BIO spotrebiteľ

Kompostovanie v kompostéroch a kompostovacích silách

01.02.2011 06:50
Od 1.1.2006 je zákonom o odpadoch zakázané ukladanie biologicky rozložiteľných odpadov na skládky resp. ich spaľovanie. Mnohých ľudí odrádza od zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov kompostovaním údajná zložitosť celého procesu kompostovania. Ideálnym pomocníkom pri kompostovaní je preto kompostér.

Kompostéry sú vyrobené z recyklovaného plastu, nádoba kompostéru nemá dno (z dôvodu voľného styku s pôdou a zabezpečenia prístupu mikroorganizmom a dážďovkám), sú osadené vekom s otočným ventilom pre reguláciu prístupu vzduchu, bočnými dvierkami pre vyberanie kompostu a otvormi slúžiacimi k prevzdušňovaniu.

Záhradný kompostér
Záhradný kompostér
foto: CEA

Výhody kompostovania v kompostéroch

 • Zhodnotenie odpadov zo záhrady a kuchynských odpadov.
 • Získanie kompostu – vynikajúceho zdroja živín a organických látok.
 • Úspora miesta na záhrade, pri dome ... (kompostér zaberie menšiu plochu ako klasické kompostovanie v hromadách).
 • Optimálna regulácia teploty, vlhkosti, prístupu vzduchu a svetla.
 • Urýchlenie procesu kompostovania až o polovicu doby nutnej pre kompostovanie v hromadách.
 • Redukcia zápachu a zlepšený vzhľad kompostoviska.

Kompostovanie

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov za vzniku humusových látok.

Vhodné materiály na kompostovanie: zvyšky z ovocia a zeleniny, kávové a čajové zvyšky, novinový papier, lepenka, posekaná tráva, lístie, ihličie, hobliny, kôra, piliny, trus hospodárskych zvierat, popol z dreva (nie z uhlia!) a pod.

Návod na kompostovanie

Kompostér je vhodné umiestniť do polotieňa, na rovnú plochu, v záhrade, pri dome, v sade či parku, a to tak, aby nenarušoval estetický rámec okolitého prostredia, a zároveň umožňoval ľahký prístup k nemu. Ďalej postupujeme nasledovne:

 • Materiál určený na kompostovanie mechanicky podrvíme (na trhu je v ponuke množstvo typov záhradných drvičov) a vložíme do kompostéra. Na spodok kompostu vložíme hrubý a vzdušný materiál (väčšie časti vetvičiek, slama) pre zaistenie vzdušnosti. Je vhodné dodržať zloženie materiálu podľa pomeru uhlíka (C) a dusíka (N) v ňom obsiahnutého (optimálny kompostovací pomer C : N je 30 : 1). Ku zmesi surovín pridáme lopatu hliny či vyzretého kompostu, prípadne kompostovacie baktérie, hubové kultúry, roztok močoviny a pod.
 • Pridaním vody kompost zvlhčíme (optimálna vlhkosť je 50 až 60 %).
 • Vrstvy dôkladne premiešame resp. striedame rôzne typy materiálu podľa pomeru C : N.
 • Po naplnení kompostér uzavrieme vekom. V letných mesiacoch pootvoríme alebo úplne otvoríme ventil na veku kompostéra. V zimných mesiacoch je ventil nutné uzavrieť. Bočné otvory umožňujú dostatočné prevzdušnenie materiálu, veko s ventilom zabraňuje premoknutiu materiálu a tvorbe zápachu.
 • Kompost je nutné 1 – 4-krát mesačne premiešať, a umožniť tak dostatočný prístup kyslíka do všetkých vrstiev a podľa potreby zvlhčovať vodou (kompostovaný materiál by mal byť na dotyk vlhký).
Automatický kompostér
Automatický kompostér
foto: CEA

Obsah kompostéra sa pôsobením rozkladných procesov zredukuje až o polovicu. Za optimálnych podmienok je možné po 8 – 10 týždňoch vybrať z kompostéra kompost vhodný na mulčovanie. Po uplynutí 20 až 48 týždňov (v závislosti od klimatických podmienok) by mal kompost dosiahnuť úplnú zrelosť. Vyzretý kompost je tmavohnedý, drobivý a vonia po lesnej pôde. Pre výživu pôdy je najvhodnejšie používať kompost, ktorý nie je starší ako12 mesiacov.

Doporučený pomer C : N môžete regulovať vhodným pomerom organických látok (v tabuľke).Treba si pamätať, že vo všeobecnosti materiál čerstvý, šťavnatý a zelený obsahuje veľa dusíka, materiál starší, drevnatý a hnedý je bohatý na uhlík. Všeobecným pravidlom je pridávať 2-3 diely hnedého materiálu na 1 diel zeleného materiálu.

Pomer C : N v niektorých surovinách vhodných ku kompostovaniu:

Surovina

Pomer C : N
Posekaná tráva 20 : 1
Odpad z kuchyne 20 : 1
Hnoj hovädzieho dobytka 20 : 1
Konský hnoj 25 : 1
Lístie 50 : 1
Ihličie 70 : 1
Slama 100 : 1
Kôra 120 : 1
Drevo 200 : 1

Piliny

500 : 1

V prípade, že kompost zapácha ako „skazené vajce“, znamená to, že v ňom nad mieru prevláda materiál s nadmerným obsahom uhlíka. V tomto prípade pridáme do kompostu posekanú trávu a lístie.

Vysoký obsah dusíka zasa signalizuje zápach po amoniaku. Do kompostu v takomto prípade primiešame drevené triesky, kôru alebo piliny.


Hodnotenie: 80%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Súvisiace články


Diskusia: Kompostovanie v kompostéroch a kompostovacích ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Separovanie odpadu  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií