BIO spotrebiteľ

Dovolenkové eko-cestovanie

13.07.2012 21:55
Chcete, aby vaša dovolenka bola plná zážitkov a zároveň čo najviac eco-friendly? Poradíme vám, ako na to.

Eko-turizmus – zodpovedné cestovanie

Zbaľ si batoh, zmeň život
Zbaľ si batoh, zmeň život - komunita zodpovedných
cestovateľov, ktorí pomáhajú zmeniť život v
rozvojových krajinách
foto: archív CEA

Podstatou eko-turizmu je, aby naše cestovanie malo minimálny dopad na životné prostredie a miestnych ľudí. Pokiaľ ide o výber destinácií, zvyčajne ide o kultúrne a biologicky rozmanité miesta , ktoré priťahujú turistov so záujmom o kultúrne dedičstvo, prírodu, flóru a faunu.

K eko-turizmu patrí aj vzdelávanie o environmentálnych témach, napríklad ochrana ohrozených druhov v danej destinácii a pod (štúdium sprievodcov, prednášky, zapojenie sa do projektov na ochranu prácou alebo finančným príspevkom...).

Nakupujeme od miestnych...
Nakupujeme od miestnych...
foto: Klaudia Medalová

Základom eko-cestovateľa je dobrý batoh a myšlienka, že na cesty si zabalíme toho len toľko, koľko vládzeme uniesť na svojich pleciach.

Cestujeme s očami otvorenými dokorán pre krásy všetkého nehmotného druhu: spojené s prírodou, tradíciami, kultúrou, spoznávaním nového....

Na miestach, ktoré navštívime, nenechávame nič okrem otlačkov svojich stôp a domov si neberieme nič okrem fotografií.

„Desatoro“ eko-cestovateľa

 1. Vyber si spôsob dopravy, ktorý má čo najmenší dopad na životné prostredie (krajina, uhlíková stopa). Choď čo najviac pešo :-)
 2. Naštuduj si, kam ideš (turistický sprievodca, cestovateľské časopisy, internet). Snaž sa čo najviac dozvedieť o miestnej histórii, kultúre a zvykoch domácich obyvateľov.
 3. Nauč sa v reči domácich aspoň základné slová (ďakujem, prosím, Dobrý deň..), veľmi to ocenia.
 4. Rešpektuj miestnu kultúru – nos vhodné oblečenie. Buď si vedomý(á), že fotiť niekoho je citlivá vec a preto sa vždy najprv opýtaj, či môžeš. Všímaj si miestne zvyky.
 5. Používaj miestnu dopravu, sprievodcov, hostince, reštaurácie a trhy, aby z toho mala prospech miestna ekonomika.
 6. Správaj sa k prírode šetrne – nechoď mimo turistických chodníkov, auto nechaj na parkovisku. Z prírody si nič neber, chráň krehké ekosystémy, dodržuj zákony na ochranu prírody. Miesto, ktoré navštíviš, zanechaj v stave, v akom si ho našiel – bez odpadkov a spôsobených škôd.
 7. Neplytvaj zdrojmi. Napr. voda je v niektorých oblastiach veľmi vzácna. Nedovoľ svojmu sprievodcovi aby kvôli tebe lovil ohrozené druhy, alebo aby zberal vzácne rastliny. Podporuj ochranu životného prostredia a udržateľný spôsob života.
 8. Ak si chceš kúpiť niečo pekné na pamiatku, snaž sa kúpiť eticky vyrobené suveníry a podporiť priamo ľudí, ktorí ich vyrobili. Zaplať spravodlivú cenu, i keď zjednávanie ceny je súčasťou miestnej kultúry – títo ľudia musia z niečoho žiť. Buď opatrný, pokiaľ ide o suveníry vyrobené z materiálov, ktoré boli v minulosti súčasťou niečoho živého – mušle, kosti, perie, koraly, kvety alebo drevo. V žiadnom prípade nekupuj nič, čo pochádza z ohrozených druhov.
 9. Buď svojím konaním príkladom pre ostatných cestovateľov, ktorí môžu byť menej informovaní ako si ty.
 10. Maj na pamäti, že ty si tu návštevník(čka) a preto tvoje kultúrne zvyklosti môžu byť odlišné od tých miestnych ľudí. Toto sa môže týkať napr. aj vnímania času, osobného priestoru, spôsobu komunikácie... Buď priateľský/á :-)
Za zebrami do Kene
Za zebrami do Kene
foto: Wikipédia

Po návrate z ciest...

Je fajn spoznať ďalších eko-cestovateľov a podeliť sa s nimi o zážitky. Napríklad na festivale „Iné cesty“, kde môžete získať inšpiráciu pre skvelé eko-cestovateľské destinácie.

 

Výzva pre eko-cestovateľov

Máte nejaký eko-cestovateľký tip alebo zážitok? Môžete reagovať pod článkom alebo nám svoj príspevok pošlite do redakcie na medalova@biospotrebitel.sk. Autorov uverejnených príspevkov odmeníme.

 

(Princípy eko-cestovania sú prevzaté zo stránky Ecotour Directory.)

ekoturizmus Eco friendly
Hodnotenie: 80%, 4 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Diskusia: Dovolenkové ...  Pridať názor na článok

  BIO magazín

  Alternatívy
  popis  Najčítanejšie v rubrike  Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií