BIO spotrebiteľ

Snežienka jarná - posol jari

28.03.2013 10:33

Táto krytosemenná jednoklíčnolistová rastlina sa latinsky volá Galanthus nivalis. Botanici ju zaraďujú do čeľade amarylkovité (Amarylidaceae).

Snežienka - detail kvetu
Snežienka - detail kvetu
foto: Ing. Vladimír Boža
Snežienka jarná
Snežienka jarná
foto: Ing. Vladimír Boža

Z podzemnej cibule, ktorá je obalená v hnedých šupinách, vyrastajú dva čiarkovité listy a stonka stvol. Na konci stonky sa nachádza jediný kvet, ktorý je zložený z troch vonkajších a troch vnútorných okvetných lístkov. Vonkajšie lístky bielej farby sú odstávajúce a majú podlhovastý tvar. Vnútorné sú o polovicu kratšie, priame, na konci srdcovito vykrojené, ozdobené zelenou škvrnou. Tvoria zelenkastý prstenec.

Snežienka jarná kvitne od februára do apríla. Z kvetu vzniká suchý pukavý plod - trojpuzdrová tobolka. Semená majú rohovitý prívesok, ktorý požierajú mravce. Jeho roznášaním túto rastlinu pomáhajú rozširovať. Rastie roztrúsene vo vlhkých lesoch skoro v celej Európe (okrem najsevernejších oblastí) od Pyrenejí až po rieku Don, na Kryme, na Kaukaze i v Malej Ázii.

V jej cibuľkách sa hromadia alkaloidy, ktoré majú farmaceutický význam. V zahraničí sa z nich vyrábajú lieky proti Parkinsonovej chorobe a na doliečovanie stavov po obrne.

V ľudovom liečiteľstve sa nesmie využívať. Celá rastlina je jedovatá, najmä jej podzemná časť. Otravy v menších dávkach sa prejavujú slinením, väčšie dávky spôsobujú zvracanie, hnačky a celkovú slabosť.

Snežienky v Prešove
Snežienky v Prešove
foto: Ing. Vladimír Boža

Snežienka jarná patrila v minulosti patrila na Slovensku k chráneným rastlinám. V súčasnosti sa na ňu druhová ochrana už nevzťahuje, i keď sa vo voľnej prírode vyskytuje vzácne. Zaradená je však do Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii potenciálne ohrozených.

Pre pekný vzhľad kvetov sa s obľubou pestuje v záhradkách na okrasu jarných záhonov.


Hodnotenie: 76.4%, 22 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Snežienka jarná - posol ...

  Re: Snežienka jarná - posol jari

  vobec mi to nepomohlo
  katka kminiaková   Reagovať
   
  0
   
  0

  Re: Snežienka jarná - posol jari

  vôbec mi to nepomohlo ....
  Lana   Reagovať
   
  0
   
  0Pridať názor na článok

BIO magazín

Kalendár prírodyNajčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií