BIO spotrebiteľ

Králiček zlatohlavý

25.02.2013 09:43
Králiček zlatohlavý
Králiček zlatohlavý
foto: Ing. Vladimír Boža

Medzi odborníkmi je Králiček zlatohlavý známy pod latinským názvom Regulus regulus. V rámci zoologického systému je zaradený do triedy vtáky (Aves), do radu spevavce - vrabcovtvaré (Passeriformes). V niektorej literatúre je súčasťou čeľade penicovité (Sylviidae), podľa iných zdrojov patrí do samostatnej čeľade králičkovité (Regulidae).

Spolu so svojím príbuzným králičkom ohnivohlavým je držiteľom jedného z rekordov v živočíšnej ríši - najmenší operenec v Európe (dĺžka jeho tela dosahuje iba 9 cm, rozpätie krídel 13-15 cm). Svojou hmotnosťou, ktorá nie je väčšia ako 5 gramov je dokonca najľahším vtákom na starom kontinente.

Charakteristickým poznávacím znakom je pomarančová čiapočka na hlave samcov a žltá na hlave samíc s čiernou obrubou. Od príbuzného králička ohnivohlavého sa dá odlíšiť podľa chýbajúceho bieleho pásu nad okom (králiček ohnivohlavý má nad okom výrazný biely pás). Vrchná strana jeho tela je sivozelenej farby, na krídlach má belavú pásku.

Králiček zlatohlavý sa vyskytuje v Európe, v Ázii i v severnej Amerike. Patrí k stálym druhom, na Slovensku žije i v zimnom období.

Králiček zlatohlavý na Babe (pri Svite)
Králiček zlatohlavý na Babe (pri Svite)
foto: Ing. Vladimír Boža
Králiček zlatohlavý
Králiček zlatohlavý
foto: Ing. Vladimír Boža

Žije najmä v ihličnatých lesoch, menej v zmiešaných, ale vyskytuje sa i v záhradách a parkoch s ihličnatými drevinami. Na vrchole ihličnatých stromov obaja partneri stavajú drobné pohárikovité hniezda z konárikov, machov, lístia, trávy, peria a pavučiny. Hniezdi od marca do augusta, dva razy do roka. Samica sedí na 7-11 belavých až svetlohnedo škvrnitých vajciach. Mláďatá v hniezde kŕmia obaja rodičia 15-20 dní.

Počuť môžeme jeho rytmický šepotavý spev vo veľmi vysokých tónoch, ktorý pripomína „zí-zí-zí“, „zit“ alebo spieva „sída-sída“.

Najradšej sa zdržiava v korunách ihličnatých stromov, na ich vetvách vytrvalo poskakuje a loví drobný hmyz a pavúky. Je užitočný.

Podľa najnovšej legislatívy ( Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 579/ 2008 Zbierky zákonov z 10. decembra 2008, v platnosti od 1. januára 2009) patrí Králiček zlatohlavý k chráneným druhom národného významu, pričom spoločenská hodnota jedného jedinca dosahuje 165, 97 €.Hodnotenie: 80%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Králiček ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií