BIO spotrebiteľ

Prírodná záhrada v decembri

17.12.2012 17:47
Aj zima môže byť v zeleninovej záhradke celkom štedrým obdobím. Aj keď nie je už taká pestrá paleta druhov, ktoré môžu ostať v zime v pôde, predsa sa len zopár rastlín nájde.

Zo záhrady zberáme otužilú zeleninu – ružičkový a kučeravý kel, valeriánka, paštrnák. Pór chránime pred mrazom zakrývaním listami alebo nahrnutím zeminy na stonky.

Pri ružičkovom keli platí, že chutí ešte lepšie, keď prejde silným mrazom. Zberáme ich podľa potreby odspodu smerom nahor, keď narastú aspoň na priemer 1,5 cm. V mikroténovom vrecúšku uložené v chladničke pri teplote 0 – 2 °C vydržia aj dva mesiace, skladované v pivnici iba mesiac. Vhodné je preto konzervovať ich mrazením, pričom sa dobre uchová aj nutričná hodnota. V záhradkách ich môžeme zberať počas celej zimy.

Paštrnák je podobný petržlenu, no je ešte výživnejší. Má najsladšiu chuť, keď prejde slabým mrazom. Listy v zime odumrú, takže si musíme poznačiť riadky, aby sme ho ľahko našli.

Pór je skvelá diétna zelenina, odporúča sa proti nadúvaniu, pri zápche, črevných kolikách a celkovej detoxikácii organizmu. Môže byť súčasťou najrôznejších jedál – šalátov, nátierok, polievok, nákypov či slaných koláčikov…Pór je tiež zelenina, ktorá v záhradke vydrží až do jari, ale je náchylný na popraskanie. Preto je možno lepšie, ak sa skladuje v pivnici zabalený v novinovom papieri, príp. v zazimovacej jame.

Valeriána
Valeriána
foto: Wikipedia

Valeriánka poľná je nenáročná zimná šalátová plodina s horkastou orieškovou chuťou. Môžeme ju vysievať kedykoľvek počas roka aj na konci sezóny a potom nám poskytne chutný zdroj vitamínov počas zimy. Semienka sa vysievajú v riadkoch vzdialených od seba asi 15 cm. Jarný výsev prebieha vo februári až marci. Ďalší výsev je vhodné vykonať v júli až v auguste. Zabezpečíte si tak prísun valeriánky v jesennom zbere. Pre prezimovanie sa valeriánka vysieva začiatkom septembra, žať sa potom môže až do marca, kedy začne vybiehať do kvetu. Táto šalátová zelenina obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Listy obsahujú 1,5 x viac vitamínu C ako citróny, v hojnom množstve sa vyskytuje provitamín A, vitamín E, kyselina listová, rutín a vitamíny skupiny B. Valeriánka by nemala chýbať v jedálničku ľudí so srdcovými problémami, náchylnosťou k angíne pectoris a srdcovému infarktu, pretože obsahuje veľké množstvo horčíka. Nezanedbateľnou úlohu hrajú tiež stopové prvky železa obsiahnuté v listoch. Práve jeho nedostatok sa prejavuje únavou, malátnosťou a nesústredením. Konzumácia valeriánky pomáha zvyšovať odolnosť proti stresu, má upokojujúci vplyv na nervovú sústavu a celkovo posilňuje duševnú vitalitu. Je vhodná pri redukčných diétach a pre svoj vysoký obsah kyseliny listovej je priaznivým doplnkom stravy v tehotenstve. Jeho konzumácia sa odporúča aj pri chorobách obličiek. Valeriánka sa konzumuje takmer výhradne čerstvá. Lístky sa iba umyjú v studenej vode, zvädnuté alebo žlté lístky sa odstránia. Aby ste sa zbavili všetkej zeminy, odrežte korienky. V chladničke je možné listy uchovávať až 3 dni. Stačí ju prikryť navlhčeným papierom a potravinovou fóliou.

Prírodná záhrada v decembri
Prírodná záhrada v decembri
foto: Alena Pohorencová
Prírodná záhrada v decembri
Prírodná záhrada v decembri
foto: Alena Pohorencová
Takto úroda nestratí svoju chuť a vôňu. Ak budete ochucovať šalát z valeriány dressingom, prelejte ho až tesne pred podávaním, aby šalát nepoľahol a nepúšťal zbytočne šťavu. Tepelne sa valeriánka upravuje rovnako ako čerstvý špenát.

Takisto nám môže prezimovať aj špenát, ak sme ho zasadili v septembri. Do príchodu prvých mrazov bude mať narastených pár listov a dobre prezimuje. Môžeme tiež skúsiť ho zasadiť v novembri. Osivo do príchodu zimy napučí, ostane v pôde a na jar skoro vyrastie. Pri takomto sadení ale sadíme nahusto (dvojnásobné množstvo semien).


Hodnotenie: 80%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Prírodná záhrada ...

  Re: Prírodná záhrada v decembri

  Máte aj nejaké fotografie Vašej prírodnej záhrady v jeseni(zime)?
  Pavol   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií