BIO spotrebiteľ

Ekofarma v Sklenom ponúka BIO a gazdovské mäso

08.08.2011 12:10
Patríte medzi spotrebiteľov, ktorí sa zaujímajú o možnosť kúpy BIO, resp. gazdovského mäsa priamo z dvora ekofarmy? Aktuálnu ponuku ekofarmy Sklené (neďaleko Turčianskych Teplíc) predstavuje jej majiteľ Ing. Boris Baláž.
Jar na ekofarme Sklené
Jar na ekofarme Sklené
foto: Boris Baláž

„Sme veľmi radi, že záujem stúpa a ľudia začali premýšľať, čo konzumujú. Je to markantný nárast oproti obdobiu pred troma-štyrmi rokmi, hovorí B. Baláž. Na druhej strane, propagáciu a osvetu zo strany „kompetentných inštitúcií“ považuje za pomerne slabú. „Aj keď, hlavné, že spotrebiteľ sa informuje a hľadá, čo je veľmi pozitívne“, dodáva ekologický chovateľ.

Farma v Sklenom vznikla 1.10 1994. V rokoch 1998-1999 prešla dvojročnou konverziou z konvenčného na ekologické poľnohospodárstvo a od 1.1.2000 – už ako ekofarma – je registrovaná v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Rodina Balážovcov tu hospodári na výmere 143 ha. Venujú sa chovu mäsového dobytka v počte 120 ks, koní plemena HUCUL (génová rezerva koní), oviec - momentálne 50 ks (z dôvodu záujmu o jahňacie mäso plánujú stavy zvyšovať), moriek a ošípaných.

Ponuka ekofarmy Sklené

 • Teľacie mäso
 • Jahňacie mäso
 • Morky
 • Klobása
 • Slanina
 • Paštéta
Morky - ekofarma Sklené
Morky - ekofarma Sklené
foto: Boris Baláž

„V kvalite BIO ponúkame teľacie mäso. Jedná sa o mäso deklarované ako mladý dobytok do osem a desať mesiacov o živej váhe 200-250 kg, v zahraničí označované ako baby beef. Ostatné produkty sú zatiaľ bez certifikátu BIO, ponúkame ich ako domáce gazdovské“, vysvetľuje B. Baláž.

Nákup produktov z dvora je to možný v období od októbra do apríla, ale len po predchádzajúcej dohode. Ideálne je produkty si dostatočne dopredu objednať – morky a jahňatá bývajú v obmedzenom množstve.

Pri skupinovom odbere (a vyťažení vozidla) je možnosť dovozu produktov do klubu spotrebiteľov aj v rámci širšieho okolia.

V rámci agroturistiky ponúka ekofarma vychádzky na koňoch, hlavne cez víkendy a prázdniny, alebo v inom, vopred dohodnutom termíne. V obci Sklené sa dá aj ubytovať.

Welfare v praxi
Welfare v praxi
foto: Boris Baláž
Kravy - chov v prírode na ekofarme
Kravy - chov v prírode na ekofarme
foto: Boris Baláž

Chov zvierat, ako je im to prirodzené

B. Baláž približuje, ako vyzerá welfare v praxi: „Zvieratá na našej ekofarme žijú voľne, bez priväzovania, majú stály prístup k vode a krmivu. V podstate žijú v prírode.“

Ekofarma Sklené bola v r. 2004 ocenená Velesovým rohom hojnosti ako farma s najlepšou starostlivosťou o pohodu zvierat. Organizátormi súťaže boli Sloboda zvierat, časopis Slovenský chov a kontrolná organizácia Naturalis. O podujatí sme informovali v článku

Adresa a kontakty:

Ekofarma Sklené 356

* Ing. Boris Baláž, 0904 179 942, E-mail: ekofarmabalaz@ekofarmabalaz.sk

* Miroslava Balážová, 0904 980 193


Hodnotenie: 82.8%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Ekofarma v Sklenom ponúka BIO a gazdovské ...

  Re: Ekofarma v Sklenom ponúka BIO a gazdovské mäso

  Vďaka za príspevok. Dúfam, že aj ďalší farmári pootvoria svoje brány, aby sme sa o nich, ich práci a ponukách dozvedeli.
  Zuzana Gallayová   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

EkofarmyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií