BIO spotrebiteľ

V škole sa zelená

19.04.2013 07:52
V školskom roku 2012/2013 sa Gymnázium v Dubnici nad Váhom zapojilo do programu Zelená škola. Študenti sa tak rôznymi aktivitami snažili obmedziť produkciu odpadu a pomôcť tak nášmu životnému prostrediu.
Ovocie z našej police
Ovocie z našej police
foto: Viktória Vaščáková

Žiadna umelina

Bežné umelé produkty, ktoré v bufetoch nájdeme, vystriedali zdravé bio výrobky.
Namiesto celofánových obalov ležali v košoch papierové vrecká z bagiet, ktoré môžeme ďalej recyklovať. Naviac, cenová relácia bio výrobkov v porovnaní s bežnými ostala nezmenená.

Takýto zdravý bufet mal úspech nie len u študentov ale aj u učiteľov. Študentku (17) triedy septima by potešil BIO bufet všade - „ podľa mňa v bufetoch by sa mali viac vyskytovať bioprodukty. Uvítala by som hlavne čaje, ktoré majú veľmi dobré účinky na ľudský organizmus.“ A čaj veru bol.

Zahreje aj osvieži
Zahreje aj osvieži
foto: Viktória Vaščáková


Pri šálke čaju

Snahou dubnických študentov bolo tiež obmedziť produkciu umelohmotných pohárikov z automatov. Počas prestávok bola v škole vyhradená miestnosť, kde sa varil lipový čaj, ktorý bol podávaný v šálkach a dochutiť sa mohol konopným sirupom. Luhovaný čaj má pozitívne účinky na telo aj myseľ (nielen) študentov a tým zvyšuje ich koncentráciu a sústredenosť.

Taktiež varenie čaju spotrebuje oveľa menej energie než stále aktívny automat a výsledkom je iba bioodpad.


Fľaška k fľaške, budú v taške
Fľaška k fľaške, budú v taške
foto: Linda Lančová
Kreativita
Kreativita
foto: Viktória Vaščáková

Jeden kôš nestačí

S pomocou učiteľského zboru vytvorili gymnazisti hniezda košov po celej škole. V týchto hniezdach sa triedi odpad na plasty, kovy a papiere, avšak škola má možnosť separovať aj sklo a bioodpad. Separovaný odpad neskončí na skládkach, ale bude ďalej spracovaný a použitý na nové výrobky. Koše sú farebne odlíšené a označené, takže každý vie. Čo do ktorého hodiť.Menej odpadu nie len v škole

Súčasť programu na zlepšenie životného prostredia je aj to, aby študenti eliminovali produkciu odpadu nielen v škole ale aj doma. Preto každý dostal nádobu na zlievanie zvyškového oleja z varenia. Týmito produktmi boli nadšení aj rodičia a učitelia nadšene brali aj pre svojich známych. „Separovať by sa však podľa môjho názoru malo začínať už doma. Keď tieto podnety bude dostávať každý od rodičov, vtedy to naozaj bude mať zmysel. Človek si vtedy viac sám uvedomí“, povedal študent (15), ktorý celý projekt nevidí až tak ružovo ale skôr realisticky.

Blýska sa na dobré časy
Blýska sa na dobré časy
foto: Viktória Vaščáková

Škola je komunita a ako sa hovorí – spolu dokážeme viac. A hoci dávame spolupráci so Zelenou školou veľké nádeje a sme na veľmi dobrej ceste k získaniu certifikátu, v niečom mal ten študent naozaj pravdu. Nálepka s nápisom Zelená škola neznamená nič, ak si vo vlastnej hlave neuvedomíme, že Zem priam volá po tom, aby sme boli šetrnejší, ohľaduplnejší a aktívnejší. Čo si v tých hlavách vlastne (ne)uvedomujeme my všetci?

Viktória Vaščáková
Linda Lančová (18)

Gymnázium Dubnica nad Váhom


Hodnotenie: 100%, 1 hlas Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: V škole sa ...    Pridať názor na článok    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií