BIO spotrebiteľ

Výročné stretnutie Klimatickej aliancie: pranostiky už nemusia platiť

03.05.2012 08:34 Zdroj: Tlačová správa Priatelia Zeme-CEPA
30. 4. 2012 sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie členských samospráv a škôl Klimatickej aliancie na Slovensku a hostí z Rakúska a z regiónu Rio Negro v brazílskej časti Amazónie. Témami boli predovšetkým energetická sebestačnosť, komunitné vzdelávanie a očividné prejavy zmeny klímy.

Predstavitelia samospráv hovorili o lokálnej energetickej sebestačnosti ako dôležitom predpoklade stabilnej lokálnej ekonomiky. Zástupcovia škôl sa zamerali na dialóg o rôznych postupoch a skúsenostiach v oblasti vzdelávania a osvety o klimatickej zmene.

Emil Benesch z rakúskej Klimatickej aliancie predstavil niekoľko úspešných príkladov vytvárania energetickej autonómie malých regiónov v Rakúsku. „Sebestačnosť vo výrobe tepla, elektriny a palív znamená energetickú bezpečnosť a ekonomickú stabilitu,“ tvrdí Benesch.

Podľa Juraja Zamkovského z Priateľov Zeme-CEPA energetická sebestačnosť na jednej strane zabraňuje zbytočnému úniku peňazí z regiónov za dovoz energie a palív a na druhej strane vytvára značné príjmy. „Energiu budete potrebovať vždy a stále. Otázne je, komu za ňu zaplatíte,“ dodal Zamkovský, ktorý na stretnutí predstavil snahy o vytvorenie podmienok pre zvyšovanie miery energetickej sebestačnosti vidieckeho regiónu Poľana.

Predstavitelia škôl si na stretnutí vymenili skúsenosti medzi sebou aj so zahraničnými hosťami. Okrem zaujímavých príkladov integrácie témy klimatickej zmeny do vzdelávacieho systému v Rakúsku sa dozvedeli o komunitnom vzdelávaní v brazílskom regióne Rio Negro. Podľa antropologičky Camily Sobral Barra z Asociácie pre sociálne a environmentálne otázky je komunitné vzdelávanie kľúčové pre zachovanie tradičných vedomostí a kultúrnej identity obyvateľov tohto amazónskeho regiónu. Práve stáročiami overené tradičné postupy v poľnohospodárstve, rybolove, lesnom hospodárstve či vzťahu ku krajine by mohli poskytnúť inšpiráciu tzv. vyspelému svetu, ktorý sa kvôli nezdravej závislosti od materiálnej spotreby a energie z fosílnych zdrojov dostáva do permanentnej a prehlbujúcej sa finančnej krízy.

Exrémne prejavy počasia

Podľa viceprezidenta Federácie domorodých národov v oblasti Rio Negro (FOIRN) Maximiliana Correa Menezesa sa v Amazónii už očividne negatívne prejavujú dôsledky globálnej zmeny klímy. Krajina sa vysúša a rastie frekvencia extrémnych prejavov počasia. „Naše tradičné pranostiky prestávajú platiť. Ohrozuje to našu potravinovú bezpečnosť a sme vystavení nebývalým vlnám horúčav, voči ktorým my veľa nezmôžeme. Náš osud je spätý s tým, ako funguje spoločnosť v bohatom svete, vrátane Európskej Únie,“ dodal. Práve v kvalitnej a komplexnej osvete vo vyspelých krajinách vidí Menezesa obrovský význam, ktorý môže zmierniť vplyv meniacej sa klímy na chudobné krajiny a ich obyvateľov.

Bližšie informácie: Juraj Zamkovský (Priatelia Zeme-CEPA), mobil: 0905/581 060, e-mail: zamkovsky[zavináč]priateliazeme.sk

Klimatická aliancia


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Výročné stretnutie Klimatickej aliancie: ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Životné prostredie
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií