BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (13)

22.09.2004 21:10
Robte s nami výstavu a môžete súťažiť.
Chcete si pozrieť fotografie minulých dní?
Napíšte nám Váš tip na fotografiu, ktorá sa Vám páči, budeme radi.
Kliknite na ňu a nájdite pre ňu vhodný názov...
KLIKNUTÍM na obrázok DOSTANE fotografia Váš HLAS.
Tým sa dostanete k formuláru vhodnému k napísaniu Vášho názvu, názoru, myšlienky, ktorá Vás pri pohľade na fotografiu napadla...

Férový banán
Prečo "férový?" Lebo propaguje FAIR-TRADE - spravodlivý obchod s rozvojovými krajinami za spravodlivé ceny. Mottom "férového obchodu" je OBCHOD NAMIESTO POMOCI. Ako funguje v praxi? Poľnohospodárske produkty ako banány, pomaranče, káva, kakao, čaj, trstinový cukor sa vykupujú priamo od producentov v rozvojových krajinách, bez akýchkoľvek obchodných medzičlánkov. Prioritou sú dlhodobé obchodné vzťahy a garantované ceny, ktoré sú nezávislé na fluktuáciách svetového plodinového trhu. Výhody? Pre rodiny farmárov - zlepšenie pracovných a životných podmienok, sociálneho a zdravotného zabezpečenia, vzdelávacie programy pre ženy, zákaz detskej práce... Pre spotrebiteľov - kvalitatívne hodnotné potraviny, vyrobené za sociálne a ekologicky spravodných podmienok a zlepšenie životného prostredia (vďaka prechodu farmárov z intenzívneho na ekologické pestovanie). Z účinkov a vedľajších účinkov FAIR TRADE aktivít profituje 900 000 roľníckych rodín vo vyše 43 krajinách sveta na opačnej strane zemegule.

Fotografia je z akcie "Férové týždne", ktorá prebiehala v Bratislava v dňoch 13.5.-14.5.2004. Zorganizovalo ju Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.


Biovajcia
U našich južných susedov (v Rakúsku i Maďarsku) si už bežne môžete kúpiť široký sortiment produktov a potravín v kvalite BIO, vrátane biovajec. Že ekofariem je v Rakúsku ako maku (vyše 18 000), a že rôzne druhy malých i veľkých obchodov sa predbiehajú v ponuke bioproduktov a biopotravín, je známy fakt. Ale že ekologické poľnohospodárstvo tak prekvitá aj v Maďarsku, sme zistili až na tohoročnom Biofachu - medzinárodnom veľtrhu ekologických poľnohospodárov. Maďarský stánok - svojou veľkosťou, zastúpením farmárov i plnými stolmi - bol neprehliadnuteľný a ponúkal návštevníkov celý sortiment biopotravín od zeleniny, cez vajcia a syry, až po pestrú škálu mäsových výrobkov a vín. ...
Škoda, že slovenskí ekologickí poľnohospodári (česť výnimkám!) fungujú najmä ako dodávatelia surovín pre "západný" trh, buď na priamu spotrebu (napr. biomäso) alebo na ďalšie spracovanie (napr. obilie, bylinky, drobné ovocie), aby potom - 5x tak drahé - putovali späť k nám v podobe hotových výrobkov. Tie si však len málo kto môže dovoliť kúpiť. ... Aspoň tie biovajcia keby už na Slovensku boli...


Ovečky - kosačky
Pasenie - najmä v chránených krajinných oblastiach, kde sa vyskytujú vzácne druhy rastlín a živočíchov - má celospoločenský význam. Bez pastvy by pasienky zarástli krami, neskôr lesom, vzácne druhy rastlín a živočíchov by vymizli. To by malo za následok výrazné zníženie bohatej druhovej rozmanitosti, ľuďom tak milej i prospešnej.
Ochrana krajiny s malebnými pasienkami a orchideovými lúkami je aj ochrana kultúrneho dedičstva našich predkov, ktorí takú krajinu svojím gazdovaním stvorili.


Ďatelina je základ
Ďatelinoviny a ich miešanky s trávami sú hlavným zdrojom organickej hmoty v pôde a vytvárajú dobrú pôdnu štruktúru. Hromadia v pôde dusík a obohacujú ju humusom. Pozitívne tiež vplývajú na mikrobiálnu činnosť v pôde. Vďaka hlboko siahajúcim koreňom vynášajú na povrch aj živiny, napomáhajú oživiť pôdu a zlepšiť jej štruktúru. Obzvlášť vhodné sú na počiatku tzv.konverzie - t.j. v období prechodu od konvenčného k ekologickému poľnohospodárstvu, keby býva v pôde kritický nedostatok dusíka.
V ekologickom poľnohospodárstve sa ďatelina často používa aj ako podsevová medziplodina, ktorá sa na jeseň alebo na jar - pred siatím hlavnej plodiny - zaoráva. Preto sú ďatelinoviny u ekologických poľnohospodárov nevyhnutným článkom všetkých osevných postupov.


Zabijak
Silný názov, ale tak to cítim. Najmä keď som navštívila niekoľko ekofariem, kde som na vlastné oči videla, ako sa ich majitelia spolu s ostatnými členmi rodiny - bez potreby masiek, skafandrov, či pilotných kabín - s láskou starajú o každú rastlinku. Výsledkom tejto starostlivosti je biozelenina, ktorá je zdravá a ŽIVÁ!

Konvenčné poľnohospodárstvo sa však nebráni "chrániť" rastliny pesticídmi - napríklad aj hojným postrekom z lietadla. Nielen že sú samé o sebe jedovaté, ale navyše znižujú obsah cenných látok v zelenine a ovocí.
Potvrdzujú to výsledky výskumu Dr. Alberty Velimirov z rakúskeho Inštitútu Ludwiga Bolzmana pre ekologické poľnohospodárstvo:
- Obsah rezíduí pesticídov je u biopotravín podstatne nižší ako u konvenčnej produkcie. Aktuálna nemecká štúdia ukazuje, že až u 75% konvenčných potravín boli dokázané zvyšky pesticídov, zatiaľ čo 93% biopotravín bolo bez nálezu. V americkej štúdii mali BIO skúšobné vzorky konštantne len 1/3 zaťaženia zvyškami pesticídov v porovnaní s konvenčnými!
- Biozelenina a bioovocie (napr. biokapusta obsahovala o 30% viac vitamínu C) obsahujú viac vitamínu C. Vysvetlenie? Herbicídy negatívne ovplyvňujú obsah vitamínu C!
- Biozelenina a biooovcie obsahujú tiež viac sekundárnych rastlinných látok (napr. polyfenolov, flavonoidov, atd.) o cca 10-50%, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravie: pomáhajú predchádzať rakovine, stimulovať imunitný systém, regulovať tlak krvi, blokovať baktérie, pôsobiť antivirálne a antioxidačne. Pesticídy ničia vývoj sekundárnych rastlinných látok!
- Vyššia fotónová aktivita (väčšia vitalita) biopotravín. Biopotraviny vstrebávajú viac slnečného žiarenia, majú schopnosť lepšie skladovať svetelnú energiu a viac vyžarovať, čím dodávajú viac energie a vitality do organizmu. Skúmanie mrkvy a feniklu dokázalo negatívny vplyv pesticídov na schopnosť zachytávania slnečnej energie!
Biopotraviny = potraviny pre život!

Hodnotenie: 60%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií