BIO spotrebiteľ

Stromy, kvety, motýle a deti :)
1. - 2. miesto v súťaži „Deň Zeme 2011 objektívom môjho fotoaparátu“

16.05.2011 17:40
Fotoreportáž z podujatia „Zažite Deň Zeme“, konaného 16. apríla 2011 v Bratislave (Železná studienka, areál Mlyna Klepáč a Partizánska lúka), ktoré zorganizoval Inštitút aplikovanej ekológie Daphne.

Deň Zeme sme oslavovali aj vo veľkomestskom bratislavskom prostredí. Avšak aj tu našťastie ešte môžeme nájsť miesta plné stromov, kvetov, motýľov.. a detí :) , ktoré lákajú milovníkov prírody a najmä rodinky s drobcami. Inštitút aplikovanej ekológie Daphne spolu so svojim ekovýchovným tímom zorganizoval Deň Zeme na Železnej studienke v Bratislave, v areáli Mlyna Klepáč a na Partizánskej lúke. Toto podujatie bolo v pekný sobotný deň, 16. apríla.

Program začal dopoludnia, okolo 11:00, prvou z dvoch exkurzií do okolitých karpatských lesov spolu so zdatným sprievodcom :) Druhá takáto exkurzia bola o 15:00.

Na Partizánskej lúke sme sa zoznamovali so životom pri vode a v nej, hľadali bezstavovce a určovali nájdené druhy.

Väčšina aktivít bola pri mlyne Klepáč, kde sme vytvorili pre deti a ich rodičov viaceré stanovištia so zaujímavými aktivitami.

Pri vchode nás vítal takýto pekný nápis Deň Zeme s Daphne a infostánok so sympatickými členkami tímu, kde ste mohli dostať farebný letáčik s mapou, opisom miesta konania a v ktorom bolo veľa zaujímavostí o Malých Karpatoch, zvieratkách a rastlinkách tu žijúcich. Taktiež tu inštitút Daphne ponúkal na predaj pracovné listy, brožúry, rôzne materiály a kľúče na určovanie zvieratiek z rôznych živočíšnych spoločenstiev.

Deti sa mohli zapojiť napríklad do rôznych kvízov a kreslenia a často nás prekvapili svojim záujmom a zápalom pri hľadaní správnych cestičiek a maľovaní obrázkov.

Ďalšou aktivitou bolo vytváranie obrazu z prírodných materiálov alias Landart, kde sa väčšinou angažovali drobci aj s rodičmi. A veľmi sa im to páčilo :). Tvorili naozaj krásne obrázky z vetvičiek, kvietkov, kamienkov a listov.

Trochu eko výchovy v praxi nikdy nezaškodí, tak prečo sa nenaučiť vyrobiť si vlastný recyklovaný papier? S pomocou sympatickej dievčinky na stanovišti s hŕbou vody, sieťok, papiera a rôznych dekoračných vecičiek na ozdobenie výtvorov to šlo jedna radosť :-).

A samozrejme potrebujeme aj pohyb a bádateľského ducha :) tak hor sa na hľadanie pokladov = skamenelín v pieskovom mori, potom si šikovne skamenelinky určíme podľa kľúča a vyfarbíme podľa vlastnej fantázie alebo knižiek s fotkami. A ak sme trošku starší, tak sme si čosi prečítali a naučili sa ako skameneliny vznikajú.

Deti si mohli ešte vyskúšať plstenie z ovčej vlny a vytváranie ovečiek a tiež si zábavnou formou vyskúšať triedenie odpadu.

Bolo to pekne strávené popoludnie pre všetkých, plné hier, smiechu, niečoho nového a krásneho v nádhernom kúsku prírody. Aj keď si už deti vyskúšali všetko, stále mohli tráviť pekné chvíľky s novými kamarátmi, alebo rodičmi. Celková atmosféra bola radostná a deti prejavili záujem a vďačnosť o všetko nové :) Boli úžasné ako len oni vedia byť, slobodné a zvedavé :)

Deň Zeme s Daphne
Deň Zeme s Daphne
foto: Jozefína Takáčová
Farby, farby, farbičky
Farby, farby, farbičky
foto: Jozefína Takáčová
Chvíľka sobotnej paleontológie
Chvíľka sobotnej paleontológie
foto: Jozefína Takáčová
Hľadáme skameneliny
Hľadáme skameneliny
foto: Jozefína Takáčová
Infostánok I
Infostánok I
foto: Jozefína Takáčová
Infostánok 2
Infostánok 2
foto: Jozefína Takáčová
Pán architekt
Pán architekt
foto: Jozefína Takáčová
Môj vlastný papier
Môj vlastný papier
foto: Jozefína Takáčová

Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Buďte prvý(á), kto mu dá hlas.

Jozefína Takáčováštudentka Prírodovedeckej fakulty UK, Bratislava. Miluje prírodu, deti, kone a všetko živé..., fotenie, knihy a hudbu. Rada vyrába drobnosti pre potešenie priateľov

Diskusia: Stromy, kvety, motýle a deti ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií