BIO spotrebiteľ

Byť skutočným lídrom znamená aj starať sa o Zem

10.02.2011 07:50
Ako viesť svoj život dobrým smerom...
Satish Kumar
Satish Kumar
foto: www.resurgence.org

Každý žaluď je potenciálny dub. A ak sa stretnú vhodné podmienky z hľadiska nárokov na pôdu, vodu a slnko, niečo také malé a nevýznamné ako žaluď sa premení na dub. Podobným spôsobom, každá ľudská bytosť je potenciálnym lídrom – za predpokladu, že sa stretnú vhodné podmienky, takže sa môžu rozvinúť vodcovské kvality ako odvaha, oddanosť a nezištná služba.

Práve tak ako môže každý dub poskytnúť tieň unavenému pútnikovi, konár na vtáčie hniezdo alebo trám pre stodolu, každá ľudská bytosť má potenciál starať sa o Zem, pomáhať chudobným, oslobodzovať utláčaných a šplhať sa do výšin imaginácie a sebarealizácie.

Typ lídra, o akom hovoríme, nie je vzácny hrdina, diktátor hnaný egom, nafúkaná superstar, do seba zahľadená celebrita alebo všemocný manažér, ale skromný opatrovník ľudstva – služobník Zeme, ktorý je za každých okolností bdelým svedomím ľudí. Takýto leader-služobník si uvedomuje proces a zmysel života, nie je tu žiadny konflikt medzi prostriedkami a cieľmi. V práci tohto lídra je úplná harmónia medzi tým, čo sa má robiť a ako sa to robí.

Skutočné a efektívne líderstvo je viac o inšpirácii, facilitácii a konaní dobra ako o výsledkoch, úspechoch a nerealistických cieľoch.

Naozajstný líder vedie príkladom. Každý, kto požaduje „Rob ako hovorím a nie ako robím“, nie je dobrým lídrom. Súlad medzi slovami a skutkami je základná kvalita inšpiratívneho líderstva. Mahatmu Gandhiho sa raz opýtali: „Ak vyzvete ľudí, aby niečo urobili, milióny Vás nasledujú; čo je kľúčom Vašej úspešnej schopnosti viesť?“

Gandhi vraj odpovedal: „Nikdy som nikoho o nič nežiadal, čo by som sám nevyskúšal a neotestoval vo vlastnom živote. Nemôžeme vodu kázať a víno piť. Inými slovami, musíme byť zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete.“

Jeden živý príklad je účinnejší ako milióny slov, zhoda medzi slovami a skutkami je predpokladom zmysluplného vedenia iných.

Všetci sme potenciálnymi lídrami, pretože všetci môžeme viesť naše vlastné životy správnym smerom.

Resuregence
Resuregence
foto: www.resurgence.org

Môžeme ukázať svetu, že dobrý život sa dá žiť bez vykorisťovania, podrobenia alebo nadvlády nad druhými alebo prírodnými zdrojmi. Môžeme ukázať, že jednoduchý, zdravie podporujúci a slušný život môže byť radostný a dobrý. Môžeme ukázať, že šťastie neplynie z materiálnych statkov alebo z množstva peňazí na bankových účtoch, ale skôr závisí od kvality života, aký žijeme a vzťahov, aké máme s rodinami, komunitami a s prírodným svetom.

Nemusíme čakať na spasiteľa. Skutočné vodcovstvo nevzíde z parlamentu alebo prezidentského paláca. Koniec apartheidu v Juhoafrickej republike, uzákonenie občianskych práv v USA, pád Berlínskeho múru, rozpad sovietskeho bloku a veľa ďalších takých transformácií sa vyskytlo v histórii ľudstva, pretože milióny ľudí začali konať zdola a odmietli prijať nespravodlivé zriadenie. Feministické hnutie a environmentálne hnutie sú príkladmi procesov, kedy ľudia prevzali osobnú zodpovednosť za účasť v procese veľkej transformácie nevyhnutnej pre spravodlivú, udržateľnú a nezlomnú budúcnosť Zeme aj jej ľudí.

Líderstvo je vnútorné volanie viesť samých seba a svet od zotročenia k oslobodeniu, od lži k pravde, od riadenia k účasti a od pýchy k vďake.

Všetci môžeme byť lídrami. Všetko čo musíme urobiť je prebudiť sa, postaviť sa, žiť a konať.

Spracované podľa článku We Are All Leaders (Resurgence, 1-2/2011) - úvodník k číslu tematicky venovanému líderstvu.


Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Byť skutočným lídrom znamená aj starať sa ...

  Re:

  Presne tak.
  Rudolf Pado   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

BIO magazín
Magazín BIO spotrebiteľaNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií