BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (12)

21.09.2004 21:25
Pravidlá súťaže Vám povedia, prečo tento názov článku...
A ak ste zvedaví na kompletnú sadu súťažných fotografií, nech sa vám páči!
Vašou úlohou je: Kliknutím na obrázok dostane fotografia Váš hlas.
A tak sa dostanete na stránku, kde môžete do formulára napísať váš názor na fotografiu, myšlienku, výstižnejší názov, jednoducho čo máte na srdci...

Úspešný pestovateľ biozeleniny
Petr Weidenthaler, ktorý začal s pestovaním biozeleniny pred jedenástimi rokmi, patrí dnes k najvýznamnejším a najväčším dodávateľom biozeleniny v ČR. Obhospodaruje dva hektáre polí, dva veľké fóliovníky, necelé štyri hektáre lúk a malý ovocný sad. Jeho záhradníctvo "Luční Údolí" vo Velehrade dodáva na český trh - hlavne do Zlína, Brna a Prahy - vyše päťdesiat druhov(!) zeleniny. ...
Žiaľ, úspešných pestovateľov biozeleniny je v ČR len niekoľko - všeobecne sú považovaní za "ohrozený druh" medzi ekologickými poľnohospodármi. Nielen že pestovať biozeleninu je veľmi náročné na dobrú pôdu, výdatnú zálievku a množstvo ručnej práce, ale ešte aj dotácie sú pre pestovateľov biozeleniny veľmi nízke.
O dotačnej politike a jej dôsledkoch hovorí p. Weidenthaler: "Dotace v nedávné minulosti umožnily nebývalý rozmach biozemědělských ploch, ale paradoxně ne obchodu s biopotravinami. Dotace se totiž poskytují na ekologicky obhospodařované hektary a každému je jasné, že starat se o pastviny je nesrovnatelně jednodušší a levnější než o zeleninu. My jsme za celou dobu dostali pár tisícovek. Kvůli tomuto systému je dnes všude dost hovězího masa a biochleba pomalu nekoupíte. Také zelenina a ovoce se pěstuje na zanedbatelné ploše, protože zdánlivě vysoké riziko pěstování a neexistující prodejní síť pro čerstvé produkty od toho odrazuje."


Formát A4
Kritická situácia nastáva pre brojlery v poslednom, šiestom, týždni života, keď sa na 1 m2 podlahy tiesni 45 kg živej hmotnosti kurčiat, t.j. asi 20 brojlerov. Na jedno kura tak pripadá priestor menší ako plocha hárku A4.
...Ako ináč by sme si mohli pochutnávať na lacnej kuracinke zo supermarketu za 60,- Sk/kg, čo je toľko, ako kilo papriky v júni. ...Kurčatá sú zatvorené v tmavých halách na vlhkej, trusom presiaknutej podstielke. Nemôžu nič robiť, iba ticho ležať v prítmí.
Keďže príliš rýchlo narástli, majú slabé kosti, často vykĺbené nohy a tak radšej ležia na amoniakom presiaknutej podstielke, ktorá ich štípe. Nie na dlho...


My sme ok
Ideálne podmienky pre odchov mäsových - brojlerových kurčiat, ktoré majú k dispozícii všetko k tomu, aby ich rast a vývoj bol primeraný: prístrešok, výbeh, krmivo a vodu, a tiež zdroj objemového krmiva - trávnik.


Kurča Bob
Na Námestí SNP v Bratislave bolo 1. júla 2004 rušno. Trojmetrové kurča Bob lákalo okoloidúcich do infostánkov Slobody zvierat, ktorá pri príležitosti Celoslovenského dňa bez mäsa zahájila kampaň "Menej mäsa, viac zdravia". Každý si tu mohol nájsť to svoje: rozdávali sa materiály, ochutnávali vegeburgery, počúvala dobrá reggae muzika a premietalo video "Menej mäsa, viac zdravia".
Prečo by sme mali jesť menej mäsa? Pretože je to zdravé a pretože by sa tým vyriešili mnohé problémy životného prostredia. Zníženie konzumácie mäsa alebo jeho vylúčenie je jedinou trvalo-udržateľnou cestou k zdraviu ľudí, zvierat, prírody a celej planéty.
...Ak by každý obyvateľ tejto planéty mal skonzumovať toľko mäsa ako priemerný Američan alebo Európan, potrebovali by sme na dopestovanie krmiva pre zvieratá plochu štyroch planét veľkosti Zeme.


Strapaté aj strakaté
Chovatelia hovädzieho dobytka - hospodáriaci na pasienkoch - sa často prihlásia do systému ekologického poľnohospodárstva kvôli dotáciám. Dostanú totiž na jednoducho spasený hektár rádovo porovnateľnú dotáciu ako roľník pestujúci zeleninu, ktorý každoročne prevráti každý štvorcový centimeter svojej pôdy. Nie všetci chovatelia ale hospodária ekologicky iba z vypočítavosti. Stačí prísť na ich dvor a prehodiť zopár slov - a viete, ako to myslia.
Na obrázku je príklad ekofarmy v horskom prostredí šumavskej Kvildy, kde to sostarostlivosťou o zvieratá a krajinu myslia vážne a od srdca.
... Tá krásna chlpatá krava na fotografii je predstaviteľkou plemena Highland. Jej domovom je severné Škótsko a preto jej nevadí celoročný odchov na pastve v drsných horských podmienkach.

Hodnotenie: 86.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií