BIO spotrebiteľ

Drozd čvíkotavý

09.01.2012 12:06
K potrave drozda čvíkotavého patria i dužinaté plody jabloní - jablká
K potrave drozda čvíkotavého patria i
dužinaté plody jabloní - jablká
foto: Ing. Vladimír Boža

Drozd čvíkotavý je vo vedeckých kruhoch nazývaný Turdus pilaris. V rámci zoologického systému je tento predstaviteľ triedy vtáky zaradený do radu spevavce. Je jedným zo zástupcov čeľade drozdovité (Turdidae), ktorá je pomenovaná podľa jeho rodového mena. Jeho druhové meno sa dáva do súvislosti so zvukmi „čak“ -„čak“ -„čak“, ktoré vydáva počas letu počas jasnej švitorivej piesne, ktorá sa skladá z troch alebo štyroch tónov.

K poznávacím znakom tohto operenca patrí sivá hlava a záhlavie, gaštanovohnedý chrbát, výrazne škvrnitá oranžovohnedá hruď a biele boky. Počas letu si pozorovatelia môžu všimnúť sivý trtáč a čierny chvost.

Drozd čvíkotavý hniezdi v kolóniách na okrajov lesov. Hniezda bývajú na stromoch alebo kroch. Sú postavené z konárikov a z trávy, spevňuje ich hlina. Samica znáša štyri až sedem zelenkastých škvrnitých vajec, na ktorých sedia trinásť až štrnásť dní obaja rodičia. Mláďatá po vyliahnutí kŕmia spoločne štrnásť až pätnásť dní. Dospelé jedince dorastajú do veľkosti 26 cm.

Plody jarabiny vtáčej patria k vyhľadávanej potrave drozda čvíkotavého
Plody jarabiny vtáčej patria k
vyhľadávanej potrave drozda čvíkotavého
foto: Ing. Vladimír Boža

Zložkami ich potravy je hmyz, červy, slimáky. Slimačie ulity drozd rozbíja o kamene, aby sa dostal k šťavnatej pochúťke vo vnútri schránky ulitníka. Pri tejto činnosti sa do okolia šíria ostré praskavé zvuky, ktoré okoloidúcich môžu upozorniť na jeho prítomnosť.

V zimných mesiacoch môžeme vidieť celé kŕdle týchto vtákov v sadoch a v záhradách, kde si v korunách drevín pochutnávajú na dužinatých plodoch.

Drozd čvíkotavý - zákonom chránený spevavec
Drozd čvíkotavý - zákonom chránený spevavec
foto: Ing. Vladimír Boža

Tvrdé semená nachádzajúce sa vnútri dužinatého oplodia prejdú tráviacou sústavou operencov a vylučujú sa trusom často vo veľkých diaľkach, čím tieto druhy vtákov výrazne prispievajú k rozširovaniu drevín.

Drozd čvíkotavý žije v severnej a v strednej Európe a na území západnej Sibíri. Na Slovensku sa vyskytuje počas celého roka. Podľa súčasnej legislatívy z patrí k zákonom chránených druhov národného významu. Spoločenská hodnota jedného jedinca predstavuje 165, 97 €.Hodnotenie: 90%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Drozd ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií