BIO spotrebiteľ

Kostihoj lekársky

06.12.2012 08:19
Kostihoj lekársky
Kostihoj lekársky
foto: Ing. Vladimír Boža

Botanici túto krytosemennú dvojklíčnolistovú rastlinu zaraďujú do čeľade borákovité (Boraginaceae) a latinsky nazývajú Symphytum officinale.

Rodové meno Symphytum je odvodené z gréckeho slova symphein = zrastať spolu, ktorým sa označovalo viacero bylín používaných na zrastanie kostných zlomenín.

Druhové meno officinale je prekladom prídavného mena lekársky. Slovenský rodový názov „kostihoj“ súvisí s bylinkármi, ktorí si vysoko cenili jeho dužinaté korene pomáhajúce pri liečení zlomenín. Už v staroveku s prikladal na rany a pomliaždeniny. Osvedčil sa i pri vstrebávaní krvných podliatín a liečbe vredov.

Ľudové názvy tejto trvácej byliny, používané najmä v minulosti, sú čierny koreň, dobrý koreň, kazival, strieborník, svalník, trudovník.

Táto mohutná bylina dorastá až do výšky jedného metra. Po bokoch priamej hranatej stonky vyrastajú kopijovité listy, ktoré sú drsné, štetinovité. Kvety na vrchole stonky sú zoskupené v jednostranných súkvetiach - závinkoch, ktoré sa postupne odkrúcajú tak, ako sa kvety otvárajú. Ich farba môže byť ružová alebo fialová, zriedkavo i žltobiela. Na jednej rastline je však vždy rovnaká. Kvitnú od mája do septembra, opeľujú ich blanokrídlovce. Nektár je však prístupný iba pre druhy s dlhým cuciakom, ostatné prehryznú koruny na báze. Plodom sú štyri malé tvrdky.

Kostihoj nachádza uplatnenie v ľudovom liečiteľstve i oficiálnej medicíne
Kostihoj nachádza uplatnenie v ľudovom
liečiteľstve i oficiálnej medicíne
foto: Ing. Vladimír Boža

Kostihoj lekársky je rozšírený v celej Európe s výnimkou Stredomoria od nížin až po podhorský vegetačný stupeň. Na východ zasahuje do Malej Ázie a do západnej Sibíri .Rastie na brehoch riek, v močiaroch a na mokrých lúkach. Obľubuje pôdy bohaté na dusičnany, čím je vlastne ukazovateľom takýchto pôd.

Kostihoj lekársky patrí k známym liečivým bylinám. V jeseni alebo v jarnom období sa zbierajú jeho korene, ktoré sa po starostlivom očistení môžu sušiť alebo využívať v čerstvom stave. Obsahujú alantoín, slizy, triesloviny, polyfenolové kyseliny a alkaloidy. Okrem vyššie spomínaného vonkajšieho využitia v ľudovom liečiteľstve v minulosti i v súčasnosti má kostihoj lekársky uplatnenie aj v oficiálnej medicíne. Alantoín izolovaný z jeho koreňa je súčasťou priemyselne vyrábaných dermatík (liekov proti kožným chorobám) a dermoplastík (chirurgických náhrad poškodenej kože).

Poľnohospodári Kostihoj lekársky však nemajú radi, pretože patrí k burinám.


Hodnotenie: 70%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Kostihoj ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií