvoru v dôsledku sústavného škriabania.

Vyznačenie zóny s voľným pohybom psa
Vyznačenie zóny s voľným pohybom psa
foto: Rudolf Pado
Označenie vymedzujúce zákaz voľného pohybu psa s košom na psie exkrementy
Označenie vymedzujúce zákaz voľného
pohybu psa s košom na psie exkrementy
foto: Rudolf Pado

Giardia lamblia

Giardiáza je infekcia tenkého čreva, ktorú spôsobuje jednobunkový parazit Giardia lamblia. Do tela sa môže dostať požitím kontaminovanej stravy alebo pitím kontaminovanej vody či pieskom, hlinou a trávou. Kedysi sa toto ochorenie vyskytovalo len v tropických krajinách, dnes sa však rozšírilo už aj do krajín mierneho pásma a postihuje najmä deti predškolského veku. Pri dlhšie trvajúcej infekcii sa môžu objaviť znaky podvýživy. Diagnóza sa stanovuje pomocou dôkazu pôvodcu v stolici alebo v sekréte tenkého čreva. K liečbe sú nasadzované antibiotiká.

Príznaky: približne dve tretiny infikovaných detí nemá nijaké príznaky. Ak sa však objavia, býva to zvyčajne jeden až tri dni potom, ako parazit vnikol do tela a nasledujú drastické záchvaty hnačky s vetrami, veľmi bledá, spenená, nepríjemne zapáchajúca stolica, zlý pocit a opuchnutie brucha, kŕče, napínanie na vracanie.

Shigelóza

Jej pôvodcom je baktéria Shigella dysenteriae. Baktérie sa dostanú do úst dieťaťa špinavými rukami v znečistenom piesku. Ochorenie sa prejavuje horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a vodnatými hnačkami. Dieťa je ohrozené najmä dehydratáciou.

Salmonelóza

Je hnačkové ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Salmonela enteritidis. Najzraniteľnejšou skupinou sú malé deti, ktoré sa infikujú pri hraní sa v piesku. Ochorenie sprevádzajú vodnaté hnačky, vysoké teploty a bolesti hlavy.

Čo stanovuje zákon?

§ 51 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v ods. 2) ustanovuje fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám, ktoré prevádzkujú pieskoviská, povinnosť zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskovísk tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho a iného znečistenia a povinnosť dodržiavať najvyššie prípustné množstvo mikrobiálneho a iného nečistenia pôdy ustanovené vykonávacím predpisom podľa § 62 písm. j) tohto zákona.

Vykonávací predpis – vyhláška MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská v § 2 ods. 14) stanovuje: „Prevádzkovateľ pieskovisko čistí, prekopáva, prehrabáva a polieva pitnou vodou alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za dva týždne počas sezóny, o čistení a udržiavaní pieskoviska si musí viesť záznamy.“


Hodnotenie: 80%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Ako na ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Rôzne    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií