BIO spotrebiteľ

Životné prostredie je vo voľbách 2010 na vedľajšej koľaji

10.06.2010 11:30 Zdroj: 10. 06. 2010 Zvolen, Trenčín

Žiadna z politických strán, kandidujúcich v parlamentných voľbách 12.6.2010, nepresvedčila o serióznom záujme, kapacitách či schopnosti rozvinúť na Slovenku zelenú politiku - politiku udržateľného života a rozvoja občianskej spoločnosti. Vyplýva to z výsledkov ENVIRO-DOTAZNÍKA 2010, ktorý rozoslali všetkým kandidujúcim politickým stranám občianske združenia CEPTA - Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy a CEA - Centrum environmentálnych aktivít. ENVIRO-DOTAZNÍK zahŕňal 13 tematických oblastí (s 3 otázkami ku každej téme): energetika a klíma, poľnohospodárstvo, potraviny, ochrana prírody, financie, ekonomika, občianska participácia, vec verejná, politici a sudcovia, školstvo, zdravotníctvo, elektronizácia spoločnosti, zelená práca a odpadové hospodárstvo.

Je potešiteľné, že temer všetky strany, ktoré na dotazník odpovedali, vnímajú korupciu ako zásadný problém spoločnosti, ktorý treba a budú riešiť. Väčšina odpovedí na 39 otázok však bola všeobecná a deklaratívna, niektoré strany zaslali aj jednotlivé kvalifikované odpovede, no chýbal ucelený prístup k problematike životného prostredia.

Iniciátori ďakujú všetkým stranám (hodnotenie nižšie), ktoré odpovedali aspoň na jednu otázku ENVIRO-DOTAZNÍKA. Po formálnej stránke možno vyzdvihnúť strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Európska demokratická strana (EDS), ktoré ako jediné boli schopné odpovedať na otázky dotazníka správne (v limitovanej dĺžke odpovedí), kompletne a včas. Svedčí to aj o istej manažérskej schopnosti týchto subjektov.

"ENVIRO-DOTAZNÍK 2010 pre mňa znamená dve sklamania a jednu výzvu", hodnotí Daniel Lešinský (CEPTA) a dodáva: "Prvým sklamaním bolo pre mňa úplné alebo čiastočné ignorovanie iniciatívy veľkými "parlamentnými" stranami a druhým sklamaním bola minimálna, resp. fragmentová gramotnosť, absencia priorít a cieľov v oblasti životného prostredia a ochrany prírody. Výzvou je potreba vybudovať kapacity, ktoré dokážu hájiť a presadzovať záujmy trvaloudržateľného rozvoja, ochrany životného prostredia a prírody v politike SR, ide o spoločnú budúcnosť."

Richard Medal (CEA) dodáva: „ENVIRO-DOTAZNÍK bol a je skúškou, ako sú kandidáti na našich zastupiteľov vo veciach najverejnejších schopní komunikovať a na akej odbornej úrovni. Som rád, že aspoň niektoré strany v tejto skúške obstáli, dokonca aj odbornosť niektorých (ojedinelých) odpovedí sľubuje riešenia pre ľudí, pre prírodu, pre krajinu. Mne osobne ENVIRO-DOTAZNÍK pomohol zorientovať sa v predvolebnej ponuke a zodpovedne si vybrať, komu 12. júna venujem svoju dôveru - svoj hlas a svoje krúžky.“

Výsledky hodnotenia ENVIRODOTAZNÍKA nájdete v prílohe tlačovej správy, odpovede jednotlivých politických strán nájdete na stránkach www.cepta.sk a www.biospotrebitel.sk.

Kontakt:
Daniel Lešinský (CEPTA); 0905581076; lesinsky@changenet.sk a/alebo
Richard Medal (CEA) medal@changenet.sk

Príloha: ENVIRO-DOTAZNÍK 2010 - vyhodnotenie

Výsledky hodnotenia odpovedí jednotlivých politických strán na 39 otázok ENVIRODOTAZNÍKA (CEA + CEPTA) z oblastí ochrany životného prostredia, prírody a rozvoja občianskej spoločnosti. Odpovede hodnotili štatutári environmentálnych mimovládnych organizácií, združených v platforme Ekofórum.

Strany, ktoré v hodnotení uvedené nie sú, na otázky dotazníka neodpovedali.

Poradie - Názov/skratka strany

1. Sloboda a Solidarita (SaS)

2. Európska demokratická strana (EDS)

3. Únia - Strana pre Slovensko

4. Strana demokratickej ľavice (SDĽ)

5. Strana maďarskej koalície (SMK)

6. Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana (SDKÚ - DS)

7. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS - HZDS)

8. Slovenská národná strana (SNS)

9. Paliho Kapurková, veselá politická strana

Odpovede jednotlivých politických strán nájdete na stránkach www.cepta.sk a www.biospotrebitel.sk.


Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Súvisiace články


Diskusia: Životné prostredie je vo voľbách 2010 na ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Zelená politika    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií