BIO spotrebiteľ

Robte s nami výstavu (16)

26.09.2004 22:10
A máme za sebou polovicu našej galérie fotografií na našu výstavu.
Sme radi, že stále súťažíte a robíte s nami výstavu .
VŠETKY FOTKY minulých dní si pozrite...bavte sa a vymýšľajte....

KLIKNUTÍM na obrázok DOSTANE fotografia Váš HLAS.
FORMULÁR K NAPÍSANIU Vášho NÁZORU, MYŠLIENKY, všetkého, aj negatívneho, čo vás napadne - tam sa dostanete tým kliknutím...

A tu máme ďaľšie nové fotografie pre Vašu zábavu...

Miláčik chlpáčik
Plemeno Highland patrí k najstarším pôvodným plemenám v Škótsku. Je veľmi vhodné do horských oblastí pre svoju nenáročnosť na prírodné podmienky, minimálne časové a pracovné náklady pri ošetrovaní a kŕmení a možnosť chovu po celý rok vo voľnej krajine. Ekologický spôsob chovu je zárukou produkcie mäsa vysokej kvality, ktoré je považované za kulinársku špecialitu.
Highlandy sú tiež turistickou atrakciou - pohľad na voľne sa pasúce dlhosrsté a dlhorohé zvieratá je pre turistov nezabudnuteľným zážitkom.


Jediný
Pán Maroš Bujňák z Brezovice na Východnom Slovensku je tretím najväčším včelárom na Slovensku, ale jediným bio-včelárom na Slovensku i v Českej republike. Keď sme ho boli navštíviť, poukazoval nám všetky úle a porozprával veľa zaujímavého o živote a správaní včiel. Mať tak namiesto hlavy computer, aj knihu by sme mohli vydať...:-)
Zmienil sa tiež o rôznych nekalých praktikách s medom, keď veľkoobchodníci vo veľkom dovážajú nekvalitný med z Číny, aby ho potom "prepracovali", zabalili a za výhodné ceny - ale už ako slovenský produkt - ponúkli do super a hypermarketov. Pán Bujňák urobil jednoduchý test: označil etiketu jedného poháriku s kvetovým medom ponúkaného v reťazcovom obchode, vrátil ho späť do regálu a o pár mesiacov sa prišiel pozrieť, ako vyzerá. Med tam ešte stále bol - rovnako tekutý ako pred tým. Keby sa však jednalo o pravý kvetový med, bol by býval dávno skryštalizovaný...

14.9. uverejnila Pravda článok, v ktorom sa píše, že Štátna veterinárna a potravinová správa nariadila okamžite stiahnuť z pultov predajní ako aj od spotrebiteľov deväť druhov produktov z včelieho medu, pretože v nich boli zistené vyššie množstvá zvyškov veterinárnych liekov tylozínu, sulfonamidov, tetracyklínu a streptomycínu, ako sú stanovené maximálne limity.
... A už sme opäť pri "sile spotrebiteľa". Kúpite si radšej certifikovaný biomed alebo chemickú napodobeninu medu? BIO či NEBIO?


Chryzantémy v kruhoch
Ekologickým pestovateľom zeleniny sa nežije ľahko. Dotácie na hektár pre pestovateľov biozeleniny sú smiešne nízke a nároky na pôdu, vodu, znalosti a ručnú prácu veľmi vysoké.
.. Pán Šlinský na fotografii je ekologický pestovateľ zeleniny telom i dušou. Aby však prežil, okrem biozeleniny pestuje aj chryzantémy. Oboje spôsobom jemu typickým - v kruhoch.


Kozia farma Dobrovoľných
Moderný statok manželov Dobrovolných z Ratibořic sme navštívili v júni 2003 v rámci exkurzie pre účastníkov Bioakadémie. Zatiaľ, čo kozľatá sa popásali vonku na tráve, dospelé kozy sa voľne pohybovali na hrubej podstielke v priestrannej "maštali". Vyzerali priam neodolateľne a tak sme ich hladili a obdivovali. A ony - vediac, že majú čo ukazovať - trpezlivo znášali našu prítomnosť:-). Príjemné chvíle na farme sme zakončili ochutnávkou lahodných kozích syrov a jogurtov, ktoré sa pod vedením pani Dobrovolnej vyrábajú priamo na farme.
...V septembri 2003 získala rodinná kozia farma Pavla a Jitky Dobrovolných hlavný titul v súťaži "Česká biopotravina roka 2003". Séria mliečnych kozích produktov, ktorá obsahovala jogurt, jogurtové mlieko, kefír, žervé a tri druhy syrov, bola odbornou komisiou ocenená pre šírku produktovej škály, vysokú chuťovú kvalitu výrobkov, jednotný vzhľad, praktickosť obalov a cenovú dostupnosť.


Pekne na striedačku
Pestré záhradné kultúry sú odpozorované z prírody, kde vždy nájdete na jednom mieste rôzne rastliny. Vzájomne sa doplňujú a navzájom podporujú. Aj biozáhradkári vytvárajú zmiešané spoločenstvá rastlín, ktoré sa vzájomne stimulujú. Susedstvo rastlín často pôsobí aj ako ochrana proti chorobám a škodcom (napríklad mrkva a cibuľa, hlúboviny a rajčiny).
Ideálne je, keď sa skombinujú rastliny, ktoré dozrievajú v inom čase. Dôležitú úlohu v zmiešaných kultúrach hrajú aj aromatické bylinky, ktoré môžu dodať aj lepšiu chuť (napr. skoré zemiaky pestované spolu s rascou a koriandrom alebo kôpor s mrkvou).


VŠETKY FOTKY minulých dní si môžete opäť pozrieť a nájsť vhodný názov, či pripomienkovať..


Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Robte s nami výstavu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Robte s nami výstavu
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií