BIO spotrebiteľ

Pracia gulička – ekologické pranie

28.11.2011 07:43
Možno ste zaznamenali z reklamy v časopise, v TV alebo v bio-obchode plastovú loptičku s malými otvormi, ktorá sa svojou veľkosťou zmestí do dlane. Vo vnútri niečo hrká a dokáže vraj prať neuveriteľne dlhý čas, nie kratšie ako rok, aj na 1000 praní. Môže to byť pravda?
Biowashball pracia gulička
Biowashball pracia gulička
foto: www.PracieGulicky.sk

Odpoveď znie: áno, naozaj to funguje. Pracia gulička je ekologickou alternatívou ku pracím práškom a gélom známym z reklamy. Vodou, v ktorej ste prali s pracou guličkou, môžete polievať trávnik, pretože neobsahuje fosfáty ani saponáty a teda neznečisťuje životné prostredie.

Podľa toho, či sa dá vnútorná náplň guličky dopĺňať a vymieňať, odlišujeme 2 typy:

 • s nevymeniteľným obsahom (BIOWASHBALL, GreenWASHBALL, Washing ball, Waschball )
 • s vymeniteľným obsahom (ECOBALLS 150, ROBBY WASH 18 mesiacov)

Pri vymeniteľnom obsahu sa granulky obsiahnuté v pracej guličke s každým praním postupne zmenšujú, takže po niekoľkých týždňoch prania je potrebné ich dosypať. Tieto granulky sú tvorené z prirodných minerálov.

Ak sa vnútro pracej guličky nedá vymeniť, obsahuje keramické granulky, ktoré sami neperú, ale obsahujú fotosyntetické mikroorganizmy, ktoré dokážu meniť vlastnosti vody tak, aby malá vysoký prací účinok (zvýšenie PH vody, ionizácia molekúl vody). Pretože je v pracej guličke živý organizmus, je potrebné ju dať raz za mesiac aspoň na 2 hodiny na denné svetlo.

Pracie guličky prinášajú viaceré zmeny vo vnímaní pracích prostriedkov, ktoré môžu byť výhodami aj nevýhodami, záleží na potrebách zákazníka.

ECOBALLS 150 balíček produktov
ECOBALLS 150 balíček produktov
foto: www.PracieGulicky.sk

Malá a skladná

Dokáže prať viac ako rok a pritom ju môžete uložiť kdekoľvek do poličky s drogériou. A váži nie viac ako 200g.

Zmäkčuje prádlo

Nemusíte kupovať aviváž, aby ste zmäkčili prádlo. Vôňu však nemá. Ku BIOWASHBALL môže pridať aj aviváž. ECOBALL150 nemá rado aviváž (je potrebné vybrať pracie guličky, a pridať aviváž na preplákanie).

Antibakteriálny účinok

Aj pri nízkych teplotách pôsobí antibakteriálne, teda proti nepríjemným pachom a choroboplodným zárodkom.

Vhodné pri ekzémoch a citlivej pokožke

Pracia gulička mení vlastnosti vody, ale nerobí ju mazľavou, nič do nej nevypúšťa. Preto sa žiadne potenciálne alergény nedostanú ani do prádla. Pracia gulička je preto veľmi vhodná pre detské oblečenie.

Úspora nákladov, úspora energie

Pracia gulička je určená aspoň na 150 praní, pričom veľké ekonomické balenie pracieho prášku či gélu vystačí na 60 praní. Zaplatíte teda cenu veľkého balenia prášku a môžete prať celý rok. Môžete tak ušetriť 60% nákladov pri pracej guličke ECOBALLS 150 a viac ako 80% nákladov pri BIOWASHBALL.

ECOBALLS 150 detail pracej guličky
ECOBALLS 150 detail pracej guličky
foto: www.PracieGulicky.sk

Pracie guličky dokážu vyprať pri nižšej teplote to, čo periete s pracím práškom pri teplote aj nad 60°C. BIOWASHBALL je určená do 50°C, ECOBALLS 150 do 60°C.

Prací účinok

Pracie guličky perú porovnateľne s pracími práškami. Je však potrebné povedať, že neobsahujú bielidlá, aby „biela bola žiarivo biela“. Preto môžete ku bielym košeliam doplniť do prania bielidlo. Pri škvrnách môžete použiť odstraňovač škvŕn, praciu guličku to nepoškodí.

Cena

Cena je obvykle vyššia ako za prací prášok, pretože zabezpečujete pranie na 1-3 roky. Návratnosť nákladov za pranie je však 40-80%.

ECOBALLS 150 stojí 18€, BIOWASHBALL stojí 37€.

Kvalita, značka

Na trhu je možné kúpiť pracie guličky od rôznych výrobcov, v cenách od 7 – 46€.

V e-shope www.PracieGulicky.sk a v jeho partnerských predajniach môžete kúpiť pracie guličky od výrobcov s históriou a výskumnou základňou, teda originálne produkty.


Hodnotenie: 78.4%, 12 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Pracia gulička – ekologické ...

  Re: Pracia gulička – ekologické pranie

  dobry den, mate s tym niekto skusenosti?
  Peter   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Pracia gulička – ekologické pranie

  Jasne, prva nefungovala ale tu som vyreklamoval a ta druha uz isla super.Vraj sa to este nestalo, ale uz je to ok :)
  Jozef   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Pracia gulička – ekologické pranie

  Da sa pouzivat, ak mam v dome cisticku vody s bakteriami? Nezabije mi to bakterie? V clanku sa pise, ze je antibakterialna, co by bol pre mna problem.
  Ilona   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

PR článkyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií