BIO spotrebiteľ

Čaj BIO Nechtík lekársky – pomocník pri prevencii i liečení
produkt nominovaný na ocenenie Biopotravina roka 2010

21.09.2010 05:39
Spoločnosť Agrokarpaty Plavnica je známa pestovaním liečivých bylín v ekologicky nezaťaženom regióne Pienin a Zamaguria. Okrem širokého sortimentu konvenčných čajov ponúka na trh aj bylinné porciované čaje v kvalite BIO: Ľubovník bodkovaný, Rebríček obyčajný, Rumanček, Pohánkový čaj, Mäta pieporná, Žihľavový čaj a Nechtík lekársky. O pestovaní nechtíka v podmienkach ekologického poľnohospodárstva sme sa zhovárali s pani Helenou Petrusovou, obchodnou riaditeľkou spoločnosti.
Nechtík lekársky
Nechtík lekársky
foto: archív Agrokarpaty s.r.o.

Nechtík lekársky je vďačná, nenáročná, krásna, jemne voňavá a liečivá rastlina. Zaujímalo nás, aké sú špecifiká jej pestovania v podmienkach ekologickej poľnohospodárskej výroby...

Agrokarpaty s.r.o. hospodári na časti výmery konvenčným spôsobom a na zvyšnej časti v rámci systému ekologickej poľnohospodárskej výroby. Sú tieto dva spôsoby hospodárenia striktne oddelené?

Áno, spoločnosť Agrokarpaty, s.r.o. Plavnica ekologicky hospodári na dvoch katastrálnych územiach, na ucelených parcelách. Systém kontroly je realizovaný inšpekčnou organizáciou, ktorá dohliada na pestovanie a spracovanie BIO surovín.

Človek neznalý veci by mohol povedať, že bio sa od nebio líši tým, že sa nepoužívajú tvrdé agrochemikálie. Priblížte prosím princípy ekologickej poľnohospodárskej výroby...

BIOPOTRAVINY sú ekologicky vyprodukované potraviny od poľnohospodárov, ktorí sa v starostlivosti o pôdu a rastliny zaobídu bez priemyselných hnojív a pesticídov, herbicídov a fungicídov. Spracovatelia bioproduktov sú ľudia uvažujúci podobne ako ekologickí poľnohospodári, lebo pri výrobe biopotravín sa zriekli používania umelých ochucovadiel, farbív a zlepšovačov vône, chuti a konzistencie. Čiže nechávajú spotrebiteľovi možnosť zažiť BIOpotravinu v jej prirodzenej farbe, chuti, vôni a kráse.

BIO liečivé rastliny sú zbierané a spracované v oblasti s bohatou pestovateľskou tradíciou v ekologicky čistom prostredí a podliehajú prísnemu BIO dozoru certifikačnej organizácie, ktorá ku každej vypestovanej byline vydáva certifikát o pravosti surovín. Následné všetky výrobné technológie a konečné výrobky prechádzajú dôkladnou firemnou kontrolou a tiež sú kontrolované certifikačným orgánom NATURALIS SK.

Ručný zber
Ručný zber
foto: Klaudia Medalová

Spotrebiteľ musí za bio kvalitu priplatiť. Aké faktory vplývajú na cenu biopotravín?

Faktory vplývajúce na cenu biopotravín sú náročnosť pestovania (či už sa jedná o zelené hnojenie, so zaoraním pozberových zvyškov do pôdy alebo osevný postup, čiže striedanie plodín, aby sme pôde zabezpečili dostatok výživy z dôvodu , že sa nepoužívajú priemyselné hnojivá) a tiež aj zberu, ktorý sa zväčša vykonáva ručne.

Výhodu máme v tom, že celý pracovný proces od pestovania, sušenia, homogenizácie, finalizácie výroby až po distribúciu si realizujeme sami ,,pod jednou strechou“, a tak minimalizujeme náklady na výrobu.

Aj keď je pestovanie náročnejšie na ručnú prácu: ručné čistenie, okopávanie a zber, snažíme sa spotrebiteľovi zabezpečiť kvalitný výrobok za čo najlepšiu cenu

Prečo ste sa rozhodli do súťaže Biopotravina roka nominovať zrovna čaj Nechtík lekársky?

Čaj BIO Nechtík lekársky sme sa rozhodli nominovať do súťaže z toho dôvodu, lebo ide o najpredávanejší BIO čaj z našej produkcie a jeho cesta k spotrebiteľovi je dosť náročná. Porasty sa po zasiatí 3 x musia ručne okopať a odburiniť, čo je dosť náročné a nasleduje ručný zber kvetov.

Aj keď je ošetrovanie nechtíka náročné na ručnú prácu, nádherné oranžové kvety sa nám odvďačujú vynikajúcimi účinkami na organizmus či už je to hojivý , antiseptický, sedatívny, upokojujúci a v ľudovom liečiteľstve sa používa aj proti onkologickým ochoreniam.

Aké sú zdravotné prínosy nechtíka? Kedy je vhodné pitie nechtíkového čaju?

Ako som už spomínala, Nechtík lekársky má hojivé, antiseptické, upokojujúce a sedatívne účinky.

Mnoho žien, keď čaká bábätko alebo svoje bábätko dojčia, si dáva oveľa väčší pozor na to, čo sa dostane do ich tela. Lenže mnohokrát sa v tomto období nevyhneme menším či väčším zdravotným problémom. A vtedy mnoho klasických liekov nie je vhodných. Náhradou nám môžu byť bylinky. A platí to tiež u detí, u ktorých sa snažíme povzbudiť imunitný systém prírodnými čajmi a nie ho oslabovať antibiotikami, a v tomto prípade je Nechtíkový čaj veľmi dobrým pomocníkom.

Kde sa dajú kúpiť čaje zo spoločnosti Agrokarpaty? Ponúkate spotrebiteľom aj nejaké špeciality – niečo, čo nekúpia nikde inde?

Prírodné čaje spoločnosti Agrokarpaty, s.r.o Plavnica sú dostupné v lekárňach, čajovniach, potravinách a niektoré druhy nájdete aj v predajniach COOP Jednoty. Tým, že v ponuke máme dosť široký sortiment čajov (90 druhov nálevových a 120 druhov sypaných) a je problém celý sortiment umiestniť na pulte, zrealizovali sme na našej web stránke E-SHOP, kde si zákazník nájde kompletnú ponuku.

Čerstvo nazberané kvety
Čerstvo nazberané kvety
foto: Klaudia Medalová

Je možné navštíviť ekofarmu v Plavnici (ako súkromná osoba, resp. formou exkurzie pre žiakov)? Organizujete dni otvorených dverí?

Samozrejme, že zákazníci, prípadne súkromná osoba, po dohode môžu navštíviť našu ekofarmu www.agrokarpaty.com Raz ročne usporiadame aj ,, Deň ekológie“ , alebo ,, Deň otvorených dverí“ , kde účastníkov oboznamujeme s ekologickým pestovaním, celým pracovným procesom a tiež im ukážeme aj naše plantáže s liečivými rastlinami a tiež aj ovocné plantáže.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme čoraz väčšiu BIO výmeru a čoraz viac spokojných spotrebiteľov, ktorí sa k vám budú vracať...


PS: Pestovanie nechtíka na ekofarme v Plavnici sme s manželom na vlastné oči videli v roku 2005, keď sme zberali foto-materiál na výstavu BIO-NEBIO. Obraz dlhých záhonov pokrytých žiarivo-oranžovými nechtíkmi s kulisou hôr v pozadí máme stále pred očami...


Hodnotenie: 74.6%, 11 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Čaj BIO Nechtík lekársky – pomocník pri ...

  Re: Čaj BIO Nechtík lekársky – pomocník pri prevencii i liečení

  Želam príjemný dobrý deň,

  dovoľte mi trochu kritiky ku kvalite Vášho nechtikového čaju. Pred týždňom som začala mať nejaké traviace problémy spojené s hnačkami, a tak som si spomenula na detstvo môjho syna, ktorého som vyliečila týmto nechtíkovým čajom. Nechtík som si sama nasušila (teda iba kvety), takže viem, akú má mať farbu a chuť. V istej lekárni som si tento porcovaný čaj kúpila - a presne, mal krásnu farbu (a bolo vidieť aj podľa sáčku, že sú tam iba kvety) a tú správnu chuť. Keďže som tento čaj spotrebovala a chcela som dokončiť dvojtýždňovú kúru, kúpila som si v lekárni SUNPHARMA v košickom Hypertescu Váš čajík. No keď som si ho zaliala, hneď som zistila, že nie je to tá správna farba (zelená) a o chuti ani nehovorím. Chutil mi ako vývar zo sena. Čajík som si zobrala do práce a zhodou okolností som mala posledné vrecúško pôvodného čaju z inej firmy. To som teda bola prekvapená, ako boli farbou odlišné. Váš je úplne tmavý, ako keby bol miešaný s nejakou trávou, alebo spracovávaný s listami a byľou. Ospravedlňujem sa, no keby som v minulosti touto vynikajúcou bylinkou neliečila svoje deti, túto kritiku Vám nepíšem.
  Prajem krásne vianočné sviatky a veľa úspechov v novom roku - aj pri spracovávaní kvalitných čajov.

  Cieniková
  Božena Cieniková   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

EkofarmyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií