BIO spotrebiteľ

Vianočný stromček v črepníku

14.12.2010 05:34
Túžite po živom vianočnom stromčeku, ale je Vám ľúto stromček po Vianociach vyhodiť? Alternatívou je stromček v črepníku, ktorý môžete neskôr presadiť do záhrady či lesa. Aby sa Vám to podarilo, ponúkame Vám zopár užitočných rád. Uvítame aj Vaše tipy a skúsenosti....
Vianočný stromček v črepníku
Vianočný stromček v črepníku
foto: Živica

Ak kupujute vianočný stromček v črepníku treba dať pozor na nápis „Nie je vhodný na výsadbu“. Takéto stromčeky majú zvyčajne hrubý kmeň a črepník je príliš malý na zodpovedajúcu koreňovú sústavu. V niekoľkých prípadoch sa však aj takéto stromčeky podarilo úspešne presadiť, takže ak ste si už takýto stromček kúpili, nevzdávajte sa vopred... Pri menších stromčekoch so zachovanou koreňovou sústavu je však o niečo väčšia šanca, že po presadení zakorenia.

Pokiaľ ide o vhodný druh ihličnanu, v črepníku sa najlepšie darí smreku a niektorým druhom jedličiek.

Dôležitá je aj správna starostlivosť o ihličnany v črepníku. Vyhovuje im neprekúrená miestnosť a pravidelná, veľmi mierna zálievka. Po kúpe je dobré nechať stromček čo najdlhšie vonku. S blížiacimi sa Vianocami stromček postupne aklimatizujeme – pár dní pred tým, ako ho dáme do bytu, ho umiestnime do mierne vykurovaných priestorov (napr. pivnica alebo chodba). Podobne postupujeme aj po Vianociach, inak môže stromček utrpieť teplotný šok a prípadne aj uhynúť.

Pre vianočný stromček v črepníku pri presádzaní do prírody treba vybrať vhodné miesto. Ihličnany sa nehodia do akéhokoľvek lesa - na nevhodnej lokalite sa im nebude dariť a môžu aj vyhynúť. Určite sa treba vyhnúť ich výsadbe v chránených územiach – nemusia tam byť pôvodné. Napr. smrek obyčajný „je doma“ vo vyšších polohách, smrekové porasty nájdeme v blízkosti hornej hranice lesa. Borovica lesná rastie na najrôznejších stanovištiach od brál a suchých pieskov až po rašeliniská. Jedľa biela je súčasťou prirodzených horských lesov.

Čo poviete na eko-vianočný stromček v črepníku? Videli ste ho niekde v ponuke, prípadne už máte s takýmto stromčekom a jeho opätovným vysadením do prírody aj skúsenosti?

Zdroj: Pozor na vianočné stromčeky v črepníku, Ekoporadňa Živica


Hodnotenie: 80%, 21 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Vianočný stromček ...

  Re: Vianočný stromček v črepníku

  Ekologická poradňa Veronica Brno organizuje predaj stromčekov v kvetináči pod názvom "Vianočné jedličky - stromy pre život".
  Jedličky majú certifikát FSC a stoja 90,- Kč. K jedličke dostane zákazník návod, ako sa o ňu starať a pozvánku na slávnostnú aprílovú výsadbu: "Kupte si živou vánoční jedličku v květináči, na jaře z nich společně vysadíme kus lesa!".
  Klaudia   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Vianočný stromček v črepníku

  aj ja ho chcem
  Jobová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Vianočný stromček v črepníku

  Nechápem vete, "Pozor na Vianočné stromčeky v črepníku". Predávame Vianočné stromčeky s balom nasadené v črepníku a nie je s tým žiadny problém. Či už zostane v zime vonku alebo s postupným otepľovaním v byte. Už len ostáva starostlivosť na tých, ktorý si ho kúpili. A verím, že v každom dobrom záhradníctve ochotne poradia ako sa o zakúpený stromček v črepníku starať. Tak isto nechápem vete: treba dať pozor na nápis „Nie je vhodný na výsadbu“. A kde je potom vhodný?? Z úplnými nezmyslami sa tu zaoberáte.
  Ľudia zostanú v pomykove, zavádzate ich a v podstate je to o ničom. Samá teória a prax na bode mrazu.
  Ďakujem za vyjadrenie sa.
  Zuzana   Reagovať
   
  1
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

BIO magazín
Magazín BIO spotrebiteľaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií