Venujeme sa aktivitám ako napr. spracovanie a zhodnocovanie biomasy, jej využívanie na výrobu tepla alebo produkcia prútených výrobkov (hlavne metiel z brezového prútia a z ciroku). Časť aktivít je spojená s ekologickým pestovaním zeleniny, liečivých rastlín, húb a ovocných drevín. Zásadný význam u nás pripisujeme využívaniu bioodpadov v kontexte komunitného kompostovania.
Podobne ako v mnohých iných lokalitách, tak i ľudí v našom regióne okresu Vranov nad Topľou sužujú rôzne ekologické, sociálne, ekonomické či iné životné výzvy. Špecifikom je tiež vysoký počet rómskych osád v okolí. I na základe týchto skutočností sa naše združenie orientuje na vytváranie a udržiavanie pracovných príležitostí a to najmä pre komunity z okolia, v ktorých je vyše 80 % nezamestnanosť. Kľúč k dlhodobej úspešnosti našej práce vnímame v realizácii inovatívnych foriem vzdelávania.
Kurz kompostovania
V tejto oblasti činnosti, v snivej jesennej nálade, u nás prebehli v októbri a novembri 2010 viaceré výchovno-osvetové akcie. Napr. pre deti zo školy v Rudlove sa uskutočnil kurz kompostovania. Pri ňom mali školáci možnosť prostredníctvom ukážok zamestnancov chráneného pracoviska vidieť a tiež si aj prakticky vyskúšať to, že kompostovanie nie je žiadna veľká veda, že správne namiešanie a navlhčenie lístia, trávy, drevnej štiepky, hnoja či kuchynského odpadu je niečím, čo hravo zvládnu. Deti si z ekocentra Malinka tiež odniesli praktický poznatok, že kompost je výborným hnojivom, ktoré sa môže využívať i napr. pri jesennej výsadbe stromčekov.
Veľkou témou našej práce je podpora aktivít, ktoré smerujú k získaniu energetickej a potravinovej sebestačnosti miestnych rómskych či nerómskych komunít. V rámci tejto iniciatívy sa u nás uskutočnila i časť medzinárodného seminára, a to i za prítomnosti hostí napr. z Tanzánie, Walesu, Maďarska. Účastníkom seminára sa na Malinke sprostredkovali ukážky, ako si môžu - aj nízkokvalifikovaní ľudia žijúci v chudobe, bezzemkovia z chatrčí - u nás nájsť nielen zamestnanie, ale i možnosti pre zlepšenie kvality svojho života a to trebárs cez pestovanie zeleniny a ovocia.
Sme radi, že nadšenie miestnych spoločenstiev a zámer nášho združenia, hľadať harmóniu medzi ľuďmi a Zemou, je cez projekt „Biomasa – to nech je naše palivo !“ výdatne podporovaný od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Vranove nad Topľou a tiež cez program Global Environment Facility/Small Grants Programme, ktorý koordinuje United Nations Development Programme v SR. Za ich pomoc im, ako aj všetkým ostatným našim donorom a spolupracovníkom, patrí naša srdečná vďaka.