BIO spotrebiteľ

Zelená škola otvára na Slovensku siedmy ročník

08.06.2011 05:37
Zelená škola pomáha zlepšovať životné prostredie, rozvíjať „tímového ducha“ a spoluprácu s miestnou komunitou. Aj Vaša škola sa môžu stať súčasťou programu Zelená škola. Do najväčšieho medzinárodného vzdelávacieho ekoprogramu sa školy môžu zaregistrovať do 30.6.2011.
Malí pestovatelia, MŠ Palúčanská, Liptovský Mikuláš
Malí pestovatelia, MŠ Palúčanská, Liptovský Mikuláš
foto: Radoslav Plánička

Každá základná, stredná aj materská škola sa tak môže pripojiť k „rodine“ 35 tisíc škôl v 47 krajinách sveta. Program Zelená škola odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP).

„Zelená škola prináša školám environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi,“ vysvetľuje manažér programu Radoslav Plánička. Medzinárodná metodika „7 krokov“ vedie pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú. „Jednou z priorít programu je aktívne zapojenie žiakov. Tí sa z pasívnych účastníkov aktivít menia na súčasť pracovného tímu. Spolu s pedagógmi navrhujú a postupne na škole realizujú nielen environmentálne zlepšenia so zapojením celej školskej komunity.“

Školy zapojené do programu majú k dispozícii metodické materiály, poradenský servis, vzdelávacie a zážitkové workshopy pre pedagógov a študentov, ale aj možnosť výmeny skúseností s inými školami doma aj v zahraničí.

Učenie sa v prírode, ZŠ Družstevná pri Hornáde
Učenie sa v prírode, ZŠ Družstevná pri Hornáde
foto: Radoslav Plánička

O svojich skúsenostiach hovorí koordinátorka aktivít na Základnej škole v Tušickej Novej Vsi, Eva Berecinová: „Program Zelená škola hodnotím vysoko pozitívne. Je inšpiratívny, zaujímavý a výborne využiteľný v edukačnom procese. Najdôležitejším článkom je kreativita a iniciatíva žiakov.“.

Školám, ktoré úspešne zrealizujú „7 krokov k Zelenej škole“, je udelený medzinárodný certifikát a vlajka siete Eco-Schools.

V školskom roku 2010/11 je do programu zapojených 152 škôl z celého Slovenska. Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Národným garantom certifikácie je sieť environmentálne-výchovných organizácií ŠPIRÁLA. Aktivity programu sa realizujú vďaka podpore exkluzívneho partnera Veolia - Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a. s. a generálneho partnera Východoslovenská energetika a.s.

Informácie k registrácii a pravidlá programu sú do 30.6.2011 dostupné na internetovej stránke www.zelenaskola.sk.

Viac informácií: Radoslav Plánička, tel.: 0915 331 949, e-mail: planicka@zivica.sk

Výroba kompostoviska. ZŠ J.A.Komenského, Kolárovo
Výroba kompostoviska. ZŠ J.A.Komenského, Kolárovo
foto: Radoslav Plánička
Študentky s certifikátom Zelená škola
Študentky s certifikátom Zelená škola
foto: Radoslav Plánička

Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Zelená škola otvára na Slovensku siedmy ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií