BIO spotrebiteľ

„Kto chce hýbať svetom, nech najskôr pohne sám sebou“ (Sokrates)
Rozhovor s Jurajom Hipšom o Sokratovom inštitúte

11.04.2013 11:51
„Sokratov inštitút je tu pre tých, čo majú odvahu skúmať svet aj seba samých a priniesť pozitívnu zmenu do reálneho života,“ hovorí Juraj Hipš a pozýva k štúdiu vysokoškolákov, ktorí hľadajú pravdu a chcú sa učiť umeniu žiť.
Sokrates
Cnosťami, vnútornou slobodou a
humanizmom inšpiruje Sokrates aj po
vyše 2000 rokoch
 

V srdci Slovenska, vo Vzdelávacom centre Polomy na zaježovských lazoch neďaleko Zvolena, sa rozbieha výnimočný projekt - Sokratov inštitút. Ambície má nemalé: vychovať spomedzi vysokoškolákov rôznych študijných smerov budúcich lídrov Slovenska.

O Sokratovom inštitúte a posolstve Sokrata pre dnešnú dobru s Jurajom Hipšom, spoluzakladateľom Sokratovho inštitútu a riaditeľom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica...

 

Juraj, predstav prosím, čo je podstatou štúdia na Sokratovom inštitúte?

Našou snahou bolo pokryť spektrum rôznych tém, ktoré sú aktuálne v súčasnej dobe. Cieľom nie je poskytnúť študentom len nové vedomosti, ale ich aj naučiť praktickým zručnostiam. Preto sa pri tomto štúdiu stretnú s témami ako napríklad kolaps civilizácií, cez nové prístupy vo vzdelávaní, až po tréning, ako efektívne pracovať s médiami, alebo ako prežiť v divočine.

 

Sokratov inštitút chce vychovávať nových lídrov Slovenska. Ako?

Sokratov inštitút chce svojich študentov inšpirovať k tomu, aby išli k jadru problému. Aby sa pokúsili nahliadnuť pod povrch. K tomu im budú pomáhať špičkoví lektori zo Slovenska aj zahraničia.

Mojím prianím je, aby sme vychovali študentov, ktorí budú mať jasnú víziu, čo chcú dosiahnuť vo svojom odbore, budú mať holistické vnímanie a čo je nesmierne dôležité, budú schopní pretaviť svoje vízie do konkrétnej podoby. Lebo dnes sa stretávam s množstvom nápadov, čo všetko treba spraviť pre zmenu sveta, ale často sú to len vzletné kaviarenské reči. Stručne povedané, Sokratov inštitút je tu pre tých, čo majú odvahu skúmať svet aj seba samých a priniesť pozitívnu zmenu do reálneho života.

 

Prečo je inštitút pomenovaný po Sokratovi, a nie napríklad po Konfúciovi alebo Komenskom?

Priznám sa, že názov som vymyslel sám a ani som ho nekonzultoval s kolegami. Toto by líder nemal robiť :-) Obranu Sokratovu som čítal, keď som mal tuším 17 rokov a nesmierne ma to chytilo. Vyštudoval som filozofiu a Sokrates bol jedným z mojich veľkých obľúbencov. Mal inšpirujúci životný príbeh, vedel skvele viesť diskusie, skutočne hľadal pravdu a stál si za svojím. Jeho meno má pre mňa veľkú silu. On nebol filozof, bol to mudrc.

A jedným z dôvodov, prečo je inštitút pomenovaný po Sokratovi, je ten, že som chcel jasne ukázať, že toto štúdium nie je len pre ekológov. Nechcel som to spájať len so „zelenými“ témami. Mojím prianím je, aby sa v inštitúte stretli právnici, ekonómovia, lekári, filozofi aj ekológovia.

 

O Sokratovi som si prečítala, že "zniesol filozofiu z neba na Zem". Prečo je aj dnešnému človeku jeho filozofia taká blízka?

Pretože sa pýta na veci, ktoré stále zaujímajú aj dnešných ľudí – čo je pravda, dobro, láska... Ono taký Hegel s dialektikou až tak za srdce nechytí.

 

Vybrala som zopár Sokratovych citátov... Predznačujú cestičku, po akej budú kráčať poslucháči SI?

"Poznaj sám seba"
Niet asi väčšieho ľudského cieľa ako poznať seba samého. Takýto človek je lídrom, ktorý je požehnaním pre svoju krajinu.

 

"Koľko je vecí, ktoré nepotrebujeme"
Práve dnes som žiakom na Zaježovskej škole rozprával príbeh o tom, ako Sokrates chodí po trhovisku a nikdy si nič nekúpi. A na zvedavé otázky odpovedá, že on sa tam len chodí pozerať bez koľkých vecí je šťastný. Deťom som sľúbil, že si to pôjdeme trénovať do nákupného centra. Toto sa im ale moc nepozdávalo :-)

 

„Život bez skúšok nestojí za žitie“
Pred rokom som napísal texty o existenciálnej ekovýchove, kde tvrdím, že existenciálne zážitky spracované na vedomej úrovni majú potenciál nás previesť hlbokou transformáciou. Preto si myslím, že „skúšky“ na osobnej (ale aj inej) úrovni sú darom, ktorý nás posúva ďalej.

 

"Radosť musíme čerpať nie z iných, ale zo seba“
Ak čerpáme radosť z iných, stávame sa závislými. Stávame sa otrokmi druhých, pretože naša radosť je podmienená. Krásne o tom píše jezuita Anthony de Mello. Myslím, že so Sokratom by si fakt rozumeli.

 

„...v každom človeku je slnko, len ho nechať planúť...“
Áno, len mnohokrát je to slnko tak za oblakmi, že je ho ťažké vidieť. Ale to sa dostávame k prvému výroku o nutnosti poznania seba samého.

 

"Najvyšším cieľom nie je teoretické poznanie, ale praktické umenie žiť"
Tak aj pre toto sa volá inštitút po Sokratovi. Nie je našim cieľom mať študentov, ktorí sú nadupaní teóriou a nevedia nič praktické. Preto naši študenti budú robiť aj na ekofarme a budú pracovať napríklad so špičkovým terapeutom. Ale už je na každého slobodnom rozhodnutí ako „umenie žiť“ zrealizuje vo svojom vlastnom živote.

Vďaka Juraj. Za Sokratov inštitút www.sokratovinstitut.sk i za inšpiráciu Sokratovou múdrosťou.

Sokratovmu inštitútu prajeme priazeň osudu – v prvom školskom roku 2013/2014 a už stále :-) Slovensko potrebuje múdrych, odvážnych a iniciatívy schopných mladých ľudí - lídrov, ktorí sa stanú iniciátorom zmien pre udržateľný život a duchovnú obrodu Slovenska.

Vysokoškoláci, prihlásiť sa môžete do 20. apríla 2013.
Online registračný formulár nájdete na webe Sokratovho inštitútu
.

 

Viac o Sokratovi:
Životopis
Sokrates


Hodnotenie: 100%, 2 hlasy Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Klaudia MedalováOd roku 2001 pracuje v Centre environmentálnych aktivít ako koordinátor aktivít na podporu rozvoja ekologického poľnohospodárstva. Stála tiež pri zrode klubu priateľov ekologického poľnohospodárstva Klubu BIO PaPa v Trenčíne.

Súvisiace články


Diskusia: „Kto chce hýbať svetom, nech najskôr pohne ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií