BIO spotrebiteľ

Plánovanie novej výsadby

21.02.2013 07:23
Aj zimný čas sa dá využiť na plánovanie. Sediac v teple domova si môžeme na papier nakresliť našu zeleninovú záhradku a rozvrhnúť, kde a čo budeme tento rok sadiť. Pri plánovaní sa môže hodiť trocha teórie na témy osevný postup a vhodné kombinácie plodín :-)
Záhrada so starou pajtou
Záhrada so starou pajtou
foto: Alena Pohorencová

Načrtneme si jednotlivé záhradné záhony a do každého si napíšeme názov predplodiny alebo hlavnej plodiny spolu s dátumom, kedy ich treba vysiať či vysadiť. Tento plán nám pomôže správne striedať plodiny, aby sa hlavné plodiny (ako napr. mrkva, uhorky, hlúboviny...) nenasadili na ten istý záhon, kde boli aj v minulom roku.

Väčšina druhov zeleniny musí totiž kvôli látkovej výmene a škodcom každoročne meniť svoje miesto. Existujú rôzne typy rastlín, ktoré odčerpávajú rôzne intenzívne živiny z pôdy. Silne odčerpávajú živiny hlavne zemiaky, uhorky, tekvice, cuketa, pór, zeler, rajčiny, paprika, kapusta. Tieto sadíme na miesta, kde bol minulý rok zasadený hrášok, fazuľa alebo bylinky.

Zeleninová polykultúra
Zeleninová polykultúra
foto: Alena Pohorencová

Stredne odčerpávajú živiny cesnak, cibuľa, červená repa, reďkovka, šalát, špenát, čierny koreň, kaleráb, brokolica. Tretí rok zasadíme na to isté miesto rastliny, ktoré odčerpávajú živiny slabo. Sem patria strukoviny, ktoré nám pôdu obohatia o dusík.

Pri plánovaní výsadby je tiež dôležitá vhodná kombinácia plodín. Takéto rastlinné kombinácie nám vytvoria zmiešanú kultúru rastlín, ktoré lepšie odolávajú chorobám a škodcom a navzájom sa podporujú v raste.

Na vývoj rastlín veľmi kladne pôsobí kombinácia : jahody – cesnak, šalát – reďkovka, kukurica - fazuľa, uhorky – kapustoviny, zemiaky – hrach, mrkva – cibuľa, zeler – kapustoviny, rajčiny – mrkva.

Osevný plán pripravený
Osevný plán pripravený
foto: Alena Pohorencová
Cesnak, kôpor, cukina - priateľské spolužitie
Cesnak, kôpor, cukina - priateľské spolužitie
foto: Alena Pohorencová

Cesnak napr. bráni napadnutiu plesňou, aksamietnica a nechtík likvidujú háďatká, zeler odpudzuje mlynárika kapustového, rajčiny kladne ovplyvňujú rast mrkvy, zeleru či fazule.

Postupne aj sami prídeme nato, ktoré susedstvo rastlín je prospešné a ktoré nie. Je dobré, ak si zaznamenávame aj počas roka naše úspechy, škodcov a choroby, ktoré sa nám v záhrade vyskytli, mulčovanie či množstvo úrody.

A vaše skúsenosti?


Hodnotenie: 78.4%, 25 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Plánovanie novej ...

  Re: Plánovanie novej výsadby

  Super clanok, tesila by som sa z viacerych takychto. Minuly rok som sadila stromy a tento rok zakladam prvy krat zahradu cize kazda rada sa mi zide :)
  Jana   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Re: Plánovanie novej výsadby

  To som rada, že sa vám článok páči a že vám v niečom môže napomôcť. Na stránku biospotrebiteľ pridávam pravidelne články týkajúce sa prírodných záhrad, sezónnych prác a tém podľa ročného obdobia.
  Alena Pohorencova   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Plánovanie novej výsadby

  perfis clanok. ukladam a v buducnosti pouzijem. Nemam zatial zahradu, v sucasnosti pracujem ako "kancelarska krysa", ale uz ma hned napadlo ze ta tabulka by sa dala velmi sofistikovane spravit v exceli ;-)
  Barbora   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií