BIO spotrebiteľ

Prikrmovanie vtákov v zime

11.01.2013 07:11
Vtáky, ktoré u nás ostávajú zimovať majú v tomto období oveľa menej potravy. Preto im pomáhame prečkať zimu aj tým, že ich prikrmujeme.
Prikrmovanie vtákov
Prikrmovanie vtákov
foto: Alena Pohorencová

Na túto tému existujú rôzne názory, niektorí tvrdia, že by sme vtáky nemali prikrmovať vôbec. Ďalšia skupina prikrmuje vtáky počas celej zimy, bez ohľadu na to, aké je počasie. Zlatou strednou cestou asi bude teória prikrmovať vtáky počas silných mrazov, vysokej snehovej pokrývky a poľadovice. Najvhodnejšie sú kŕmitká, ktoré sú umiestnené na strome, v dostatočnej výške na dosýpanie krmiva a nedostupné pre predátorov, hlavne mačky. Kŕmidlo by malo mať dostatočne veľkú striešku, aby krmivo nenamoklo. Nám sa osvedčilo drevené kŕmidlo s otvorom v streche, v ktorej je umelá fľaška s potravou. Takto vydrží kŕmidlo plné aj niekoľko dní bez neustáleho prisýpania a vyrušovania vtáctva.

Prikrmujeme hlavne rôznymi semenami – slnečnica, mak, orechy. Pre drozdy sú veľmi obľúbenou potravou jablká. Tie môžeme ponechať priamo na strome alebo ich môžeme postupne prinášať počas zimy pod stromy.

Prikrmovanie vtákov
Prikrmovanie vtákov
foto: Alena Pohorencová
Prikrmovanie vtákov
Prikrmovanie vtákov
foto: Alena Pohorencová

V záhrade je tiež dobré vysadiť rôzne bobuľovité kríky, ktorými by sa zimujúce vtáky sami kŕmili.

Nepodávame chlieb (okrem kŕmenia kačíc a labutí), cestoviny, solené a mastné jedlá a ani zbytky jedál.

Aj keď sú vtákmi veľmi vyhľadávané tzv. lojové guličky, tieto vtákom nedávame. Vtáky sa totiž naučia, že si potravu nemusia hľadať vôbec, zlenivejú a nevyhľadávajú si mäsovú potravu sami. V prírodnej záhrade nám práve vtáky pomáhajú vyhľadávať a konzumovať rôzny hmyz a larvy ukryté pod kôrou.

Preto im mastné výrobky (loj, masť, slanina) nedávame do kŕmitok vôbec, prípadne len výnimočne, ak sú veľmi silné mrazy.


Hodnotenie: 93.4%, 6 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Prikrmovanie vtákov ...

  Re: Prikrmovanie vtákov v zime

  Mam takú otázku, aj keď nie je priamo k téme, ale týka sa vtákov a daný jav sa prejavuje aj v zime. Teda:

  Ako predchádzať tomu, aby vtáky nenarážali do okien? Vidia v nich odraz okolia a chcú preletieť cez ten odraz.
  P.   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Prikrmovanie vtákov v zime

  Viem, že ak sú presklené verandy alebo chodby, tam sa na ne zvyknú lepiť obrázky dravcov, aby to vtáky odrádzalo a aby pri prelete nenarazili do skla. Na domoch je to problém,aj keď vtákom asi nehrozí až také nebezpečenstvo ako pri rýchlom prelete cez presvetlenú chodbu. Tu predsa vidí celú stavbu domu. Je pravda, že staré okná kedysi neboli také lesklé ako tieto nové. Občas sa to stane aj u nás, že nám do okna buchne vták, ale to skôr náhoda. Neviem, ako by sa tomu dalo zabrániť, asi len mávať otvorené okná :)
  Alena Pohorencová   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Prikrmovanie vtákov v zime

  Nasla som dnes clanok prave o tejto problematike a riesenie je vcelku jednoduche - samolepky. Su specialne vyvinute, nase oko ich vidi ako priesvitne, zatial co vtaci ich vidia na modro, takze zaregistrujú, ze to nie je volny priestor a do okna nevletia. Na ekoobchode sa daju zohnat.
  Alena Pohorencova   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článokNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií