BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (14)

23.09.2004 22:07
Vaša súťaž a naše poslanie sú skoro v polovičke.
Sme radi, že Robíte s nami výstavu .
VŠETKY FOTKY minulých dní si pozrite...bavte sa a vymýšľajte....
Aký názov Vás napadne pri fotke s lietadlom? Mne prišlo „ Prášim, lietam, rozosievam prachy a nemám čas na tie vaše strachy...!“ A vám?
Ak neviete ako na vec, tak vedzte: KLIKNUTÍM na obrázok DOSTANE fotografia Váš HLAS.
Tým sa dostanete na stránku, kde je FORMULÁR K NAPÍSANIU Vášho NÁZORU, MYŠLIENKY, IDEY, všetkého, aj negatívneho, čo Vás pri pohľade na fotografiu napadne...

A tu máme nové, čerstvé fotografie pre Vašu zábavu...

Vitajte na farme Adamah!
Farmu Adamah v Rakúsku (neďaleko Viedne) sme navštívili 2.7.2004 v rámci exkurzie, ktorú pre účastníkov Bioakadémie v Lednici zorganizoval český zväz priateľov ekologického poľnohospodárstva PRO-BIO. Boli sme unesení. Myšlienkou i realizáciou "projektu" Adamah, atmosférou, ale najmä nadšením majiteľov. Vyžarovali spokojnosť ľudí, ktorí žijú v mieri so sebou, ostatnými ľuďmi i prírodou, tu a teraz...
...Rodina pána Zoubka tu hospodári ekologicky na 70 ha od roku 1997. Nikto z nich je študovaný poľnohospodár. V poľnohospodárskej časti pracuje 1 vedúci, 1 praktikant a 20 ľudí zo Slovenska. O obchodnú časť sa stará 1 poľnohospodársky inžinier. ... Zoubkovi sa vo svojej práci riadia troma princípmi: 1/ žiť a pracovať na jednom mieste; 2/ všetku produkciu z farmy dostať čo najkratšou cestou k zákazníkovi; 3/ vytvárať príjemné pracovné prostredie a budovať dobré medziľudské vzťahy. Darí sa im dobre, ale ďalej sa rozrastať zatiaľ nechcú. Pán Zoubek (na fotografii vpravo) dodáva: "Chcem robiť toľko, aby som mal z práce radosť."


Obchodík Adamah
Produkty z farmy Adamah sa dostávajú k zákazníkovi buď priamo "z dvora", z tohto štýlového obchodíka alebo formou "bio-bedničiek". To je úžasné, pretože v Rakúsku sa až 80% organickej produkcie distribuuje cez supermarkety. Farma Adamah však dokazuje, že sa to dá aj ináč. Ich obchod na farme ponúka široký sortiment čerstvých (okrem zeleniny a ovocia aj chlieb a pečivo, mlieko, syry, mäso...) i balených potravín (obilniny, strukoviny, semená, orechy, biovíno, biopivo...) - samozrejme všetko 100% BIO, ekologické čistiace prostriedky a literatúru.
To, čo pán Zoubek na farme nedopestuje, kúpi vo veľkoobchode, aby bol sortiment čo najširší. Zákazník predajne tu skrátka nakúpi všetko pod jednou strechou.
Obchod ide veľmi dobre - obrat z neho tvorí 1/5 celkového obratu farmy.


Uhádnite čo je to!
Rodina Zoubkových kladie dôraz na konzumovanie sezónnej biozeleniny a pestovanie širokého sortimentu zeleniny, vrátane starých odrôd a menej známych plodín (napr fenikel na obr.).
Oboje sa spája v predaji formou "bio-bedničiek". K dispozícii sú v troch veľkostiach/cenách (za 12, 16 a 23 EURO) a s tromi druhmi sortimentu (zvlášť zeleninové, pečivové a iné - mlieko, syry, mäso a pod.).
Najväčší záujem je však o zeleninové, kde nájdu zákazníci rôzne druhy čerstvej biozeleniny - podľa toho, čo práve dozrieva. Vyberať konkrétne druhy zeleniny si teda nemôžete, máte však možnosť 3 druhy odmietnuť. Takto sú zákazníci motivovaní k tomu, aby skúšali nové zeleniny a odrody (k tomu dostanú recept na prípravu) a farmár zase efektívne predá svoju produkciu zákazníkom.
Žiadny problém nie je ani s platením - peniaze, ktoré má zákazník zaplatiť, sa podľa dohody a objednávky presunú bezhotovostne vždy na konci týždňa z účtu zákazníka na účet ekofarmára. V súčasnosti má farma Adamah vyše 1400 pravidelných odberateľov bio-bedničiek, ktoré sa 5 chladenými autami rozvážajú až k dverám ich bytov vo Viedni...


Zátišie Adamah
Milá skupinka na našich potulkách po bio-dvore Adamah...


Záhrada Adamah
Na farme Adamah sme sa cítili všade výborne. Najlepšie však v záhrade (na pole a do skleníkov sme sa kvôli časovej tiesni, žiaľ, nedostali). Voňalo to tam bylinkami a sálalo pohodou... Vypili sme lahodný čajík, riadne sa nadýchali atmosféry a s nádejou, že sa sem skoro vrátime, sa rozlúčili s milými hostiteľmi....
Inak, názov Adamah je z hebrejčiny a má dva významy 1/ ľudstvo, človečenstvo, ľudský rod a 2/ živá zem, z ktorej prvý človek vzišiel.

Po návšteve farmy Adamah sa mi ako najvýstižnejšie javí - človečenstvo vyrastajúce so živej zeme...


Opakovanie – matka múdrosti : VŠETKY FOTKY minulých dní k Vášmu posudku...


Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií