BIO spotrebiteľ

Október 2011 - Mesiac BIO na Slovensku

04.10.2011 08:05
Čo sa uskutoční? Najväčším podujatím je Trenčiansky BIO jarmok, ale aktivity na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva pre deti a rodičov, študentov a spotrebiteľov organizujú aj školy a škôlky, Technická univerzita vo Zvolene a bio obchodíky. Budeme radi, ak sa zapojíte.
MESIAC BIO na Slovensku
MESIAC BIO na Slovensku
foto: Klaudia Medalová

Mesiac BIO na Slovensku nadväzuje na Dni ekologického poľnohospodárstva, ktoré od roku 2004 organizuje na Slovensku Zväz Ekotrend Slovakia. Prvé roky Ministerstvo pôdohospodárstva SR finančne podporilo organizovanie akcií pre verejnosť a tak Slovenskom putoval „bio-stan“ s výstavou BIO-NEBIO, robili sa dni otvorených dní na ekofarmách, prednášky a ochutnávky pre verejnosť... Podujatie malo obrovský pozitívny ohlas. Žiaľ, v posledných rokoch je štátna podpora viazaná len na organizovanie odborných seminárov.

Preto sa tento rok rozhodlo Centrum environmentálnych aktivít Trenčín, ktoré stálo pri zrode Dní ekologického poľnohospodárstva na Slovensku, osloviť spriatelené organizácie, zelené a bio školy a priateľov prírodných záhrad, aby sme sa pokúsili – s nulovým rozpočtom a na dobrovoľnej báze - zorganizovať aspoň pár akcií pre verejnosť pod hlavičkou Mesiac BIO.

Ak aj vy niečo organizujete alebo sa chcete do Mesiaca BIO zapojiť, pošlite nám prosím informácie o podujatí a my Kalendár akcií doplníme (uveďte prosím názov podujatia, dátum, čas, miesto konania, popis akcie jednou vetou, upozornenia – prihlášky vopred apod., kontakt – mail alebo telefón). Akcie v rámci Mesiaca BIO by sa mali konať v mesiaci október.

Mesiac BIO - kalendár

Dni ochutnávok
(Zdravienka, Topoľčany)

Dátum: 3.10.-17.10.2011
Čas: 9:00 – 17:00
Miesto: obchod Zdravienka
Adresa: Škultétyho 3, Topoľčany
Kontakt: zdravienka@zdravienka.sk , 0915 738 030

Ochutnávky biopotravín, prednáška. Viac informácií o aktuálnych zľavách v predajni a na FB.

Dni ochutnávok
(BIO obchod Malý princ, Trenčín)

Dátum: 6.,13. a 20. októbra 2011 (štvrtok)
Čas: 10:00 – 17:00
Miesto: BIO obchod Malý princ
Adresa: Mierové nám. 29, Trenčín
Kontakt: obchod@bio-obchod.sk , 032 6400 400

Ochutnávky čajov Sonnentor (bylinkové, ovocné, rooibos, zázvorové) a bio pečiva s nátierkami, pripravenými zo zmesí korenia a kvetov „Vyskúšaj“

Trenčiansky BIO jarmok

Dátum: 7.10.2011
Čas: 11:00 – 18:00
Miesto: Mierové námestie, Trenčín
Kontakt: medalova@biospotrebitel.sk

Stretnutie slovenského BIO sveta a festival chutí pod hradom Matúša Čáka...

Pripravili sme pre vás ochutnávky a predaj bio a gazdovských produktov priamo od pestovateľov a spracovateľov: bio chlieb a pečivo, bio bryndza a ovčie syry, biojablká, biozemiaky, bio jablčný mušt, džemy, sušené ovocie, bio čaj, korenie, biovíno, špaldová múka a špaldové cestoviny, gazdovský kozí syr, med Ekofarm, výrobky s registrovanou ochrannou známkou Tradície Bielych Karpát, pohánkové a špaldové vankúše...

Súčasťou BIO jarmoku bude vyhlásenie výsledkov spotrebiteľského hlasovania Biopotravina roka 2011, infostánok o kompostovaní a vyhlásenie výsledkov Miss kompost 2011 a predstavenie produktov so známkou Tradície Bielych Karpát. V cyklo stánku sa bude hovoriť o možnostiach rozvoja infraštruktúry pre trenčianskych cyklistov (bonus: účastníci jarmoku, ktorí prídu na bicykli, dostanú zlosovací lístok do tomboly).

Atmosféru BIO jarmoku svojimi vystúpeniami spríjemnia: Kluci od vedle (gitara, bubny, píšťalka, spev), tanečná skupina Ishtar a Aurelius Q.

BIO deň
(MŠ Radava)

Dátum: 7.10.2011
Čas: od 15:00 do 17:00
Miesto: Materská škola Radava (okres Nové Zámky)
Kontakt: z.kiripolska@gmail.com

Žiaci MŠ a ZŠ v Radave - spoločne s rodičmi, členmi OZ Campanula a s pozvanými hosťami - sa zúčastnia prednášky o zdravých potravinách v MŠ Radava. Môžu ochutnať z rôznych biopotravín a následne si spoločne pripravia rýchle a jednoduché jedlá podľa receptov z bio receptára.

Program:

 • prednáška odborníčky na zdravú výživu
 • prednáška pestovateľa hokkaido tekvíc + ukážka príprav jednoduchých hokkaido jedál
 • ochutnávka bio potravín
 • spoločná príprava jednoduchých receptov na chutné nátierky a šaláty

BIO hospodárstvo – zážitkové prednášky
(KC Aktivity, Trenčín)

Dátum: 10.-14. október 2011
Čas: 8:00-14:00
Kontakt: pani Rajnincová, 0908 210 940

Zážitkové prednášky pre materské a základné školy z Trenčína, spojené s výstavou BIO-neBIO a ochutnávkou. Ukážky výroby syra, tvarohu a masla. Prednáša: Richard Medal, ochutnávka a výroba mliečnych výrobkov: Světluš Rajnincová

Stretnutie Klubu BIO PaPa a priateľov prírodných záhrad
(BIO obchod Malý princ, Trenčín)

Dátum: 12.10. 2011
Čas: 17:00-19:00

Klub BIO PaPa je názov, ktorý označuje klub priateľov ekologického poľnohospodárstva, bio produktov a potravín... V Trenčíne funguje od roku 2001. Spočiatku sa konali pravidelné stretnutia s ochutnávkami, dnes funguje na princípe pravidelných dodávok bio a gazdovských produktov z fariem na základe objednávok členov klubu. Privítame nových členov a so starými oslávime 10 rokov fungovania klubu.

Sieť priateľov prírodných záhrad vznikla v roku 2010 z iniciatívy o.z. Sosna – písali sme o nej v článku Prírodní záhradníci sa sieťujú – nechcete sa pridať? Cieľom je rozširovanie prírodných záhrad a výmena skúseností prostredníctvom e-mailovej konferencie (ak sa chcete pridať, pošlite prosím mail p. Urdovej), výmena semienok, sadeníc a doma spracovaných produktov a založenie semennej databanky (uchovanie tradičných odrôd pre budúce generácie).

Nech sa páči, príďte sa pozrieť a prineste na ukážku či výmenu, čo ste vypestovali alebo zavarili…

Výukový program s BIO ochutnávkou
(Technická univerzita vo Zvolene)

Dátum: 27.10. 2011
Čas: 9.00 – 10.30
11.00 – 12.30
13.00 – 14.30

Miesto: Technická univerzita vo Zvolene, Fakulta ekológie a environmentalistiky

Typ akcie: otvorená hodina, téma Ekologické poľnohospodárstvo

Kontakt: Zuzana Gallayová

Prehliadka výstavy BIO- neBIO (z Centra environmentálnych aktivít Trenčín), rozdiely medzi ekologickým a konvenčným poľnohospodárstvom, spoznávanie plodín a ich účinkov, malá ochutnávka BIO.

Poznámka: účasť je možná len po nahlásení vopred – kontakt vyššie

Deň jabĺk a Deň ochutnávok

Dátum: 16.-19.10.2011
Miesto: ZŠ s MŠ Michala Rešetku, Horná Súča
Kontakt: pohorencova1@gmail.com

Na škole sa chystáme spraviť 2 dni:

1) Deň jabĺk - s vyhlásením najkrajšieho jablka

2) Deň ochutnávok - ochutnávka zameraná na domáce, skoro zabudnuté recepty a tradičné remeslá. Žiaci donesú nejaké suroviny a spravíme si celý deň ochutnávku jabĺk a kompótov, koláčov a pagáčov, sušeného ovocia, nátierok, pečených zemiačikov s cesnakom.... A ešte prídu aj panie v krojoch, ktoré nám ukážu, ako sa vyšívala časť kroja.

Envirodeň pre deti a rodičov

Dátum: 21.10.2011
Miesto: ZŠ s MŠ Udiča (okres Púchov)
Kontakt: bozena.kovacikova@gmail.com

Celý deň je poskladaný z projektového vyučovania, priamych aktivít detí, vyhodnotenia súťaží a vyhodnotenia Ekorodiny - prepočet zberových aktivít celej rodiny za tri školské roky.

Program:

 • výroba ovocných a zeleninových šalátov
 • varenie ovocného pyré
 • výroba jablkových mandal – súťaž
 • súťaž o najkrajšie jablko
 • súťaž o najdlhšiu šupku z jablka

Tipy na ďalšie akcie:


Hodnotenie: 50%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Október 2011 - Mesiac BIO na ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií