BIO spotrebiteľ

Tehotenstvo a pôrod – čo by ženy chceli
Pozvánka na konferenciu: Čo ženy chcú?

26.05.2011 07:48

Ťažko je písať všeobecne za všetky ženy, pretože každá máme inú cestu životom. Som matkou troch detí. Zažila som rôzne pôrodnice, ľudí, situácie, plánovaný pôrod doma.....

Ako ženy prežívajú tehotenstvo, pôrod, obdobie po pôrode, to je individuálne. Pokúsim sa stručne zhrnúť, čo ženy chcú... Samotné naplnenie je už na každej žene a osobách, ktoré počas tehotenstva a pôrodu stoja pri nej.

Tehotenstvo

Veľa žien by uvítalo poradne s pôrodnou asistentkou namiesto klasickej, u nás doteraz zaužívanej návštevy lekára – gynekológa alebo gynekologičky, ako aj kurzy pre tehotné.

Pôrod

Pri pôrode by ženy uvítali:

 • intímne prostredie
 • rešpektovanie ženinho vnímania a pocitov počas pôrodu
 • dôstojnú komunikáciu s pôrodnými asistentkami, lekárom, osobami pri pôrode
 • po pôrode priloženie bábätka na bruško
 • kontakt s bábätkom a neoddeľovanie od matky, nazývaný aj bonding
 • pomoc s kojením

Intímne prostredie je priestor, v ktorom sa žena cíti bezpečne, chránene, pretože počas pôrodu otvára nielen telo, ale aj svoju dušu. Dieťatko vníma, čo prežíva matka. Je to cesta aj preň samotné... Dôležitosť príchodu dieťatka na svet jemne, bez šokov a náhlych oddelení, zaujímavo popisuje psychoterapeut J. Bhagat Zeilhofer v rozhovore „Deset dní temnoty a houpání“.

Pre ženu je dôležité, aby sa cítila rešpektovaná. Stáva sa, že personál hľadí viacej na prístroje ako samotnú ženu.

Komunikácia... Rodiaca žena nie je pacient a pôrod nie je choroba. Je to proces, dôležitý pre ženu, dieťa, rodinu, spoločnosť. Počúvajme sa navzájom, môžeme sa veľa naučiť a pochopiť.

Priloženie bábätka a neoddeľovanie od matky – to sú najsilnejšie okamihy v živote každého človeka, zasunuté často v podvedomí. Pre ženu to môžu byť najkrajšie chvíle plné lásky, sily, z ktorých môže čerpať silu v ďalšom živote. Pre dieťa najzákladnejší pocit bezpečia, ochrany, lásky.

Pomoc s kojením by mala zahŕňať aj morálnu podporu. Kojenie dieťatka nie je len o fyzickej potrebe nasýtenia, ale aj duševnej potrebe, potrave, ktorú matka svojmu dieťatku môže dať. V dnešnej dobe sa síce propaguje dojčenie, avšak v praxi sa umelá strava podsúva aj tam, kde nemusí, a mamičky začnú pochybovať o tom, či majú „dostatok a dobré“ mlieko pre svoje dieťatko. Našťastie sú tu poradkyne dojčenia www.dojcenie.wordpress.com a www.mamila.sk .

Na Slovensku vnímam ako veľmi chýbajúcu súčasť k pôrodom možnosť voľby medzi pôrodnicou a domácim pôrodom. Túto medzeru by mohol vyplniť pôrodný dom, ktorý je túžbou mnohých žien. Prípadne je tu aj možnosť ambulantných pôrodov, čo zo zákona zakázané nie je (viď Zákon 576/2004 Zz.).

Šestonedelie, obdobie po pôrode

Niekto to nazval zabudnuté obdobie ženy, prípadne 4.doba pôrodná. Veľa žien sa cíti osamotených. Túto medzeru sčasti vypĺňajú poradkyne dojčenia, duly, mohli by aj pôrodné asistentky.....

Celoslovenská konferencia

Pri príležitosti Svetového týždňa rešpektu k pôrodu 2011 sa 28. mája 2011 od 9:00 – 18:30 v Martine uskutoční celoslovenská konferencia o pôrodoch s názvom: „Čo ženy chcú?

Pozvanie na konferenciu prijala aj pani Zuzana Štromerová, samostatná pôrodná asistentka z Prahy, ktorej činnosť v oblasti pôrodníctva bola medzinárodne ocenená, ktorá je aj autorkou kníh 'Možnost volby' a 'Porodní asistentkou krok za krokem' a zakladateľkou pôrodného domu U čápa a Centra aktívneho pôrodu.

Viac informácií o podujatí nájdete v pozvánke.


Hodnotenie: 88%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Magdaléna Dudovámatka troch detí. Svoje tretie dieťatko plánovane porodila doma. Domáci pôrod opisuje ako krásny a silný zážitok, z ktorého čerpá silu do ďalšieho života. Zaujíma sa o ženy, ženské vnímanie a cítenie, pôrody. Tvorí z ovčieho rúna.

Súvisiace články


Diskusia: Tehotenstvo a pôrod – čo by ženy ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií