BIO spotrebiteľ

Navštívte Ranč Súľov

03.01.2013 08:56
Na severozápade Slovenska, neďaleko mesta Bytča, sa nachádza uprostred krásnej prírody obec Súľov. Svojím návštevníkom poskytuje okrem možnosti turistiky po vápencových skalách a návštevy zrúcaniny hradu i možnosť agroturistiky na miestnom ranči.
Pohľad na PD Súľov
Pohľad na PD Súľov
foto: Žaneta Minarčíková

Ja som tento ranč navštívila a spýtala som sa vedúcej strediska, pani Bušovskej, na pár otázok.

Pani Bušovská, akými činnosťami sa zaoberá ranč Súľov ?

Miestne stredisko je súčasťou poľnohospodárskeho družstva Predmier. Zameriava sa na chov oviec a jazdeckých koní. Chová sa tu približne 800 dojných oviec, 200 jednoročných, 200 mladých jahniat a 40 plemenných baranov, ktorí sú držaní zvlášť. Ďalej tu máme päť jazdeckých koní, tri kobyly a dva kone.

Aké výrobky vyrábate z ovčieho mlieka, máte predaj z dvora, alebo kde si ich môžeme zakúpiť?

Od jari do jesene sa vyrába žinčica, údený a neúdený syr. Áno, predávame z dvora. Syr si môžu naši návštevníci zakúpiť priamo tu na družstve alebo ešte v Predmieri. Poprípade, keď je syru veľa, dáva sa aj do miestneho obchodu v Súľove.

Spĺňajú tieto výrobky BIO kritéria?

Mali sme BIO certifikát na ovčí syr v rokoch 2008 - 2010 a v súčasnosti má označenie slovenskej kvality. Ovce neočkujeme, voľne sa pasú na pasienkoch, ktoré nie sú umelo hnojené.

Ako dlho počas roka pasiete ovce na pasienkoch? Pasú ich klasicky bačovia s pomocou psov alebo používate aj elektrické ohrady?

Pasie sa, keď sa dá od jari, len čo tráva narastie a až dokedy sneh nenapadne. V zime sú v maštali a kŕmia sa pomocou posuvného krmovodu senom, kukuričnou silážou, a keď sa obahnia aj šrotom. Všetko krmivo pochádza z našich polí. Elektrické ohrady nepoužívame. Cez sezónu, ktorá je teda od jari do jesene, máme štyroch bačov. Dvaja sú stáli a dvaja sezónni. Bačom pomáhajú dva psy - borderské kólie.

Ovečky PD Súľov
Ovečky PD Súľov
foto: Žaneta Minarčíková

Striháte ovce a vlnu predávate? Dá sa na vlne zarobiť?

Ovce sa strihajú dvakrát do roka. Koľko zaplatíme strihačom, toľko ani nedostaneme za vlnu, takže je to skôr stratové.

Máte nejaké zlé skúsenosti s medveďmi?

Hoci sa tu medvede vyskytujú, na ovce si ešte netrúfli. Nepamätám si na žiadny prípad, že by medveď napadol ovce.

Chodíte na výstavy s ovcami?

Tak výstavami by som to nenazvala, je to skôr taký farmársky trh v Liptovských Kľačanoch, kde sa predstavujú a dražia barani. Barani sú zatriedení do tried podľa získaných hviezdičiek. Hviezdičky získavajú za rodokmeň, ako sú hodnotené plemená ich rodičov a ďalšie získavajú sa svoj vzhľad, mohutnosť, vlnu, rohy... Taký dobre hodnotený baran sa môže vydražiť aj za 500-600 eur.

Ako viete, akých rodičov má jahňa a o aké plemená ide?

Všetky ovce sú oštítkované - aj barany. V čase párenia zootechnik zavrie barana s tromi ovcami, a keď ostanú kotné, zapíše sa, s ktorým baranom došlo k páreniu. Krížime ovce Valašky s baranmi Lacaune a Frizsek.

Koniarka pripravuje kone
Koniarka pripravuje kone
foto: Žaneta Minarčíková

Akých plemien sú vaše kone a ako sa volajú?

Všetky sú plemeno Furioso, až na Čika, ktorý je Slovenský teplokrvník, ďalej je to Klária, Fabia, Chillou, Čita. Kone chováme od roku 2002. Boli dovezené z družstva Motešice, až na Čika, ktorý sa narodil už u nás.

Kto zabezpečuje ich výcvik?

Máme koniarku, ktorá cvičí kone, vedie klub jazdcov a učí záujemcov o jazdenie, alebo sprevádza pri jazdení. Je tu každý deň od utorka až do nedele.

Kto sa stará o kŕmenie a čistenie?

Krmivo je pestované na našich poliach, rovnako ako pre ovce. Starajú sa o to pracovníci družstva, ako aj o čistenie stajne. O čistotu koníkov sa stará koniarka a často aj naši záujemcovia pomôžu. Sú kŕmené senom, ovsom, občas dostanú jablká od koniarky a návštevníkov. V noci sú vonku vo voľnom výbehu a môžu ísť do senníka, kde sa môžu samy obslúžiť. V stajni majú napájačku.

Poskytujete návštevníkom aj ubytovanie?

Máme tu dve izby s vybavením. Stravu nezabezpečujeme. Ubytovávajú sa tu turisti, ktorí sú celý deň na túre a prídu až večer, takže zabezpečenie jedla ani nevyžadujú a v obci sa dá najesť v reštaurácií.

Kôň v stajni s pani Bušovskou
Kôň v stajni s pani Bušovskou
foto: Žaneta Minarčíková

Ako je to z finančného hľadiska, dá sa povedať, že ranč prosperuje, alebo naopak, že krachuje?

(Smiech) Nazvala by som to takým prežívaním, a neviem, ako dlho to takto pôjde.

Ako je propagovaný tento ranč?

Propagáciu sme zabezpečili na internete prostredníctvom našej internetovej stránky www.rancsulov.sk a založením skupiny na sociálnej sieti Facebook. Ďalej prostredníctvom označenia ranča v obci a aj na diaľnici máme propagáciu syra. Chodíme s koníkmi na rôzne akcie, ktoré sa konajú v okolí. Tento rok sme po prvýkrát mali cez leto letný tábor pre deti. Deti ráno priviedli rodičia a poobede si ich vyzdvihli. Počas dňa sa venovali jazde na koníkoch a aj o ich starostlivosť. O jedlo mali postarané, veľmi sa to nám aj deťom páčilo, tak dúfame, že sa nám aj budúce roky podarí usporiadať letný tábor.

Navštevuje ranč veľa turistov?

S turistami to je rôzne, záleží od počasia a sezóny. Najviac návštevníkov je cez leto. Na jazdenie si musia mnohokrát počkať a aj syr býva vypredaný a sú zase dni kedy ku nám turisti nezavítajú.

Tak ja Vám prajem veľa spokojných návštevníkov a zvieratiek a ďakujem za príjemný rozhovor.

Kôň v stajni v Súľove
Kôň v stajni v Súľove
foto: Žaneta Minarčíková
Kôň v jazdiarni
Kôň v jazdiarni
foto: Žaneta Minarčíková

(Práca vznikla v rámci predmetu Environmentálna výchova na Fakulte ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene)


Hodnotenie: 91.4%, 7 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Žaneta Minarčíkováštudentka Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

Diskusia: Navštívte Ranč ...

  Re: Navštívte Ranč Súľov

  Dobrý deň. :) Veľmi pekne spracované, len máte chybu v texte. Slovenský teplokrvník je Chill out a taktiež sa tu narodil on. :) Inak všetko fajn :) A teraz sa pridala kobylka Aiša a tá je plemeno tiež Slovenský teplokrvník. :)
  Ďakujem :)
  Emma Kudelčíková   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Pobyt na ekofarme
popisNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií