BIO spotrebiteľ

Plastové obaly

14.10.2010 06:22
V dnešnej dobe je čoraz viac výrobkov balených do plastových obalov. Je neekonomické a aj neekologické, ak tieto obaly končia v kontajneroch na zmesový odpad a potom na skládkach, prípadne pohodené v prírode, na uliciach miest či obcí.
PET fľaše
PET fľaše
foto: Rudolf Pado
Zmesové plasty
Zmesové plasty
foto: Rudolf Pado

V tzv. PET - fľašiach nakupujeme rôzne nealkoholické, a čiastočne aj alkoholické nápoje (napr. pivo). V plastových obaloch sú distribuované rôzne čistiace, umývacie a pracie prostriedky. S plastovými obalmi a plastovými fóliami sa dennodenne stretávame pri vybaľovaní rôznych spotrebiteľských výrobkov. Pre životné prostredie a zdravie ľudí je veľmi škodlivé spaľovanie plastov v domácich peciach či v záhradách.

Kam s plastovými obalmi?

Každá obec alebo firma si sama určuje, ktoré druhy plastov bude zbierať. Súvisí to s jej obchodnou politikou, logistickým zabezpečením zberu, odbytovými možnosťami a pod.

Do žltého kontajnera sa môžu zbierať: kelímky od jogurtov, obaly od špagiet, cukríkov a „čipsov“, neznečistené tácky z balenej zeleniny a ovocia, obaly z CD, igelitové tašky, PET fľaše, obaly od šampónov, kozmetiky (telové mlieka, krémy, sprchovacie gély, tekuté mydlá), obaly od bežných domácich čistiacich prostriedkov (na umývanie riadu, okien, nábytku, podláh a pod.) a fólie od spotrebného tovaru, menšie kusy penového polystyrénu ...

Do žltého kontajnera nepatria (podľa miestnych podmienok zberu stanovených VZN): podlahové krytiny, PVC, novodurové trubky, koberce, silne znečistené obaly, obaly od nebezpečných látok, farieb a chemikálií.

Žltý kontajner na plasty
Žltý kontajner na plasty
foto: Rudolf Pado

Do žltého kontajnera na plasty sa môžu zbierať aj neplastové komodity, a to napr. kovové obaly a plechovky (konzervy, obaly od energetických nápojov a piva, kovové obaly od kozmetických prípravkov a pod.) a viacvrstvové kombinované obaly z mlieka, džúsov a lacných druhov vína (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny). Jednotlivé materiály sa následne vytrieďujú na triediacej linke.

A čo nasleduje ďalej?

 • Plasty zo žltého kontajnera sa odvezú na dotrieďovaciu linku.
 • Tu sa z plastových odpadov vyberajú veci, ktoré tu nepatria a hrubé nečistoty. Plasty sa ďalej triedia na jednotlivé druhy a lisujú.
 • V recyklačnej firme sa z plastov pripraví drť (vločky). Z vločiek sa môžu tavením vyrobiť granule a z nich ďalšie výrobky.

Vedeli ste, že:

 • 30 vyzbieraných plastových fliaš (PET – fliaš) stačí na výrobu jednej fleecovej bundy?
 • 150 vyzbieraných plastových fliaš (PET – fliaš) sa môže premeniť na koberec?
 • z plastových sáčkov a tašiek sa opäť vyrobia plastové fólie?
 • z tvrdých plastov (napr. obaly od šampónov) sa vyrábajú napr. palety, dielce protihlukových stien a pod.?
 • zo zmesových plastov sa vyrába záhradný nábytok, zatrávňovacie dlaždice, „korýtka“ na ochranu káblov v zemi a pod.?
 • penový polystyrén slúži k výrobe špeciálnych tehál?

Čakujú na svoju druhú šancu
Čakujú na svoju druhú šancu
foto: Rudolf Pado

Mýty a legendy

Mýtus č. 1: Každý plast je PET

Nie je pravda! Pravdou je iba to, že niektoré obce zbierajú iba PET – fľaše, nakoľko ide o najžiadanejšiu surovinu. Plastových obalov, z hľadiska ich materiálového zloženia, je celá škála.

Mýtus č. 2: Uzávery a etikety z PET-fliaš sa musia odstrániť

Nie je pravda! Pri drvení a praní PET materiálu sa tieto prímesi odstránia.

Mýtus č. 3: PET-ky len tak nahádžem do kontajnera a idem domov

Nie je pravda! Fľaše je potrebné stlačiť! Zbierame plasty a nie vzduch.

Mýtus č. 4: Kelímky, napr. od jogurtov, sa musia vymývať

Nie je pravda! Rozdrvený plast sa perie, aby sa zbavil zbytkov potravín. Kelímky sa umývajú len z dôvodu odstránenia zápachu v domácnosti resp. na triediacej linke.

Mýtus č. 5: Načo zbierať plasty, na Slovensku ich nikto nespracuje

Nie je pravda! Spracovateľské kapacity sú budované aj prostredníctvom príspevkov z Recyklačného fondu.


Hodnotenie: 92%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Plastové ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií