BIO spotrebiteľ

Na tábore stavali deti solárne zariadenie

09.08.2011 11:52 Zdroj: tlačová správa Priatelia Zeme – CEPA z 2.8.2011
23 detí zo Slovenska sa zúčastnilo medzinárodného Solárneho tábora v Hornom Rakúsku. Cieľom podujatia bolo zážitkovou formou predstaviť deťom súvislosti medzi klimatickou zmenou, využívaním slnečnej energie a globálnou spravodlivosťou.
Stavba solárneho zariadenia
Stavba solárneho zariadenia
foto: Priatelia Zeme - CEPA

Na tábor prišlo spolu 54 detí vo veku 12 – 16 rokov z troch krajín.

Ich hlavnou úlohou bolo spoločne nainštalovať solárne termické zariadenie na budovu reštaurácie športovej haly v obci Hinzenbach.

Toto zariadenie si na záver prevzali a slávnostne uviedli do prevádzky zástupcovia obcí Hinzenbach, Pupping, Fraham- a okresného mesta Eferding, ktoré projekt podporili.

Solárny varič z pizzovej krabice
Solárny varič z pizzovej krabice
foto: Priatelia Zeme - CEPA

V sprievodnom programe sa deti dozvedeli viac o využívaní solárnej energie, napríklad prostredníctvom vlastnoručne vyrobených solárnych ohrievačov z krabíc od pizze.

Vzťah medzi klimatickou zmenou a medzinárodnou spravodlivosťou deťom priblížil futbalový turnaj s upravenými pravidlami a premietanie a diskusia o britskom filme Vek hlupákov.

Programovú ponuku dopĺňala aj návšteva novootvoreného vedeckého centra Welios vo Welse a spoločná opekačka medzi hradbami zrúcaniny hradu Schaunburg.

Slávnostné predávanie solárneho zariadenia
Slávnostné predávanie solárneho zariadenia
foto: Priatelia Zeme - CEPA

O pestrú stravu účastníkov solárneho tábora sa postarali aj regionálne organické farmy, dodávatelia bioproduktov a výrobkov značky „fair-trade“ a deti sa týmto spôsobom dozvedeli viac o alternatívnych spôsoboch získavania potravín.

Solárny tábor je súčasťou projektov zameraných na osvetu a vzdelávanie o klimatickej zmene a spravodlivosti, ktoré finančne podporila EÚ a Program malých grantov GEF prostredníctvom Rozvojového programu OSN.

Tábor pripravili organizácie Klimabündnis Österreich z Rakúska, Priatelia Zeme-CEPA zo Slovenska a Reflex z Maďarska.


Hodnotenie: 93.4%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Na tábore stavali deti solárne ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií