BIO spotrebiteľ

Bleduľa jarná

29.04.2013 06:05
Bleduľa jarná (Leucojum vernum)
Bleduľa jarná (Leucojum vernum)
foto: Ing. Vladimír Boža

Botanici ju poznajú pod latinským názvom Leucojum vernum. Zaraďujú ju medzi krytosemenné jednoklíčnolistové rastliny do čeľade amarylkovité (Amarylaceae).

Táto jarná bylina pretrváva obdobie vegetačného pokoja guľatou cibuľou, z ktorej vyrastajú dva až štyri listy a súčasne stonka stvol. Zakončená je jedným alebo dvoma kvetmi. Kvet sa skladá zo šiestich rovnakých okvetných lístkov zvončekovitého tvaru bielej farby, z ktorých každý je ozdobený zelenožltou škvrnou pri hrote.

Kvitne od konca februára do konca apríla.

Rastie roztrúsene v tienistých a vlhkých lužných lesoch, tiež i na mokrých lúkach od nížin až po horský stupeň v strednej a južnej Európe okrem Stredomoria, v západnej Európe od Belgicka a stredného Nemecka až po severné Španielsko a stredné Taliansko. Na Slovensku sa vyskytuje iba na južnom úpätí Vihorlatu.

Bleduľa jarná - skupinka viacerých jedincov
Bleduľa jarná - skupinka viacerých jedincov
foto: Ing. Vladimír Boža
Bledula detail kvetu
Bledula detail kvetu
foto: Ing. Vladimír Boža

Podľa najnovšej legislatívy je zaradená medzi chránené druhy národného významu. O jej vedeckom význame svedčí i spoločenská hodnota jedinca, ktorá je stanovená na 49,79 €. Je tiež súčasťou Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii ohrozených. Pre svoju nádheru býva i vysádzaná a pestovaná v záhradkách.

Celá rastlina je jedovatá, najmä jej podzemná časť. V jej cibuľkách sa hromadia alkaloidy, ktoré majú farmaceutický význam. V zahraničí sa z nich vyrábajú lieky proti Parkinsonovej chorobe a na doliečovanie stavov po obrne.

V ľudovom liečiteľstve sa nesmie využívať. Otravy v menších dávkach sa prejavujú slinením, väčšie dávky spôsobujú zvracanie, hnačky a celkovú slabosť.


Hodnotenie: 87%, 17 hlasov Ako veľmi sa Vám páči tento článok? Dajte mu svoj hlas.

Diskusia: Bleduľa ...    Pridať názor na článok

    BIO magazín

    Kalendár prírody    Najčítanejšie v rubrike    Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií