BIO spotrebiteľ

Nesúhlasíme s podporou liberalizácie európskeho a svetového obchodu s potravinárskymi komoditami

30.09.2004 20:50
Liberalizácia svetového obchodu vedie aj v poľnohospodárstve k monopolizácii agrobiznisu, potieraniu diverzity a vytláčaniu malých domácich farmárov importovanými komoditami. Liberalizácia je najefektívnejší nástroj posilňovania monokultúrneho pestovania plodín a reorientácie poľnohospodárskej produkcie podľa dopytu na svetovom trhu, namiesto rešpektovania existujúcich prírodných a klimatických podmienok, tradícií a lokálneho dopytu. Liberalizácia umožňuje trhu rozhodovať o tom, čo kto a ako bude pestovať a predávať. Je preto v priamom protiklade so základnými princípmi trvalo-udržateľného poľnohospodárstva.

V mnohých krajinách som bol svedkom toho, ako sa vďaka trhu poľnohospodárstvo riadilo úplne nezmyselne a nelogicky podľa toho, čo a za koľko bolo možné predať, a nie podľa toho, čo bolo tradičné, overené, lokálne potrebné. Nemám to iba preštudované, pochodil som si to od juhovýchodnej Ázie po Latinskú Ameriku a sledujem aj to, čo sa deje u nás a okolo nás. Pozorne sledujem dianie okolo WTO a mám pocit, že viem, čo je v hre v najbližších rokoch v boji o rozširovanie/alebo obmedzovanie jej kompetencií.

(Odznelo v diskusii členov Agroekofóra o návrhu odporúčaní Pracovnej skupiny II (Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka) Národného konventu, konkrétne odporúčania č. 2 podporovať liberalizáciu európskeho a svetového obchodu s potravinárskymi komoditami.

Poznámka: Národný konvent je platforma pre celospoločenskú diskusiu o otázkach súvisiacich s členstvom Slovenskej republiky v EÚ. Cieľom NK je napomôcť vláde a Národnej rade SR pri formulovaní národných pozícií SR v rámci spoločných a sektorových politík EÚ. V rámci NK bolo zriadených 9 pracovných skupín, ktoré sa venujú jednotlivým politikám EÚ. Činnosť NK zabezpečuje Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s Úradom vlády SR a Ministerstvom zahraničných vecí SR (viac informácií – www.eurokonvent.sk).

Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Nesúhlasíme s podporou liberalizácie ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Zelená politika    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií