BIO spotrebiteľ

Podporte medzinárodnú petíciu za prísnejšiu kontrolu agro-chemických korporácií

24.11.2011 07:21
Agro-chemické nadnárodné spoločnosti poškodzujú životné prostredie, zdravie ľudí a ľudské práva. Stály tribunál ľudu pri PAN (medzinárodná sieť aktivistov proti pesticídom) chce prostredníctvom petície ukončiť beztrestné páchanie týchto zločinov na ľuďoch i prírode a vypracovať účinný systém firemnej zodpovednosti.

V dňoch 3.-6. decembra 2011 zasadne v Bangalore "Stály tribunál ľudu" (Permanent People’s Tribunal – PPT) zložený z farmárov, pracovníkov v poľnohospodárstve, pôvodných obyvateľov, rybárov, vedcov, spotrebiteľov, žien, detí, aktivistov... aby zverejnil najzávažnejšie prípady, previnenia a obvinil šesť najväčších agro-chemických korporácií (Monsanto, Syngenta International, Bayer CropSciences, Dow Chemicals, DuPont a BASF ) zo zodpovednosti za milióny ľudských životov a ochorení, nezvratných škôd na prírode a životnom prostredí, ako aj poškodzovanie ľudských práv, životného prostredia pôvodných obyvateľov a zánik potravinovej suverenity mnohých komunít.

Obeť vzdušného postreku pesticídmi
Obeť vzdušného postreku pesticídmi
foto: archív CEA

Najväčšie nadnárodné korporácie kontrolujú 75% svetového trhu s pesticídmi a 67% svetového trhu s osivami, čo im dáva obrovskú silu kontrolovať politiky jednotlivých štátov, ovplyvňovať prísnosť ich kontroly, resp. kontroly ich prípravkov.

Stály tribunál ľudu, ktorý presadzuje sprísnenie kontroly agro-chemických nadnárodných spoločností, je iniciatívou globálnej siete PAN (Pesticide Action Network Internation). Sieť PAN združuje vyše 600 organizácií v 90 krajinách sveta, s cieľom zastaviť používanie pesticídov a nebezpečných technológií.

Podporte svojím podpisom iniciatívu za prísnejšiu kontrolu agro-chemických korporácií a fiermnú zodpovednosť. Cieľom je získať aspoň 10 000 podpisov a podporiť na zasadnutí Tribunál. Petíciu nájdete na stránke Permanent People’s Tribunal Session on Agrochemical Transnational Corporations.


Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Podporte medzinárodnú petíciu za prísnejšiu ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Životné prostredie
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií