BIO spotrebiteľ

Pôrod

23.12.2010 06:13
V dnešnej dobe si veľa žien kladie otázku, ako by mal vyzerať pôrod. Čo je to pôrod? Je to len fyzická záležitosť alebo je za tým oveľa viac? Na základe vlastných skúseností a túžby sa niektoré ženy rozhodnú pre domáci pôrod. Iné pre pôrod v pôrodnici.
Fotka brdárskej studničky, tá ma sprevádzala počas pôrodu.
Fotka brdárskej studničky,
tá ma sprevádzala počas pôrodu.
foto: Magdaléna Dudová

Veľa žien vníma, že pohľad súčasnej spoločnosti na pôrod, ako len fyzickú záležitosť, nie je úplný. Koľko žien si nesie rany v duši ešte veľa rokov po pôrode? Ako pôrod vníma dieťatko?

Z osobných stretnutí so ženami vidím, aké hlboké sú tie rany. Sú to individuálne rany, tej ktorej ženy, ale veľa skúseností je podobných. Postoj, aký zaujmeme k týmto ranám, je už na každej z nás. Celkovo však vyvolávajú nepokoj v duši a chuť meniť.....

Napríklad zmeniť celkový pohľad na pôrod, na ženu a dieťa. Prebudiť, uvedomiť si a počúvať svoje ženské vnímanie, cítenie, ktoré každej žene ukáže cestu. Jej vlastnú cestu. Cestu, za ktorú si je každý človek zodpovedný.

Keďže veľa žien si uvedomuje zodpovednosť a chcú ju zobrať do vlastných rúk, tým pádom žiadajú slobodu. Sloboda a zodpovednosť stoja vedľa seba. Slobodu v tom, ako chcú porodiť, priviesť dieťatko na tento svet. Tento príchod môže byť veľmi silným a krásnym zážitkom, z ktorého žena naberá silu v ďalšom živote a o ktorý sa môže podeliť s druhými.

Betlehem z ovčieho rúna - ukážka z mojej tvorby
Betlehem z ovčieho rúna -
ukážka z mojej tvorby
foto: Magdaléna Dudová

Veľa žien je prekvapených a veľmi potešených keď zistia, že nie sú samé.

Pôrody ma sprevádzajú sedem rokov. Tak dlho je na svete môj syn. Nespokojnosť s prvým pôrodom, veľa otázok... - to je cesta, na ktorú som vykročila. Druhý pôrod v pôrodnici som vnímala oveľa pozitívnejšie, ale.....

S každým dieťaťom prišli nové skúsenosti. Od pôrodu v pôrodnici k domácemu pôrodu. Byť odrodená alebo porodiť? Vybrala som si cestu porodiť. Zvolila som si domáci pôrod, ktorý mi priniesol veľa odpovedí, uzavrel kruh predošlých pôrodov a otvoril ďalšie otázky, na ktoré hľadám odpoveď.

Porodiť môžete v pôrodnici alebo doma. Čo je pri tom potrebné? Počúvať samú seba, svoj cit, ten jemný hlások, ktorý vám ukáže kúsok cesty ďalej.

Z celého srdca prajem každej žene zažiť krásny pôrod, či už v pôrodnici alebo doma. A napokon nielen žene, ale aj ľuďom, ktorí v tejto chvíli stoja pri nej.


Hodnotenie: 95%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Magdaléna Dudovámatka troch detí. Svoje tretie dieťatko plánovane porodila doma. Domáci pôrod opisuje ako krásny a silný zážitok, z ktorého čerpá silu do ďalšieho života. Zaujíma sa o ženy, ženské vnímanie a cítenie, pôrody. Tvorí z ovčieho rúna.

Súvisiace články


Diskusia: Pôrod ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií