BIO spotrebiteľ

Zberové sklo

20.10.2010 08:28
Sklo je inertný, biologicky a chemicky neaktívny materiál. Dá sa umývať a udržiavať v hygienicky prijateľnom stave, preto je to výborný obal. Sklo sa delí na farebné a číre. Sklenený odpad tvorí 7 až 9 %-ný podiel v komunálnom odpade.
Osveta spotrebiteľov
Osveta spotrebiteľov
foto: Rudolf Pado

Patrí sem neznečistené biele i farebné sklo, rozbité i v celku, všetky druhy sklenených fliaš napr. fľaše od vína, nevratné fľaše od piva, minerálok, malinoviek a pod. Ďalej sem patria rôzne nádoby z farebného skla, tabuľové sklo z okien a dverí, fľaše od zaváranín a pod.

Fľaše pred separovaním zbavte zátok, kovových uzáverov, kovových prúžkov okolo hrdla, kovových a plastových fólií. Tento materiál znečisťuje surovinu a má vplyv na kvalitu a tým aj výkupnú cenu suroviny.

Čo nepatrí medzi separované sklo

Medzi separované sklo nepatria: porcelán, sklo s drôtenou vložkou, zrkadlá, televízne obrazovky, žiarovky, výbojky, mliečne a kombinované tabuľové sklo, varné sklo, sklobetónové tvárnice.

Prečo nie?

 • Porcelán: Sklo je roztavený piesok a porcelán je vypálená hlina.
 • Sklo s drôtenou vložkou: Bežným spôsobom sa kov a sklo nedajú od seba oddeliť. Takýto materiál odneste do zberného dvora.
 • Varné sklo: Je vyrobené zo špeciálneho skla s posunutou hranicou tavenia.
 • Monitory televízorov a počítačov: Sú vyrobené zo skla s prímesou ťažkých kovov a vo vnútri majú nanesenú vrstvu luminofóru. Je potrebné odovzdať v zberných dvoroch.
 • Zrkadlá: Na sklo je nanesená kovová vrstva. Zaniesť do zberného dvora.
 • Automobilové sklá: Medzi dvoma sklami je vlisovaná plastová fólia, ktorá pri zrážke udrží črepy pohromade. Odovzdať do servisu alebo v zbernom dvore.
 • Žiarivky a výbojky: majú v sebe zariadenie, ktoré obsahuje ťažké kovy (najmä ortuť). Ide o nebezpečný odpad. Odovzdať do zberného dvora.

Materiálové kódy obalov:

Číselná a grafická značka Skratka Materiál
GL GL sklo
70 70 sklo číre (biele)
71 71 sklo zelené
72 72 sklo hnedé
Separovaný zber - sklo
Separovaný zber - sklo
foto: Rudolf Pado

Vedeli ste, že:

 • recykláciou skla ušetríme až 25 % energie oproti jeho výrobe z primárnych surovín? Recykláciou jednej vínovej fľaše sa môže ušetriť až 400 Wh elektrickej energie (100 W žiarovka svietiaca cca 4 hodiny).
 • ak sa vráti do sklárne 1 milión sklenených fliaš a pohárov, ušetrí sa pri výrobe nových výrobkov až 300 ton sklárskeho piesku, 1 000 ton sódy, 60 ton vykurovacieho oleja, 0,76 mil. m3 zemného plynu?
 • na výrobu dekoračnej vázy potrebujeme 5 sklenených fliaš?
 • výroba jednej tony sklenených obalov z črepov môže znížiť zaťaženie životného prostredia emisiami CO2 až o 400 kg?

Hnutie Friends od Glass

Skláreň Vetropack Nemšová, najväčší výrobca obalového skla na Slovensku, sa zapojila do celoeurópskeho hnutia Friends of Glass, cieľom ktorého je podpora skla ako najlepšieho materiálu pre zdravie ľudí i prírodu.

Členom hnutia sa môže stať každý, kto chce urobiť niečo pre seba, svoju rodinu a životné prostredie. Najnovšie majú už aj ľudia na Slovensku k dispozícii webové stránky v slovenčine, takže dozvedieť sa zaujímavé informácie o prednostiach alebo histórii skla a podporiť zdravý životný štýl je ešte jednoduchšie.

„Poslaním Friends of Glass je podporovať obalové sklo a recyklovanie skla. Je to mimoriadne dôležitá úloha, pretože ak by tu nebol niekto, kto o to dbá, sklo by pomaličky vymizlo,“ povedala Elena Krišlová zo spoločnosti Vetropack Nemšová. Hnutie Friends of Glass je iniciatívou Federácie európskych výrobcov obalového skla FEVE, pričom toto medzinárodné neziskové združenie má v súčasnosti 59 členov z 23 krajín po celej Európe.

Hnutie Friends of Glass funguje v krajinách Európskej únie a jeho cieľom je ukázať prednosti sklených obalov a podporiť spotrebiteľov v nákupoch potravín a nápojov v skle a obzvlášť v recyklácii. Sklo je totiž ako jediný obalový materiál 100% recyklovateľné. Kampaň zahŕňa rad aktivít – od prezentácií v nákupných centrách, cez prieskumy medzi spotrebiteľmi, súťaže na školách až po aktívne internetové stránky.

Webové stránky www.friendsofglass.com/sk boli v tomto roku spustené aj v slovenčine. Nachádzajú sa tu informácie spojené so zdravím, recyklovaním a životným prostredím, ale tiež údaje o sklárskom umení, dizajne a histórii skla dlhej 5-tisíc rokov. Užívateľ tu nájde 5 jasných dôvodov, prečo voliť sklo, a môže sa stať členom Friends of Glass. Stačí zaslať e-mailovú adresu a každý môže dostávať novinky z oblasti skla, jeho vplyve na zdravie i životné prostredie. Dá sa tu blogovať a nájsť tipy na využitie sklených fliaš a pohárov. Deti sa môžu hravým spôsobom zoznámiť s recykláciou skla, študenti využiť množstvo informačného materiálu na stiahnutie a každá žena môže bližšie spoznať prednosti skla ako obalu na potraviny a nápoje.

V uplynulom roku prebehlo v krajinách EU viacero aktivít Friends of Glass. Navyše FEVE vykonalo jeden z najkomplexnejších prieskumov, ktorého sa zúčastnilo 6 200 európskych domácností z 12 európskych štátov. Podľa neho tri štvrtiny európskych spotrebiteľov vyhlasujú, že z materiálov používaných ako obaly pre potraviny a nápoje dávajú prednosť sklu. „Európania považujú sklo za najlepšie recyklovateľný obalový materiál a veria, že je aj najšetrnejší k životnému prostrediu. Dávajú prednosť sklu, pretože sklo zachováva chuť a chráni proti kontaminácii,“ uviedol prezident FEVE Dominique Tombeur. „Tento prieskum je dôležitým potvrdením toho, že spotrebitelia vnímajú sklo ako obalový materiál, ktorý viac ako iné materiály zhodnocuje balený výrobok.“

FEVE je Federácia európskych výrobcov obalového skla. Členské spoločnosti vyrábajú v krajinách Európskej únie, vo Švajčiarsku a v Turecku sklenené fľaše, poháre a/alebo stolové sklo, ako sú poháre. Európa je najväčším výrobcom obalového skla na svete.

Federácia zastupuje výrobcov obalového skla na medzinárodnej, najmä však na európskej úrovni a slúži ako fórum pre diskusiu o spoločných otázkach. FEVE udržuje s európskymi inštitúciami a agentúrami dialóg o životnom prostredí, obchode a ďalších dôležitých otázkach. Federácia podporuje používanie obalového skla a jeho recykláciu a organizuje akcie na propagáciu obalového skla na národnej úrovni.

Vetropack NEMŠOVÁ s.r.o. je jediným výrobcom obalového skla na Slovensku. Tržby firmy dosiahli v roku 2008 celkom 1,75 miliardy slovenských korún a spoločnosť predala takmer 470 miliónov kusov sklených obalov. Vetropack Nemšová s 366 zamestnancami je dcérskou spoločnosťou švajčiarskej skupiny Vetropack Holding AG, popredného výrobcu sklených obalov v Európe.

Kontakty:

Vetropack Nemšová s.r.o., Mgr. Elena Krišlová, tel.: +421 3265 57 307, elena.krislova@vetropack.sk
4JAN Public Relations, Jana Barčáková, tel.: +420 603 82 03 82, barcakova@4jan.cz


Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Zberové ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií