BIO spotrebiteľ

Legislatívny návrh spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013 je už známy

17.10.2011 12:14
12. októbra 2011 bol v členských krajinách EU predstavený legislatívny návrh reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013. V novom návrhu sa hovorí o podpore zelených opatrení a malých či mladých poľnohospodárov, ale ekologickí poľnohospodári mu vyčítajú nejasné formulácie a nedostatočnú podporu ekologického poľnohospodárstva.

Ako by sa mala zmeniť spoločná poľnohospodárska politika EU po roku 2013? Mala by sa stať účinným nástrojom pre konkurencieschopné a udržateľné poľnohospodárstvo, s cieľom zabezpečiť pre európske obyvateľstvo zdravé a kvalitné potraviny, chrániť životné prostredie a rozvíjať vidiecke oblasti.

V rámci tzv. greeningových opatrení, na posilnenie ekologickej udržateľnosti poľnohospodárskeho odvetvia, by malo byť vyčlenených 30% priamych platieb. Manažérka Svazu ekologických zemedělců PRO-BIO Katweřina Nesrstová však návrhu vyčíta nejasné definície a nedostatočnú podporu ekologického poľnohospodárstva: „Je dobré, že návrh nezabúda na boj s klimatickou zmenou, že myslí na malých či mladých poľnohospodárov, zníženie byrokracie či podporu vedy a výskumu. Na druhú stranu však podporu samotného ekologického poľnohospodárstva v návrhu, rovnako ako naši kolegovia z IFOAM EU, vnímame ako nedostatočnú“. Vzhľadom na nejasné formulácie v návrhu sa ekologickí poľnohospodári obávajú, že ich výklad sa bude meniť podľa politickej vôle a sily Európskej komisie.

Z úst eurokomisára Daciana Cioloşe okrem iného zaznelo, že spoločná poľnohospodárska politika (CAP) je súčasťou verejnej politiky EU a je treba ju vnímať v širšom kontexte prerozdelenia, ktoré tiež prostredníctvom CAP vyrovnáva rozpočtové rozdiely v členských štátoch. Českí ekologickí poľnohospodári považujú „dvojaký meter“ za nespravodlivý. Kateřina Nesrstová: „Vzhľadom na historické súvislosti chápem toto vysvetlenie vývoja návrhu CAP a výšky platieb, ale súhlasiť s ním nemôžem. V súčasnej dobe by už by mala byť úroveň výšky podpory prostredníctvom spoločnej poľnohospodárskej politiky rovnaká pre staré i nové členské štáty.“

Desať kľúčových bodov reformy:

1) Lepšie cielená podpora príjmov v záujme oživenia rastu a zamestnanosti
2) Pružnejšie a adekvátne nástroje krízového manažmentu na zvládnutie nových ekonomických výziev
3) „Zelené“ platby podporujúce dlhodobú produktivitu a ochranu ekosystémov
4) Doplnkové investície pre výskum a inovácie
5) Konkurencieschopnejší a vyváženejší potravinový reťazec
6) Podnietenie agroenvironmentálnych iniciatív
7) Podpora rozbehu mladých poľnohospodárov
8) Stimulácia zamestnanosti a podnikania na vidieku
9) Lepšie zohľadnenie znevýhodnených oblastí
10) Jednoduchšia a účinnejšia spoločná poľnohospodárska politika

Ekologickí poľnohospodári zo zväzu PRO-BIO predpokladajú, že o návrhu sa bude búrlivo diskutovať a že je možné očakávať veľa (aj podstatných) zmien, kým bude schválený definitívny rámec novej spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2013.

Zdroj: Tlačová správa PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, 12.10.2011

Súvisiaci odkaz:
The Common Agricultural Policy after 2013


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Legislatívny návrh spoločnej ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Ekologické poľnohospodárstvo
  Ekologické poľnohospodárstvo - informácie, aktuálne udalosti, pozvánky na akcie, novinky v legislatíve, život na ekofarmách ...  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií