BIO spotrebiteľ

Nápojové kartóny

29.10.2010 08:37
V každej domácnosti, najmä so školopovinnými deťmi, sa každoročne vypije množstvo mlieka a džúsov. Tieto tekutiny sú v dnešnej dobe balené do nápojových kartónov rôznej veľkosti, ktoré sa označujú aj ako viacvrstvové kombinované obaly (nápojové kartóny, tetrapaky). Podstatná časť týchto obalov, po spotrebovaní obsahu, končí na skládkach, prípadne pohodená v prírode, aj keď sa dajú veľmi dobre zhodnotiť.

Zber nápojových kartónov môže byť realizovaný:

 • prostredníctvom samostatných kontajnerov červenej alebo oranžovej farby,
 • do žltého kontajnera určeného na zber plastov.

Druhý spôsob znižuje logistické náklady celého systému triedenia odpadov.

Separačná linka v Liptovskom Mikuláši
Separačná linka v Liptovskom Mikuláši
foto: Rudolf Pado

Napr. v meste Liptovský Mikuláš (v zberovej oblasti Verejnoprospešných služieb – Liptovský Mikuláš) majú občania možnosť vhadzovať do kontajnera žltej farby 5 komodít: plastové fľaše označované ako PET-fľaše, do ktorých je balená väčšina nápojov, tzv. zmesové plasty (všetky obaly od umývacích a čistiacich prostriedkov ako napr. obaly od šampónov, sprchovacích gélov, saponátov a pod.), kovové obaly a plechovky (konzervy, obaly od energetických nápojov, piva a pod.), viacvrstvové kombinované obaly z mlieka, džúsov a lacných druhov vína (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny) a čisté umelohmotné fólie.

Obsah žltých kontajnerov následne putuje do separačného strediska na sídlisku Podbreziny, kde sa tieto komodity od seba oddeľujú, triedia podľa ďalších požiadaviek odberateľa, lisujú a distribuujú k odberateľovi.

Nápojové kartóny resp. viacvrstvové kombinované obaly, ako už naznačuje ich názov, sú zložené z viacerých vrstiev rôznych materiálov. Najčastejšie je to polyetylén (21 %), bezdrevný kartón (73,5 %), hliník vo forme fólie (5 %) a tlačové farby (0,5 %).

Tieto nápojové obaly môžu byť aseptické (obal určený na uchovávanie potravín po ich špeciálnom ošetrení, najčastejšie metódou rýchleho ohrevu) a neaseptické (obal určený na nápoje ošetrené pasterizáciou).

Spôsoby recyklovania nápojových kartónov

Ich recyklácia po vyzberaní môže byť priama, tzv. downcyklácia (proces pretvorenia odpadových materiálov alebo nevyužiteľných výrobkov na nové materiály alebo výrobky nižšej kvality alebo redukovanej funkčnosti - v porovnaní s pôvodným výrobkom) ...alebo recyklácia tzv. rozvlákňovacou metódou.

Downcykláciou viacvrstvových kombinovaných obalov z mlieka, džúsov ... sa v slovenskej firme Kuruc Company, spol. s r. o.,Veľké Lovce, vyrába stavebná doska TETRA K.

Rozvlákňovaním: Nová rozvlákňovacia linka bola v novembri 2009 uvedená do skúšobnej prevádzky v Šuranoch (ide o projekt spoločnosti Kuruc Company, spol. s r. o. – Veľké Lovce). Táto linka dokáže v plnom nábehu spracovať 10 000 t nápojových kartónov (pre informáciu, momentálny zber v SR sa pohybuje okolo 2 000 t za rok) , a nielen to, dokáže spracovať všetky obaly vrstvené polyetylénom, napr. obaly od cukru. Výsledným produktom je nasávaná kartonáž. Ide o celú radu výrobkov od fixačných vložiek používaných pri balení a ochrane bielej a čiernej techniky, cez obaly na vajíčka a zeleninu, jednorazové zdravotnícke pomôcky až po zakoreňovače. Výmety (hliník, plasty) sú spracovávané v linke na kompozitné dosky.

Vedeli ste, že:

Viacvrstvové obaly
Viacvrstvové obaly
foto: Rudolf Pado
 • V Európe sa denne balí do viacvrstvových kombinovaných materiálov asi 70 miliónov litrov mlieka, ovocných štiav, vody, vína, polievok?
 • Nápojové kartóny predstavujú 5 % z celkového objemu obalov z papiera a lepenky?
 • V Európe sa ročne vyzbiera 12 miliárd kusov týchto obalov (330 000 ton)?
 • Celková miera recyklácie nápojových kartónov v EÚ (25 štátov) bola v roku 2004 cca 29 %?
 • V roku 2008 sa v SR vyzbieralo cca 19 % nápojových kartónov z celkového množstva uvedeného na trh, ktoré je odhadované na 8 000 ton za rok?
 • Z dvoch nápojových kartónov o objeme 1 liter (typ C/PAP, napr. od mlieka) vyrobíme 1 m2 jednorázových kuchynských utierok?





Hodnotenie: 92%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Nápojové ...



  Pridať názor na článok





  BIO magazín

  Separovanie odpadu



  Najčítanejšie v rubrike



  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií