BIO spotrebiteľ

Prihláste svoj kompost do súťaže „Miss kompost“

09.05.2011 09:11
Kompostujete biologické zvyšky z Vašej domácnosti či záhrady? Výborne! Až do konca augusta 2011 môžete posielať fotografie Vášho kompostu a zapojiť sa tak do veselej súťaže „Miss kompost“. Víťazi budú odmenení hodnotnými cenami.
Adam - Miss kompost ČR 2010
Adam - Miss kompost ČR 2010
foto: www.ekodomov.cz

Prvý ročník celoslovenskej súťaže Miss kompost odštartovali jej organizátori - Priatelia Zeme – SPZ a Centrum environmentálnych aktivít - 1. mája 2011, s cieľom spropagovať kompostovanie ako súčasť modernej domácnosti a dobrej záhradkárskej praxe. Slovenská MISS KOMPOST je organizovaná so súhlasom autora súťaže OZ Ekodomov, ktorá ju úspešne realizuje v Českej republike už šiesty rok.

Ako sa môžete zapojiť

Do súťaže sa môže zapojiť každý, kto kompostuje pre vlastnú potrebu bez ohľadu na druh kompostovania.

Podmienky pre prihlásenie:

 • pošlite nám 3 fotografie Vášho kompostu a stručne ho opíšte
 • uveďte jeho miery (výšku, šírku, dĺžku)
 • popíšte jeho jedálny lístok (čo a v akom množstve do kompostu dávate)
 • odložte si vrecúško kompostu pre prípad, že postúpite do finále
 • môžete tiež pripojiť zaujímavú alebo humornú udalosť, ktorá sa Vám pri kompostovaní prihodila alebo vymyslite o kompostovaní rozprávku (fantázii sa medze nekladú)
 • nezabudnite uviesť kontakt na Vás (adresa, E-mail, telefón)

Kritériá súťaže, ceny, prihlášky

Z prihlásených príspevkov odborná porota vyberie päť najlepších, ktoré postúpia do finále. O ich konečnom poradí rozhodne kvalita kompostu, ktorú posúdi odborná a laická verejnosť na vybranej verejnej akcii. Všetci finalisti získajú hodnotné vecné ceny, ktoré do súťaže poskytol hlavný partner súťaže – internetový obchod Kompostery.sk.

Súťažiaci sa môžu prihlásiť písomne na adresu: Priatelia Zeme – SPZ, P.O.BOX H-39, 040 01 Košice alebo elektronicky na miss.kompost@priateliazeme.sk. Uzávierka prihlášok je 31.augusta 2011.

Organizátori o súťaži Miss kompost

Kompostovanie je prírodný proces, pri ktorom dochádza k rozkladu biologických odpadov pomocou živých organizmov na kompost – organické hnojivo ideálne na pestovanie rastlín. „Živiny obsiahnuté v biologickom odpade môžeme takto využiť a vrátiť ich späť do pôdy, z ktorej sme ich predtým pri pestovaní odobrali. Kompostovaním dokážeme navyše jednoducho znížiť množstvo odpadov z domácností takmer o polovicu. Práve preto organizujeme túto súťaž.“ dodáva Branislav Moňok zo združenia

Priatelia Zeme – SPZ, ktoré sa zameriava na minimalizáciu znečisťovania prostredia odpadmi a toxickými látkami.

Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít Trenčín: „Súťaž Miss kompost je príležitosť predstaviť, ako a v čom správne kompostovať, čo do kompostu patrí a čo nie. Veríme, že fotografie a príbehy kompostov, zaslané do súťaže, ukážu, ako sa to dá a inšpirujú mnohých ďalších k založeniu kompostu.“

Mediálnym partnerom súťaže Miss kompost je Biospotrebitel.sk .

Súvisiaci článok: Súťaž o Miss kompost ČR 2010


Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: Prihláste svoj kompost do súťaže „Miss ...

  Re: Prihláste svoj kompost do súťaže „Miss kompost“

  Zaujimalo by ma ako sa posudzuje kvalita kompostu, resp ake kriteria kvality bude brat do uvahy samotna komisia.
  TN   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Prihláste svoj kompost do súťaže „Miss kompost“

  Pekny den,

  komisia zlozena zo zastupcov usporiadatelov sutaze bude posudzovat sutaziacich na zaklade dodanych podkladov (fotografii, popisov, pribehov a pod.). Bude to v podstate taky predvyber pre finale.

  Zo vsetkych prihlasenych ucastnikov komisia vyberie piatich, ktori dodali najlepsie podklady. Ti postupia do finale, kde budu musiet doniest (poslat) aj balicek kompostu (cca 3 kg).

  Finale bude prebia*** na verejnej akcii (ako sprievodna akcia), kde budu vzorky vyrobenych kompostov vystavene. Samotne posudzovanie kvality kompostov bude prebie*** tak, ze verejnost bude mat moznost hlasovat za kompost, ktory sa im bude najviac pacit.

  Nebudu teda robene ziadne rozbory kompostov. To nie je ucelom tejto sutaze.
  Branislav Moňok   Reagovať
   
  0
   
  0

  Kompostovnisko

  Vermikompostovnisko v style LandArt + spolupraca s miestnym pneuservisom:-)
  http://www.ffmm.sk/content/doc-uploaded/kompostovnisko
  MD   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií