BIO spotrebiteľ

Hadinec obyčajný

27.08.2012 06:55
Hadinec obyčajný
Hadinec obyčajný
foto: Ing. Vladimír Boža

Táto krytosemenná rastlina patrí do skupiny dvojklíčnolistových.

Hadinec obyčajný je v odborných kruhoch je známy pod latinským názvom Echium vulgare. Je veľmi príbuzný príbuzný boráku, o čom svedčí i jeho zaradenie do čeľade borákovité (Boraginaceae).

Dĺžkou života jedného jedinca patrí do skupiny dvojročných rastlín. Prvý rok života si vytvára si vegetatívne (vyživovacie) orgány - koreň, stonku a listy. Rastie a zhromažďuje zásoby živín. Nasledujúci rok kvitne, vytvára semená, rozpráši ich do vetra a potom vyschýna.

Hadinec dosahuje výšku 30 - 100 cm. Dužinatá stonka je statná, drsná a štetinatá. Pokrývajú ju červené škvrny. Spodné listy vyrastajú v prízemnej ružici, ostatné striedavo po oboch stranách stonky. Sú dlhé a úzke. Z pazúch horných listov vyrastajú kvetné púčiky. Ružové púčiky sa menia na súmerné rúrkovité modrofialové kvety, ktoré tvoria súkvetia mnohokveté závinky. Každý kvet je tvorený zeleným kalichom a modrou korunou. V jeho vnútri sa nachádzajú samčie i samičie pohlavné orgány - ďaleko vyčnievajúce tyčinky a piestik s končistou dvojhrotou bliznou.

Hadinec obyčajný - detail
Hadinec obyčajný - detail
foto: Ing. Vladimír Boža

Kvitne od júna až do začiatku jesene.

Hadinec obyčajný rastie pozdĺž ciest, na poliach, lúkach, medziach a kamenistých násypoch od nížin až do podhorského stupňa. Nájsť by ste ho mohli i na piesočných dunách. Jedince na odvrátenej strane duny tvoria často jednoliaty porast, držiaci sa čo najviac pri zemi, aby boli čo najviac chránené pred silným vetrom vanúcim od mora.

Táto fotogenická burina, tvoriaca obľúbený objekt záujmu fotografov, je jedovatá.


Hodnotenie: 84%, 5 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Hadinec ...

  Re: Hadinec obyčajný

  Na bagrovisku - mojom pozemku sa mi objavil Hadinec
  obyčajný,v pomerne väčšom množstve.Je vraj jedovatý.No včely ho s obľubou navštevujú.Je to škodlivé pre včely resp.utrpí kvalita medú?
  Ďakujem za info.
  JB
  Ján Bukovčík   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií