BIO spotrebiteľ

ZátOKa pOKoja
zelená oáza pri Váhu v centre Trenčína ožila

04.10.2011 07:42
V piatok 30. septembra Centrum environmentálnych aktivít (CEA) Trenčín slávnostne odovzdalo zrevitalizovanú zátoku pri atletickom ovále pod cestným mostom do užívania Trenčanom a vyhlásilo ju za Územie chránené občanmi.
Slávnostné odovzdanie ZátOKy pOKoja Trenčanom
Slávnostné odovzdanie ZátOKy pOKoja Trenčanom
foto: Marek Guga

Podujatia sa zúčastnilo asi 100 návštevníkov, vrátane zástupcov Mesta Trenčín a Nadácie Ekopolis, ktorá projekt na zatraktívnenie priestoru zátoky finančne podporila v rámci programu Pohoda za mestom. Hneď pri vstupe do ZátOKy pOKoja sa nachádza informačný panel, kde návštevník nájde mapku územia, informácie, prečo je cenné z prírodného hľadiska a pravidlá užívania.

Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít počas slávnostného aktu odovzdania zátoky do užívania trenčianskej verejnosti v piatok 30.9.2011 predstavil dianie v zátoke počas šiestich mesiacov realizácie projektu a možnosti jej využitia. Okrem toho, že členovia Iniciatívy ZátOKa pOKoja priestor zátoky pravidelne kosia a čistia, pribudli tu informačný panel, prírodná učebňa, ohnisko s lavičkou, vyhliadkové mólo a hojdačky. Iniciátori projektu veria, že Trenčania si zátoku obľúbia ako miesto na opekanie či posedenie s priateľmi pri vode, alebo ako kus divokej prírody, ktorý budú deti rady objavovať pri hrách a kde dospelí nájdu pokoj...

ZátOKa pOKoja - zelená oáza v centre Trenčína
ZátOKa pOKoja - zelená oáza v centre Trenčína
foto: Marek Guga

CEA predstavilo tiež ponuku pre trenčianske školy: po predchádzajúcej dohode pripravia enviro-aktivity, pri ktorých sa žiaci hravou formou oboznámia s biotopom ZátOKy pOKoja a jeho obyvateľmi. Na záver R. Medal predstavil petíciu Centra environmentálnych aktivít, ktorá požaduje
1) Zachovať súčasné trasovanie Vážskej hrádze (neposúvať ju celkom k vode) a
2) Zachovať nábrežie od ZátOKy pOKoja až po krytú plaváreň ako verejný priestor prevažne prírodného charakteru.
Petíciu je možné až do 13. októbra podpísať v kancelárii CEA na Mierovom nám. 29 vždy v utorok až štvrtok od 10:00-17:00 hod.

Územie zátoky nebolo v minulosti pravidelne kosené a čistené. Od jari 2011 začala skupina dobrovoľníkov (Iniciatíva ZátOKa pOKoja) priestor zátoky postupne dávať do poriadku. Počas Dňa Zeme sa tu uskutočnila veľká brigáda za pomoci študentov stredných škôl, kedy bolo vyzbieraných a „vylovených“ niekoľko desiatok vriec odpadkov. Neskôr boli vykosené cestičky a odpočinkové miesta a bola vypracovaná štúdia na zatraktívnenia územia ako priestoru na oddych pre všetkých Trenčanov i ako priestor na enviro-výchovné aktivity školákov.

Prírodná učebňa pod vŕbou
Prírodná učebňa pod vŕbou
foto:Marek Guga

Okrem priamych aktivít v zátoke boli súčasťou projektu aktivity otvárajúce diskusiu so zástupcami Mesta Trenčín ohľadne budúcej podoby nábrežia v Trenčíne v súvislosti s aktuálne navrhovaným novým územným plánom Trenčína a platnou štúdiou centrálnej mestskej zóny. Prvá verejná diskusia sa uskutočnila v Artkine Metro 9. mája 2011. Aktivisti projektu na nej predstavili zámery na revitalizáciu zátoky formou vizualizácií a predniesli požiadavku zachovať aj do budúcna nábrežie ako verejný priestor s prevahou prírodného charakteru. Táto požiadavka voči zástupcom mesta opäť zaznela na verejnom diskusnom stretnutí „Ako vytvárať verejné prieStory“ v Klube Lúč 14. septembra 2011.

V logu ZátOKy pOKoja je vážka. Ako typický obyvateľ priestoru zátoky, ale aj v spojitosti s riekou Váh i slovom (ne)váhať... Za realizátorov projektu do ZátOKy pOKoja pozýva Richard Medal, riaditeľ Centra environmentálnych aktivít Trenčín: „Neváhajte a príďte objaviť čarokrásny priestor v ZátOKe pOKoja, jedinečný spojitosťou vody, divočiny a netušených výhľadov... “ Mólo, učebňa, lavičky a hojdačky v ZátOKe pOKoja boli vytvorené vďaka stovkám hodín dobrovoľnej práce členov Iniciatívy ZátOKa pOKoja s cieľom, aby dlho a dobre slúžili všetkým návštevníkom.

Centrum environmentálnych aktivít zároveň vyzýva Trenčanov, aby sa vyjadrili k návrhu nového územného plánu mesta. Podať pripomienku na špeciálnom formulári je možné už len do 14. októbra 2011. Prosíme, neVÁHajte.


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: ZátOKa ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií