BIO spotrebiteľ

Prírodná záhrada v environmentálnej výchove

07.09.2011 08:23
V rámci rovnomenného projektu sa na ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši uskutoční v dňoch 20.-21. septembra tréning pre žiakov a pedagógov školy, ako aj ďalších záujemcov z radov verejnosti.

Počas tréningu sa účastníci dozvedia: Ako tvoriť dizajn prírodnej záhrady. Ako vyberať vhodné prvky do záhrady. Niečo o rastlinstve a živočíchoch prírodných záhrad.

V exteriéroch školy vyrastie počas tréningu jazierko a bylinná špirála.

Tréning budú lektorovať hostia z OZ SOSNA – Paulína Urdová, Štefan Szabó, ktorí sa dlhodobo venujú dizajnu prírodných záhrad.

O projekte: Prírodná záhrada v environmentálnej výchove

Prírodná záhrada - ilustračné foto
Prírodná záhrada - ilustračné foto
foto: CEA

Spoločný projekt ZŠ Janka Kráľa a OZ TATRY „Prírodná záhrada v environmentálnej výchove“, bol čiastkou 2 547 eur podporený Ministerstvom školstva SR (MŠ SR) v rámci grantovej schémy Enviroprojekt 2011. MŠ SR podporilo 29 projektov zo 193 hodnotených.

Hlavným cieľom projektu je vytvorenie prírodnej záhrady pri ZŠ Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, ktorej priestor bude využívaný pre praktické a medzipredmetové environmentálne vzdelávanie žiakov školy, ako aj organizovanie rôznych vzdelávacích a metodických podujatí pre ďalšie cieľové skupiny. Prírodná záhrada bude pozostávať zo záhradného jazierka, bylinnej špirály a výsadby tradičných okrasných druhov stromov v exteriéroch školy.

V exteriéroch školy bolo doposiaľ vysadených 31 ks stromov a 72 ks krovín a boli realizované prípravné práce pre vytvorenie záhradného jazierka a bylinnej špirály. Nadšenie mladých ľudí sa prenieslo aj na obyvateľku sídl. Podbreziny, ktorá venovala OZ TATRY 300 eur za ktoré bolo vysadených ďalších 7 ks stromov a 18 ks krovín.

Ďalším plánovaným podujatím, určeným pre verejnosť , bude „Deň prírodných záhrad“, počas ktorého budú žiaci školy prezentovať najlepšie výstupy k danej téme - výtvarné a literárne práce, power-pointové prezentácie, postery, ktoré vznikli počas výchovno – vzdelávacieho procesu na jednotlivých predmetoch.

 

Kontakt:

PaedDr. Július Lichardus, riaditeľ ZŠ Janka Kráľa - zsjankakralalm@zoznam.sk, 0905 768 146
Mgr. Rudolf Pado, predseda a projektový manažér OZ TATRY – oztatry@slovanet.sk, 0903 028 364


Hodnotenie: 100%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Prírodná záhrada v environmentálnej ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií