BIO spotrebiteľ

Chov králikov

08.04.2013 18:40
Králiky sa postupne začínajú vytrácať z našich hospodárstiev, snáď aj preto, že aj keď je ich chov nenáročný, často trpia rôznymi chorobami. K ich chovu nie je potrebný veľký priestor, stačia nám malé drevené alebo murované chlieviky (zajačníky).
Čistenie zajačníka
Čistenie zajačníka
foto: Alena Pohorencová

Každý králik, okrem matky s mladými, je chovaný zvlášť. Dôležité je udržiavať chliev v čistote, pravidelne ho vyhŕňať, čistiť a dopĺňať senom alebo slamou.

Začiatok jari je ideálne obdobie na párenie králikov. V tomto období sa v prírode prirodzene pária aj zajace poľné. Aj keď sú králiky schopné páriť sa v každom ročnom období, predsa je lepšie, ak sa mláďatá narodia na jar.

Existujú ale chovatelia, ktorí ak majú dobre zateplené chlievy a dostatok sena, pripúšťajú králiky počas celého roka. Tvrdia, že mladé zajace chované v zime sú menej náchylné na ochorenia.

K páreniu prinášame do chlieva samicu k samcovi.

Niekoľkodňové králiky v hniezde | Alena Pohorencová
foto: Alena Pohorencová

Samica by sa totiž vo svojom chlieve chovala k samcovi agresívne. Ak samica odmieta samca alebo je voči nemu agresívna, netreba ju pri ňom nechávať dlhšie, pretože samec sa zbytočne vysiľuje a zvyšuje sa nebezpečenstvo poranenia zvierat. Kotnosť samíc trvá priemerne 31 dní, po párení si poznačíme približný dátum pôrodu. V tomto období je dôležité zabezpečiť dostatok potravy, slamy, čerstvej vody a pokoj. Ak by nemala samica pokoj alebo by ju niečo rozrušilo, mohla by mladé v hniezde udupať.

Mláďatá sa liahnu hluché, holé a slepé. Prvá srsť sa objavuje po dvoch dňoch. Ak už začínajú vyliezať z hniezda, musíme si dávať pozor, aby sme ich nechytali do ruky. Matka by zacítila ľudský pach a mláďa by prestala kŕmiť. Od 18. dňa začínajú králiky samostatne prijímať potravu. Mláďatá môžeme odstaviť vo veku 3-8 týždňov, najneskôr však vo veku 9 týždňov.

Matka s mladými králikmi sú chované spolu do veku 8 týždňov
Matka s mladými sú chované spolu do veku 8 týždňov
foto: Alena Pohorencová

Výhodnejšie je však nechať králiky v pôvodnom chlieve a matku preniesť do inej klietky. Mláďatá si totiž navykli na pach prostredia, ktorý ovplyvňuje aj ich ďalší vývin v krízovom období vývoja.

V dôsledku šíriacich sa vírusových ochorení sme začali mladé králiky očkovať proti moru a myxomatóze v 10. týždni. Dovtedy majú imunitu od matky, ktorá bola raz ročne tiež zaočkovaná.

Králiky krmíme počas roka zelenou potravou (ďatelina, tráva), kŕmnou repou, pšenicou alebo žitom, senom a suchým chlebom. Niektorí chovatelia kŕmia počas celého roka len senom, aby sa predišlo problémom pri nadúvaní z mokrej a udupanej trávy, poprípade kŕmia len granulami. Králiky musia mať vždy k dispozícii misku s čerstvou pitnou vodou.

Dospelé králiky sú chované oddelene
Dospelé králiky sú chované oddelene
foto: Alena Pohorencová
Zajačník
Zajačník
foto: Alena Pohorencová

Králiky dorastajú do 3 mesiacov, my ich zvykneme chovať od jari do leta. Králičie mäso je veľmi výživné, obsahuje málo tukov a cholesterolu, preto býva súčasťou rôznych diét, pri rekonvalescencii alebo chorobách žlčníka.


zajačník chov zajacov
Hodnotenie: 83.6%, 73 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Alena Pohorencovápovolaním učiteľka. S partnerom sa starajú o prírodnú záhradu. Venujú sa predovšetkým pestovaniu tradičných sort ovocia a jeho spracovaniu.

Diskusia: Chov ...

  Re: Chov králikov

  Prosím vás čím kŕmiť malé zajačiky, keď im uhynula matka? a do kedy? V lekárni nám poradili sunár alebo mlieko riediť s čajom. Môže to byť? Za odpoveď ďakuje,
  Lucia

  Re: Choroba králikov

  Som začínajúci chovateľ,zajace mám preočkované proti kokcidioze, ale začalo mi ich zdúvať. Vedeli by ste mi poradiť ako by som ich mal liečiť proti nadúvanie ? Dával som im po tri dni SULFACOXT, ale aj tak na 4/5 deň uhynul. Kŕmim len suchým senom, jačmeňom, ovos, granule pre zajace. Za radu vopred ďakujem.
  Fero

  Re: Chov králikov

  v článku je několik nepřesností a zavádějících informací dle mého názoru...králík se nelíhne jako drůbež...s krmením jetelinou bych byl velice opatrný, je tu vysoká možnost zapaření...je to pověra, že se na do hnízda králíků nemůže ša***. kontrolu je požno provést nějakým dřívkem nebo před tím pohladit králici. zasahovat do hnízda ovšem co nejméně. nejlépe při kontrole je dát králici bokem...žito a pšenice se králíkům nezkrmuje. lepší je ječmen, oves nebo pak kukuřice pro králíky ve výkrmu...králíky ve výkrmu je možno chovat společně, ovšem podle pohlaví...
  buffalo

  Re: Chov králikov

  Dakujem za vase komentare a pripomienky k clanku. Je takmer nemozne, aby som v jednom clanku obsiahla celu problematiku chovu kralikov. Dakujem preto za niektore vecne pripomienky, ale s niektorymi nemozem suhlasit. Co sa tyka kontroly narodenych mladych kralikov, pride mi uplne zbytocne zasahovat niecim do hniezda, a tym stresovat samicu. Naco? Jasne, ze zalezi od povahy samice, u kazdej je to ine. Ale pokial sa mladata narodili, samica vie najlepsie ako sa o ne postarat. A ich pocet zistime hned, ked zacnu zvedavo vykukat.
  Krmivo je špecificka kapitola, kazde cerstve zelene hnojivo moze predstavovat problem "zdutia", ale to bolo v clanku spomenute. Co sa tyka psenice ci jacmena, iste ze je lepsi jacmen, ale v malom davame aj psenicu. A ziadne problemy nemavaju. Delenie odrastenych kralikov podla pohlavia mi prislo uplne samozrejme, takze som to v clanku aj zabudla spomenut. Je urcite vela dalsich faktov, ktore by sa dali o chove tychto zvierat este popisat.
  Alena Pohorencova

  Re: Chov králikov

  DObrý deň,

  článok je super . Čo sa týka toho šahania do hniezda, ja vždy pohladím samicu a kontrolujem malé..stalo sa mi veľa krát že jedno uhynulo a bolo tam v hniezde aj dva dni, čo v lete môže predstavovať ďalšie choroby.. preto je podľa mňa vždy potreba kontrolovať hniezdo... Ja krmím v lete len trávou ničím iným... je to pre králiky prirodzená potrava . Na jar im dávam čerstvé vŕbové prútie a taktiež nové smrekové ihličie... v lete hľadám listy chrenu a listy žihľavy/pŕhľavy...a počas kojenia mládať vyhľadávam alchemilku ktorá povzbudzuje tvorbu mlieka. Neočkujem, nedávam im žiadne granule ani žiadnu chémiu... tieto "recepty" mám od starých chovateľov z dediny a tým sa riadim. Jediné čo, tak do vody pridávam ocot.
  LukášČítať celú diskusiu k článku (13 príspevkov)   Pridať názor na článok

BIO magazín

Prírodna záhrada
Tipy pre Vašu prírodnú záhradu plnú života.Najčítanejšie v rubrikeTento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií