BIO spotrebiteľ

Festival Pohoda 2011 – pozvánka do stánku CEA Trenčín

08.07.2011 12:00
Centrum environmentálnych aktivít Trenčín ani tento rok nebude chýbať na Pohode. Nájdete nás v zóne neziskoviek – hneď vedľa Greenpeace. Náš stánok je síce malý, ale snáď zaujímavý svojou ponukou.

Mladí reportéri pre životné prostredie

Znovuzrodenie fľaše
Znovuzrodenie fľaše
foto: Veronika Hašuľová

Na Pohode predstavíme „benjamínka“ CEA: medzinárodný program Mladí reportéri pre životné prostredie. Program Young Reporters for the Environment (YRE) vznikol v roku 1994 pod patronátom medzinárodnej nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental Education, FEE).

Do medzinárodnej siete Mladých reportérov je zapojených viac ako 13-tisíc študentov v 22 krajinách sveta, a to napr. v Brazílii, Chile, Číne, Chorvátsku, Dánsku, Grécku, Francúzsku, Kanade, Kazachstane, Litve… Slovensko je zatiaľ jediná krajina strednej Európy, ktorá sa do programu zapojila. A to veľmi aktívne. Slovenskí študenti píšu, fotia a bodujú aj na medzinárodnom fóre – študentka 4. ročníka gymnázia v Snine Veronika Hašuľová získala v medzinárodnej súťaži mladých reportérov 4. miesto za fotografiu „Znovuzrodenie fľaše“.

Viac informácií o programe a príspevky slovenských Mladých reportérov nájdete na webovej stránke www.mladireporteri.sk.

A čo ponúkajú Mladí reportéri na Pohode? Súťaž „Staň sa reportérom Pohody“, prostredníctvom ktorej budeme hľadať žurnalistické talenty. Informácie o podmienkach súťaže a cenách už priamo v stánku CEA – zastavte sa :-)


ZátOKa pOKoja

Zátoka pokoja
Zátoka pokoja
foto: Klaudia Medalová

Od jarných mesiacov 2011, v spolupráci s početnou skupinou dobrovoľníkov, realizuje CEA aj projekt na oživenie nábrežia v mieste zátoky na Váhu pri cestnom moste a atletickom ovále, len pár krokov od centra mesta.

Ide o územie veľmi atraktívne z hľadiska zachovalej „divej“ prírody, ktoré ma veľký potenciál ako miesto pre eko-výchovné aktivity a rekreáciu. Podľa Štúdie Centrálnej mestskej zóny by tu o pár rokov mal byť prístav a betón. Prírodne a športovo zameraní Trenčania si ho však prajú zachovať ako miesto na relax - s lavičkami, ohniskami, mólom, hojdačkami, ihriskami....

Zátoka už má aj svoje meno – ZátOKa pOKoja. Ako symbol pre miesto, kde človek prichádza – v spojení s farbami, vôňami a zvukmi prírody – obnoviť sily a prežiť krásne chvíle s blízkymi.

A ako výzva ponechať toto cenné zelené srdce Trenčína ako je, bez stavebných zásahov.

Viac informácií o aktivitách v ZátOKe pOKoja nádete na Facebooku – Zátoka pokoja. Projekt podporila Nadácia Ekopolis v programe Pohoda za mestom, za čo v mene všetkých Trenčanov ďakujeme.

V stánku na Pohode si môžete vyzdvihnúť pozvánku na septembrovú diskusiu o možnostiach využitia nábrežia (od ZátOKy pOKoja po lávku na Ostrov) ako verejného, zeleného priestoru – v konfrontácii s „hrozbami“, ktoré prináša rozpracovaný Územný plán.

Biopotravina roka 2011

Účastníkov Pohody by sme chceli tiež upozorniť na prebiehajúce hlasovanie v prestížnej súťaži Biopotravina roka 2011.

Do 7. ročníka spotrebiteľského hlasovania nominovali výrobcovia štyri biopotraviny: BIO Ovčia bryndza, BIOMILA Špaldové cestoviny – tarhoňa, BIO Detský čaj na imunitu a Tatranský bio Encián Camembert.

Cieľom súťaže je zviditeľniť kvalitné slovenské biopotraviny a ekologickú poľnohospodársku výrobu, ktorá je lepšia pre ľudí, hospodárske zvieratá, prírodu i krajinu a ktorá - na rozdiel od priemyselného poľnohospodárstva - je aj dlhodobo udržateľná.

Ahoj na Pohode – alebo niekde inde – a krásne letné dni plné pohody :-)


Hodnotenie: 100%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Festival Pohoda 2011 – pozvánka do stánku ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií