BIO spotrebiteľ

Trenčiansky BIO jarmok ponúkol biopotraviny, gazdovské produkty a eko-osvetové aktivity
Biopotravinou roka 2011 sa stala BIOMILA špaldová tarhoňa

10.10.2011 11:12
Prestížne ocenenie Biopotravina roka 2011 opäť putuje do spoločnosti Ekotrend Myjava, spol. s r.o. Výsledky boli ale veľmi tesné - BIOMILA Špaldová tarhoňa predbehla BIO Ovčí syr zo Salaša Pružina až počas posledného týždňa hlasovania, a to len o 39 hlasov. Výsledky boli slávnostne vyhlásené na Trenčianskom BIO jarmoku 2011 v piatok 7. októbra 2011.

Spotrebitelia mohli v 7. ročníku hlasovania o Biopotravinu roka hlasovať len prostredníctvom internetu na www.biopotravinaroka.info od 1. júla do 30. septembra 2011. Do hlasovania sa zapojilo 1413 spotrebiteľov. Hlasovali takto:

 • BIO Detský čaj na imunitu Agrokarpaty Plavnica s.r.o. 157 hlasov
 • Tatranský BIO encián camembert Tatranská mliekáreň a.s. 185 hlasov
 • BIO Ovčia bryndza Oľga Apoleníková, SHR 516 hlasov
 • BIOMILA Špaldové cestoviny tarhoňa Ekotrend Myjava, spol. s r.o. 555 hlasov
Biopotravinou roka 2011 BIOMILA Špaldová tarhoňa z Ekotrendu Myjava
Biopotravinou roka 2011 BIOMILA Špaldová tarhoňa
z Ekotrendu Myjava
foto: Kristína Medalová

 

Výrobca víťaznej biopotraviny roka – BIOMILA Špaldové cestoviny tarhoňa, spoločnosť Ekotrend Myjava, získava možnosť označiť ju logom Biopotravina roka 2011, čo pomôže zatraktívniť produkt pre širokú spotrebiteľskú verejnosť.

Ocenenie prevzal Ing. Dušan Janovíček, riaditeľ spoločnosti Ekotrend Myjava. Poďakoval všetkým, ktorí dali hlas špaldovej tarhoni a následne vylosoval výhercov piatich cien pre hlasujúcich v súťaži Biopotravina roka 2011.

 

Zoznam výhercov:

 • Údená torta (Salaš Pružina) Marek Jančúch, Rajecké Teplice
 • Darčekový kôš biopotravín (Ekotrend Myjava) Anna Angyalová, Rožňava
 • Darčeková kazeta čajov (Agrokarpaty Plavnica) Soňa Ludvighová, Bratislava
 • Darčeková kazeta Sonnentor Emília Jánska, Bratislava
 • BIO kuchárka Hanky Zemanovej Daniela Králiková, Brodzany

Centrum environmentálnych aktivít Trenčín a Biospotrebitel.sk na BIO jarmoku udelili ČESTNÉ UZNANIE Ing. Oľge Apoleníkovej, SHR, výrobkyni BIO ovčej bryndze, za rozvoj ekologického poľnohospodárstva na Slovensku a praktické napĺňanie myšlienky „Život plný chutí, vôní a krás...“

Vyhlasovateľom a organizátorom spotrebiteľského hlasovania Biopotravina roka je už od roku 2005 Centrum environmentálnych aktivít (CEA) Trenčín, v spolupráci so Zväzom Ekotrend Slovakia. Prvé roky bolo ocenenie pre výrobcu najobľúbenejšej slovenskej biopotraviny odovzdávané na Svetovom dni potravín v Nitre, v rokoch 2009 a 2010 na veľtrhu BIOSTYL v Bratislave a v roku 2011 malo premiéru vyhlasovanie výsledkov na Trenčianskom BIO jarmoku (Festival chutí alebo stretnutie slovenského BIO sveta pod hradom Matúša Čáka), s cieľom sprostredkovať príležitosť spotrebiteľom stretnúť sa s prvovýrobcami a ochutnať ich výrobky, v zmysle „Nájdi si svojho ekofarmára/gazdu“.

Trenčiansky BIO jarmok napriek upršanému počasiu pritiahol veľa návštevníkov

Slovenská BIO produkcia pre domáci trh (nehovoríme o biosene či bio produkcii na vývoz ako sú obilie a jahňatá) je pomerne malá, preto príležitosť prezentovať sa dostali aj BIO výrobcovia z Moravy.

 

Ekofarmy a BIO spracovatelia na Trenčianskom BIO jarmoku:

Na BIO jarmoku sa prezentovali aj rodinné farmy z okolia a producenti tradičných výrobkov z regiónu Biele/Bílé Karpaty, ktorých výrobky sú nositeľmi ochrannej známky Tradície Bielych Karpát. Odovzdané boli certifikáty novým držiteľom regionálnej ochrannej známky.

Súčasťou sprievodného programu BIO jarmoku bol aj kultúrny program na pódiu (Kluci od vedle, tanečná skupina ISHTAR a Aurelius Q) a eko-osvetové aktivity: info-stánok o kompostovaní Priateľov Zeme – SPZ, vyhlasovanie výsledkov súťaže Miss kompost 2011, poradňa prírodných záhrad a cyklo-stánok s eko tombolou, do ktorej sa mohli zapojiť len tí, čo sa na BIO jarmok priviezli na bicykli. Množstvo materiálov o ekologickom poľnohospodárstve ponúklo Informačné centrum pre rozvoj moravských kopaníc zo Starého Hrozenkova.

V stánku Centra environmentálnych aktivít Trenčín si návštevníci mohli pozrieť fotografie revitalizovanej ZátOKy pOKoja (časť nábrežia pod cestným mostom, vedľa atletického oválu) a podpísať petíciu za zachovanie súčasného trasovania hrádze (neposúvať ju až k vode, ako to plánuje Štúdia centrálnej mestskej zóny) a územia od hrádze k rieke medzi cestným a železničným mostom ako verejného priestoru prírodného charakteru (tu je plánovaná bytová výstavba).

Trenčiansky BIO jarmok 2011 - Festival chutí
Trenčiansky BIO jarmok 2011 - Festival chutí
foto: Kristína Medalová

Najväčším lákadlom BIO jarmoku boli bezplatné ochutnávky vo väčšine stánkov. Ochutnávali sa napr. biochlieb, biovíno, bio ovčie syry, šalát zo špaldovej tarhone, bio čaj Sonnentor, bio džem Bioláda, drienkový med, kozí jogurt, sušené ovocie... Hitom jarmoku bol v daždivom počasí kotlíkový hovädzí guláš, dovarený priamo na jarmoku na otvorenom ohni. Bol taký dobrý, že jedna návštevníčka jarmoku sa vrátila s hrncom a prišla vziať pre celú rodinu na večeru :-)

2. ročník Trenčianskeho BIO jarmoku sa vydaril, aj napriek dažďu. Organizátori sa s výdatnými zrážkami mentálne vysporiadali hneď ráno ako so špeciálnym pozdravom podujatiu z nebies :-*) – všetci zúčastnení poľnohospodári dážď po dlhom období sucha vítali. A kto naozaj veľmi stál o BIO, prišiel aj v daždi (úcta nadšencovi, ktorý na BIO jarmok dobicykloval až z Bratislavy).

Predajcovia odchádzali spokojní, že o ich výrobky bol záujem (Salaš Pružina mal o druhej už vypredané), návštevníci jarmoku oceňovali ochutnávky, informačné materiály a možnosť nakúpiť si od farmárov a spracovateľov „z prvej ruky“. Na tvárach ľudí vládol úsmev :-)

Poďakovanie patrí úplne všetkým, ktorí prišli alebo pomohli v stánkoch, s propagáciou, či technickým zabezpečením podujatia (Mesto Trenčín). ĎAKUJEME VÁM a tešíme sa opäť o rok.


Hodnotenie: 66.6%, 3 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Trenčiansky BIO jarmok ponúkol biopotraviny, ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Podujatia
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií