BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (15)

24.09.2004 21:40
Vaša súťaž a naše poslanie sú už v polovičke!!!
Sme radi Vášmu záujmu, že robíte s nami výstavu .
Ešte ste nevideli VŠETKY FOTKY minulých dní ?! Tak si ich pozrite...bavte sa a vymýšľajte....

Ak neviete ako na vec: KLIKNUTÍM na obrázok DOSTANE fotografia Váš HLAS.
Tým kliknutím sa dostanete na stránku, kde je FORMULÁR K NAPÍSANIU Vášho NÁZORU, MYŠLIENKY, všetkého, aj negatívneho, čo Vás pri pohľade na fotografiu napadne...

A tu máme nové, čerstvé fotografie pre Vašu zábavu...

Dobrý gazda
Na fotografii je pán František Špatný z farmy Kofa zameranej na chov kôz a výrobu syra. Pán Špatný je veľmi príjemný pán. Keď sme jedného dňa zavolali na jeho telefónne číslo, či môžeme ešte v ten deň prísť, súhlasil.
Len čo sme prišli, všetko nechal tak a previedol nás po statku, ukázal možnosti pre agroturistiku a keďže bol práve čas dojenia, dovolil nám aj nazrieť do maštale... To bol zážitok!
Kozy organizovane (1 z nich - vodkyňa - musí vždy ísť prvá, jej meno som žiaľ zabudla) nastupovali na dojenie, skoro ako my voľakedy na 1. mája. Počas dojenia hrala v maštali príjemná hudba (Beatles?) - vraj sú na to zvyknuté a dajú sa lepšie podojiť.
Potom sme si sadli na dvor pod lipu a ochutnávali lahodné kozie syry, ktoré sa priamo na farme spracúvajú, dochucujú (bylinkami, paprikou, cesnakom...) a balia, aby sa potom vydali na cestu k zákazníkom - aj do hotela Intercontinental v Prahe.
Pán Špatný je výborný spoločník i gazda. Na jeho statku je všade poriadok, čisto a pohoda ...
V roku 1993 získal ocenenie "Bartákov hrniec" pre najlepšieho ekologického poľnohospodára ČR.


Postrek proti múčnatke
Keď sme zbierali fotografie na výstavu BIO-NEBIO, stále nás to ťahalo na ekofarmy robiť "pekné" obrázky. Obrázky, kde vidíte peknú mozaikovú krajinu s drobnými políčkami na striedačku s pasienkami, sadmi a záhradami a ktorých súčasťou je farmár a jeho rodina. To je síce pekné, ukazovať ľuďom takého idylické obrázky, hovorili naši známi, ale aby nezainteresovaní pochopili rozdiel medzi BIO-NEBIO, mali by ste ukázať aj druhú stranu mince. Kde ale získať také fotky?
Napr. v českej publikácii o dôsledkoch priemyselného poľnohospodárstva bola kvalitná fotografia traktora aplikujúceho postrek na poli, keď som sa však na ňu informovala, vyšla dosť draho - profesionálny fotograf si za ňu vypýtal 5 000,-Kč.
Nakoniec sa nám podobnú fotku podarilo získať - neďaleko Pavlova pod Pálavou, kam sme mierili na vyhlásenie ceny pre najlepšiu ekofarmu roku 2003. S malou dušičkou sme vystúpili z auta o poprosili o dovolenie fotiť. Súhlasili. Striekali proti múčnatke. Preventívne, keby náhodou...


Malináč
Na tieto jabĺčka je radosť pozrieť. Sú ako vymaľované, pritom každé trochu iné - tvarom i farbou. Iný zážitok som mala počas pobytu v USA. Jedna úspešná pani, majiteľka niekoľkých áut, nás kabrioletom vozila po meste Seattle. A viete, čo prišlo ako vyvrcholenie prehliadky mesta? Zaviedla nás do veľkého, moderného obchodu s potravinami. Podlaha sa ligotala, hudba príjemne hrala a vy ste sa mohli hodiny túlať medzi regálmi s najvyberanejšími lahôdkami. Americká kolegyňa bola veľmi hrdá na tento obchod a myslela si, aký kultúrny zážitok nám pripravila.
Moje pocity boli úplne opačné: znechutenie a skepsa, kam až môže zájsť konzumný životný štýl, keď robí z obchodov chrámy. Vyvrcholím "exkurzie" po obchode bolo asi 20 druhov jabĺk, úhľadne poukladaných v prepravkách, každé v jednej jamke. Tie jablká vyzerali ako z výrobnej linky. Boli bez chybičky, ale i bez vône. ...Ani jedny nemali na malináče:-)


V rozmanitosti je krása
Túto výstavku tradičných bielokarpatských odrôd jabĺk pripravili organizátori vlaňajšieho ročníka .Jablčných slávností v Hostětíne. Bolo ich okolo 75 druhov!
Jedny sú dobré na koláč, druhé na sušenie, tretie sú šťavnaté, štvrté dlho vydržia....

Už túto nedeľu, 26.9.2004 bude ďalší ročník jablčných slávností. Prídite sa pozrieť na vlastné oči na všetko zaujímavé dianie v Hostětíne!


Hrach či burizony
Oboje je hrach, ale len jedno vyzerá ako hrach. To, čo vyzerá ako burizóny, je totiž hrach morený. Ten pravý, zelený hrach, je "bio" hrach. U nás sú zatiaľ ešte problémy so zháňaním certifikovaného bio-osiva, ale keď ho záhradkári budú žiadať, určite sa časom dostane do ponuky - aspoň na záhradkárskych veľtrhoch alebo prostredníctvom klubov priateľov ekologického poľnohospodárstva.


A matka múdrosti : VŠETKY FOTKY minulých dní k Vášmu posudku...


Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií