BIO spotrebiteľ

Zelené oázy v Liptovskom Mikuláši sa rozrastajú

21.05.2012 08:46
V priebehu minulých týždňov areál ZŠ Janka Kráľa zatraktívnilo malé školské arborétum s učebňou v prírode a brehová zóna Smrečianky ožila zeleňou a lavičkami. Oba projekty zrealizovalo občianske združenie TATRY na sídlisku Podbreziny, v spolupráci so ZŠ Janka Kráľa a s finančnou podporou Nadácie Ekopolis.

Arborétum v školskej záhrade

Školské arborétum
Školské arborétum
foto: Rudolf Pado

Žiaci školy vysadili v exteriéroch školy 25 druhov drevín. V školskom arboréte sa nachádzajú nielen tradičné dreviny, ako sú buk lesný, javor horský, jaseň štíhly, ale aj pomaly zabudnuté dreviny našich starých mám a dedov – moruša čierna a biela, gaštan jedlý, jarabina oskorušová. Ukážku moderných drevín pre záhradné úpravy reprezentujú ginko dvojlaločné a platan javorolistý.

Do priestoru arboréta boli umiestnené aj 4 kusy stolov a 8 kusov lavíc vyrobených z agátového dreva, ktoré umožňujú realizovať vyučovanie v exteriéroch školy.

Pri realizácii projektu bolo doposiaľ odpracovaných 300 hodín dobrovoľníckej práce.

Projekt OZ TATRY „Zelená oáza pri škole“ bol podporený vo výške 3 100 eur z grantového programu Nadácie Ekopolis. ZŠ Janka Kráľa prispela na úspešnú realizáciu projektu sumou 1 000 eur a OZ TATRY sumou 500 eur.

Brehy Smrečianky ožívajú

Zelená oáza pri vode v Liptovskom Mikuláši
Zelená oáza pri vode v Liptovskom Mikuláši
foto: Rudolf Pado

Projekt Zelená oáza pri vode II. nadviazal na aktivity realizované v roku 2010. Hlavným cieľom projektu bolo dotvoriť ďalšiu časť brehovej zóny Smrečianky, aby sa stala atraktívnejšou pre obyvateľov sídliska Podbreziny. Realizačný plán projektu vychádzal zo schváleného územného plánu Regenerácia sídliska Podbreziny. Občania mali možnosť navrhnúť úpravy priestoru v rámci verejného stretnutia.

Na brehu Smrečianky bolo vysadených 20 vzrastlých stromov v zaujímavých farebných varietách a umiestnených 10 lavičiek. Výkopová zemina z terénnych úprav bola využitá na vytvorenie dvoch záhonov, do ktorých bolo vysadených vyše 70 kusov krovín.

Okrem sadenia stromov žiaci zo ZŠ Janka Kráľa vypleli celú zelenú oázu vysadenú v roku 2010 a nanovo v nej obnovili mulčovaciu vrstvu. Finančné prostriedky na drevnú štiepku a ornicu poskytlo mesto Liptovský Mikuláš.

Pri realizácii projektu bolo doposiaľ odpracovaných 400 hodín dobrovoľníckej práce.

Sadenie stromov za aktívnej účasti žiakov zo ZŠ Janka Kráľa
Sadenie stromov za aktívnej účasti žiakov zo ZŠ Janka Kráľa
foto: Rudolf Pado

Projekt Zelená oáza pri vode II. občianskeho združenia TATRY bol z Nadácie Ekopolis podporený čiastkou 5 500 eur. OZ TATRY prispelo na realizáciu projektu z vlastných zdrojov sumou 500 eur.

Príďte sa pozrieť

Prezentácia a prehliadka výstupov realizovaných projektov sa pod názvom „Zelené oázy na sídlisku Podbreziny“ uskutoční na ZŠ Janka Kráľa dňa 19. júna 2012 so začiatkom podujatia o 13.00 hod.

Ďalšie fotografie si môžete pozrieť na blogu.


Hodnotenie: 90%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Rudolf PadoPredseda a projektový manažér OZ TATRY. Vyštudoval geológiu a geochémiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. OZ
TATRY realizuje dlhodobú víziu nazvanú Program obnovy krajiny v podtatranskom regióne.

Diskusia: Zelené oázy v Liptovskom Mikuláši sa ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií